Przejdź do głównej zawartości

Nienawiść z psychologicznego punktu widzenia. Czym jest nienawiść i mowa nienawiści oraz stadia eskalacji nienawiści wg amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Psychologia.

,,''

„Za pomocą przemocy możesz zabić tego, którego nienawidzisz, ale nie zabijasz nienawiści. Przemoc nasila nienawiść i nic więcej”. 
Martin Luther King

Tym cytatem chciałbym rozpocząć niniejszy wpis z dziedziny psychologii społecznej na temat nienawiści i eskalacji nienawiści, bo nienawiść często zaczyna się od mowy nienawiści, aż po eksterminację. Jest to bardzo ważny, a zarazem poważny problem społeczny, z którym mamy do czynienia na co dzień i należy o tym mówić, edukować, uświadamiać i upowszechniać widzę na temat nienawiści, przemocy i skutków negatywnych, jakie niesie nienawiść. O tym chciałbym poruszyć ten temat z punktu widzenia psychologicznego, w którym omówię, czym jest nienawiść, jak i mowa nienawiści, a także jakie są stadia eskalacji nienawiści, którą przedstawia się w formie piramidy wg amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Bardzo ważne jest to, aby edukacja antydyskryminacyjna była już rozpoczęta w wieku dziecięcym.
Nienawiścią (po ang. hate, hatred) można nazwać silnym uczuciem wrogości wobec czegoś lub jakichś osób. Mową nienawiści (po ang. hate speech) możemy nazwać negatywnymi głoszonymi wypowiedziami na podstawie uprzedzeń w stosunku do jakiejś grupy etnicznej, bądź pochodzenia narodowego, osób o innym wyznaniu religijnym, innej orientacji seksualnej, czy też płci, a także w stosunku do osób o odmiennej kolorze skóry. Mowa nienawiści nie tylko niesie przykre konsekwencje, czyli odpowiedzialnością prawną za wygłaszanie mowy nienawiści. Wg amerykańskiego psychologa Gordona Allporta, mowa nienawiści może spowodować eskalację nienawiści poprzez działania tj. unikanie i izolację, dyskryminację, aktów przemocy fizycznej, a także eksterminacji. Konsekwencje nienawiści możemy zaobserwować w różnych wydarzeniach historycznych m.in. podczas II wojny światowej. W nienawiści pojawiają się różne emocje, uczucia oraz zachowania z tym związane tj. np. poczucie niesprawiedliwości, upokorzenie, pogarda, wstręt, złość, gniew, niechęć, agresja, zemsta. Przyczyn nienawiści jest wiele, jak chociażby uprzedzenia i ideologia, nasze przekonania i stereotypy, które są związane również z uleganiem błędom poznawczym, a także niska samoocena, poczucie niższości, środowisko, w jakim się otaczamy, czy też się wychowywaliśmy. Także źródłem nienawiści jest odpowiedź na niezaspokojone nasze potrzeby, czy też doznanie krzywd lub poczucia niesprawiedliwości. 
Nie można przyzwalać na mowę nienawiści, bo od tego zaczyna się kolejne stadia jej eskalacji, które zostały w poniższej grafice zaprezentowane. Na koniec warto zaznaczyć, że wolność słowa nie daje nam prawa do głoszenia mowy nienawiści, bo ponosimy za to odpowiedzialność nie tylko prawną, ale również odpowiedzialność społeczną, o czym należy o tym pamiętać, dlatego tak ważna jest edukacja antydyskryminacyjna od najmłodszych lat, która wspiera równość i różnorodność, a także uczy tolerancji, szacunku, równości, a także ma za zadanie zapobiegać występowaniu przemocy, mowy nienawiści, czy dyskryminacji.

Komentarze

  1. Jak zawsze poruszyłeś kolejny ważny temat. Z ciekawością przeczytałam Twój wpis oraz zapoznałam się z treścią grafiki dołączonej w poście. Jestem ciekawa, czy rasizm zalicza się wdg Ciebie do dyskryminacji?
    Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🙋‍♂️

      Na początek chciałem Tobie podziękować za poświęcenie swojego cennego czasu na odwiedzenie mojego bloga, za przeczytanie niniejszego wpisu oraz za podzielenie się ze mną komentarzem. Dziękuję również za bardzo interesujące pytanie, na które z przyjemnością odpowiem. Rasizm jest również dyskryminacją. Mówimy wówczas o formie uprzedzenia i przekonań co do wyższości jednej rasy, bądź też grupy etnicznej nad innymi. Określamy to jaki rodzaj dyskryminacji rasowej (po ang. racial discrimination). Zgodnie z art. 1 United Nations International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (tł. Konwencja o Eliminowaniu Wszystkich Form Dyskryminacji Rasowej), "W niniejszej Konwencji wyrażenie "dyskryminacja rasowa" oznacza wszelkie zróżnicowanie, wykluczenie, ograniczenie lub uprzywilejowanie z powodu rasy, koloru skóry, urodzenia, pochodzenia narodowego lub etnicznego, które ma na celu lub pociąga za sobą przekreślenie bądź uszczuplenie uznania, wykonywania lub korzystania, na zasadzie równości z praw człowieka i podstawowych wolności w dziedzinie politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia publicznego". Dodam jeszcze od siebie, iż powodem uprzedzeń, jak i dyskryminacji jest przede wszystkim nie tylko dostosowanie się do norm społecznych, ale także to wynika z obserwowania zachowań, jakie wykazują inne osoby, czyli społeczne uczenie się (Badania psychologa Alberta Bandura z roku 1963 r.). Na ten temat z pewnością poświęcę osobny wpis.

      Również pozdrawiam Cię cieplutko i od serducha 😘🤗💖
      Patryk

      Usuń
    2. Dziękuję za wyjaśnienie. Jak najbardziej kontynuuj serie w takim klimacie, ponieważ są one bardzo intersujące i potrzebne!
      Pozdrawiam! :)

      Usuń
    3. Witam Cię cieplutko 🙋‍♂️

      Nie tylko chciałem Tobie podziękować za odpowiedź na mój komentarz, ale również za przemiłe słowa na temat moich wpisów. Cieszę się bardzo z tego, że dużo osób uważa, że tematyka wpisów z dziedziny psychologii jest nie tylko bardzo ciekawa i interesująca, ale również bardzo potrzebna. Tak więc chciałbym Cię zaprosić na jutrzejszy wpis, który pojawi się na mojej stronie, również o tematyce związanej z psychologią, gdzie poruszę kwestię związane z zaburzeniami osobowości - wyjaśnieniem, czym jest zaburzenie osobowości, diagnostyka, leczenie i ich rodzaje.

      Pozdrawiam Cię również serdecznie i od serducha 😘❤🤗
      Patryk

      Usuń
  2. Bardzo ciekawe informacje, przeczytałam z zainteresowaniem. Temat bardzo na czasie, bo niestety mam wrażenie, że istnieje przyzwolenie na nienawiść, najlepiej widać to w internecie...

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecna niewiara w Boga, wszechobecne wyparcie tradycji, wzmacnia nienawiść.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam Was cieplutko 🙋‍♂️

    Chciałem Wam podziękować za podzielenie się ze mną swoimi przemyśleniami nt. nienawiści w swoich komentarzach. Miło mi było poznać Wasze zdanie na ten temat. Widzę, że ten temat był dla Was bardzo interesujący. I cieszę się za to 👍😊

    Pozdrawiam Was serdecznie i życzę Wam wszystkim pozytywnego oraz przemiłego dnia 🤗😘💖
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  5. Twój wpis przynosi ważne spojrzenie na problem nienawiści i eskalacji nienawiści. Cytując Martina Luthera Kinga, podkreślasz, że przemoc tylko nasila nienawiść, a nie rozwiązuje jej. To jest istotne przesłanie w kontekście obecnego społeczeństwa, w którym mowa nienawiści i uprzedzenia stanowią realne wyzwania.

    Omówienie nienawiści i jej potencjalnych konsekwencji jest szczegółowe i wartościowe. Podkreślasz znaczenie edukacji antydyskryminacyjnej, co jest kluczowym narzędziem w przeciwdziałaniu eskalacji nienawiści i przemocy.Dobrze, że zwracasz uwagę, że wolność słowa nie daje prawa do głoszenia mowy nienawiści, i podkreślasz odpowiedzialność prawną i społeczną w tym kontekście. Twoje przemyślenia są istotnym wkładem w dyskusję na ten temat. To bardzo ważny temat i dość trudny...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię cieplutko i serdecznie 🙋‍♂️

      Chciałem Tobie nie tylko podziękować za odwiedzenie mojego bloga, jak i za podzielenie się ze mną komentarzami pod postami, ale również za Twoje przemiłe słowa na tematy związane z niniejszymi postami. Nie tylko odczuwam zadowolenie z tego powodu, że tematy poruszane przeze mnie w dwóch wpisach były bardzo ciekawe i interesujące, ale również takie komentarze sprawiają, że z miłą chęcią dzielę się moimi zainteresowaniami i wiedzą na moim blogu. Jeszcze raz chciałem podziękować za Twoje przemiłe słowa na temat moich wpisów 🤗

      Pozdrawiam Cię cieplutko i od serducha 🤗😘❤
      Patryk

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.