Sosy, klasyfikacja sosów i ich przyrządzanie z punktu widzenia sztuki kulinarnej i technologii gastronomicznej. Technologia gastronomiczna i sztuka kulinarna.
Wiele potraw, czy też deserów, ale także wiele różnych zakąsek oraz sałatek warzywnych serwuje się z różnymi sosami, czy to na zimno, czy też na gorąco. Wiele kuchni narodowych słynie z różnych rodzajów sosów m.in. kuchnia niemiecka (np. Grüne-Sauce-Krauter / Frankfurter Grüne Soße, czyli zielony sos frankfurcki), francuska, azjatycka, czy też np. kuchnia włoska. Każde sosy przyrządza się w różny sposób, a w kulinariach i w technologii gastronomicznej wyróżniamy wiele rodzajów sosów i technik sporządzania. O tym będzie mowa w niniejszym wpisie, w którym dowiecie się nie tylko o tym, z jakich składników przyrządza się sosy, ale także jakie wyróżniamy rodzaje sosów. Także dowiecie się o tym, jakie przykładowe kuchnie narodowe słyną z różnych rodzajów sosów. Na mojej stronie znajdują się obecnie przepisy kulinarne na przyrządzenie sosu pomidorowego, czyli sosu w wersji na gorąco (w przepisie na gołąbki z ryżem i mięsem mielonym) i dipu czosnkowo-koperkowego (sos w wersji na zimno), choć z pewnością pojawią się jeszcze na mojej stronie (blogu) wiele innych przepisów kulinarnych na przyrządzenie sosów.
O sosie demi glace słyszę pierwszy raz :)
OdpowiedzUsuńOjej, wiele sosów jest dla mnie nowością. Ostatnio dużo kombinuję z sosami i staram się tworzyć nowe. Najczęściej tworzę śmietanowe, mięsne i na pomidorach. :) Beszamelowy dodaję zawsze do zapiekanki makaronowej.
OdpowiedzUsuńSuper temat :) przeczytałam z wielkim zainteresowaniem :) sos może sprawić, że danie będzie smakowało dużo lepiej :)
OdpowiedzUsuńSos chrzanowy na zimno, to coś, co smakuje mi najbardziej :)
OdpowiedzUsuńCiągle mam w planach zrobienie sosu holenderskiego, ale jakoś do tego nie dochodzi :)
OdpowiedzUsuń