Bilans energetyczny organizmu. Czym jest i dlaczego jest tak istotny w naszej diecie? Dietetyka, żywienie człowieka.
Bardzo kluczowym elementem naszej zbilansowanej diety, jest bilans energetyczny organizmu. To, ile dostarczamy energii w całodziennej diecie oraz ile jej wydatkujemy, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszej masy ciała, ale również dla naszego zdrowia. Niedowaga, jak i nadwaga lub otyłość stanowi ogromne ryzyko dla naszego zdrowia. Ważne, aby w nie tylko dostarczać w naszej diecie tyle energii, ile powinniśmy jej dostarczyć zgodnie z naszym zapotrzebowaniem energetycznym, ale również kluczowy elementem jest aktywność fizyczna, która pozwoli nam wydatkować energię, dlatego też powinna być zachowana równowaga między dostarczaniem energii a jej wydatkowaniem. Temu zagadnieniowi przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule z dziedziny żywienia człowieka i dietetyki, gdzie dowiemy się, czym jest bilans energetyczny naszego organizmu i co skutkuje brak równowagi między dostarczaniem a wydatkowaniem energii.
Często skupiamy się na produktach żywnościowych, klasyfikując je na dobre i złe. Warto tutaj podkreślić, iż nie same produkty powodują tycie, nadwagę, a nasz zły nasz styl życia tzn. nieodpowiednio zbilansowana dieta, niska aktywność fizyczna, a w szczególności dodatni bilans energetyczny. To bilans dodatni energetyczny powoduje, że tyjemy. Dość ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która nie tylko dostarczy nam w odpowiednich ilościach energię, zgodnie z naszym zapotrzebowaniem energetycznym, ale również składniki pokarmowe. Ważny jest również nasz bilans energetyczny. Jeśli są znaczne różnice między pokryciem energii w całodziennej diecie a jej wydatkowaniem, to przyczynia się do dodatniego lub ujemnego bilansu energetycznego, co w efekcie sprzyja niedowagi (spadku masy ciała) lub nadwagi, otyłości (wzrostu masy ciała), a to też niesie za sobą różne konsekwencje zdrowotne. Warto też podkreślić o tym, iż dużym udziałem w wydatkowaniu energii nie tylko jest praca fizyczna, ale również i utrzymanie temperatury ciała, jak i podstawowa przemiana materii (PPM).
W niniejszym artykule skupimy uwagę na dość ważny aspekt naszej diety, a mianowicie bilans energetyczny naszego organizmu. Tutaj omówimy nie tylko to, czym jest bilans energetyczny naszego organizmu, czym jest bilans zerowy, zobaczymy, w jakich przypadkach mowa jest o spadku lub zwiększenia masy ciała oraz dowiemy się o konsekwencjach dodatniego, lub ujemnego bilansu energetycznego.
[1] Konsekwencje otyłości | Dieta i ruch - mp.pl
[2] Skutki nieprawidłowego stanu odżywienia u dzieci i młodzieży - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
U mnie bilans ujemny, co często bywa bagatelizowane. Nie raz słyszę, czym ja się przejmuję, szczupła jestem, mogę jeść, co chcę i nie martwić się o wagę. Niestety liczę kalorie podobnie jak osoby z nadwagą, tyle że w druga stronę — ile jeszcze powinnam zjeść. Niestety to również jest męczące.
OdpowiedzUsuńDietetyka jest dosyć skomplikowana...
OdpowiedzUsuńBilans to jedno, ale też ważny jest skład tego, co przyjmujemy. Bo sama wartość kaloryczna nic nie zmieni w naszym samopoczuciu i zdrowiu, jeśli nie będzie ona pochodzić z wartościowych skladników. Akurat jestem na diecie, więc liczenie i przeliczanie to moja codzienność :)
OdpowiedzUsuńTo są bardzo ważne aspekty. Żywność to nasze życiowe paliwo, dlatego tak ważne jest to czym "karmimy" nasz organizm. Niestety, nie jest to proste, a nawet powiedziałabym, że dla laika całkiem skomplikowane. Dlatego wszystkie informacje poruszające to zagadnienie są bardzo przydatne.
OdpowiedzUsuńPonoć jesteś tym, co jesz :) Jednak najważniejsze to znaleźć złoty środek w tym wszystkim, ale jednocześnie nie bagatelizować chorób i oznak jakie daje nam organizm. Wiele lat walczyłam z niedowagą. Starałam się dostarczać nadwyżkową ilość kalorii, jednak mój metabolizm utrudniał mi przybranie wagi. Teraz przez leki i siedzącą pracę, moja waga poszybowała w górę, jak dla mnie aż za bardzo. Więc ważne też jest zadbać o psychikę w tym procesie :)
OdpowiedzUsuńBardzo konkretnie i rzeczowo! To świetne przypomnienie, że to nie konkretne produkty, a cały styl życia decyduje o naszej wadze i zdrowiu. Bilans energetyczny to podstawa – szkoda, że tak często się o tym zapomina na rzecz „cudownych diet”. Dzięki za ten wpis, warto mieć to na uwadze na co dzień!
OdpowiedzUsuńOj domyślam się, że dzisiaj przy tłustym czwartku to każdy ma dodatni :D
OdpowiedzUsuńMiłego dnia :)
Angelika
Raczej zważam na to co jem. Nie przejadam się. Lepiej się czuję i lepiej myślę, jak nie jestem przejedzona.
OdpowiedzUsuńA wiesz Patryku, że od kiedy W OGÓLE nie przejmuję się kaloriami, jem na co mam ochotę (no fakt, że jem raczej zdrowo, bo wiele produktów mam swoich) i pracuję na roli i w ogrodzie, to waga ustabilizowała mi się na kilogramach właściwych dla wieku i budowy? Widocznie bilans energetyczny "sam" się wyregulował, a że nie mam stresu, to nic go nie zaburza. Dzięki za mądry artykuł :-)
OdpowiedzUsuńKonkretnie i rzeczowo, łatwo zrozumieć że nie można się przejadać i ważny jest ruch :)
OdpowiedzUsuńTo bardzo ważny temat. Jak ja to o sobie mówię, teorie mam, gorzej jest z praktyką....ja mam różne okresy jeśli chodzi o bilans energetyczny.... albo jest dodatni albo tak jak ostatnio raczej ujemny...niby staram się to równoważyć ale naprawdę różnie z tym bywa. Ale to długi i nudny temat 😉
OdpowiedzUsuńNa szczęście Twoje wpisy są dobrym drogowskazem jak działać.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Witam Was serdecznie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie za Wasze odwiedziny i za Wasze komentarze :) Super, że podzieliliście się ze mną Waszymi przemyśleniami na temat diety i bilansu energetycznego :)
Pozdrawiam Was cieplutko, ściskam Was mocno :-* B <3