Przejdź do głównej zawartości

Antyspołeczne zaburzenie osobowości (osobowość dyssocjalna). Psychologia.

W kolejnym wpisie o tematyce związanej z psychologią chciałbym omówić kolejny rodzaj zaburzenia osobowości z wiązki B, do której zaliczamy m.in. antyspołeczne zaburzenie osobowości, zwane inaczej osobowością dyssocjalną. To kolejny rodzaj zaburzenia z tej wiązki, które charakteryzuje się nie tylko nadmierną emocjonalnością, poszukiwaniem atencji, czy też dramatycznością. Ok. 2-3% społeczeństwa cierpi na ten rodzaj zaburzenia osobowości. W niniejszym wpisie zostaną omówione wiele ważnych informacji, które odnoszą się do tematu związanego z antyspołecznym zaburzeniem osobowości (osobowości dyssocjalnej). Omówię wiele cech u osób z antyspołecznym zaburzeniem osobowości (osobowości dyssocjalnej). Wiele z tych cech stanowią kryteria diagnostyczne, które są brane pod uwagę podczas diagnozowania takiego rodzaju zaburzenia osobowości. Kryteria diagnostyczne są ujęte w ICD, jak i w DSM.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tym tematem związanym z antyspołecznym zaburzeniem osobowości i chcielibyście Państwo więcej dowiedzieć się na temat tego rodzaju zaburzenia osobowości, polecam fachowy artykuł 📰 pt. „Osobowość dyssocjalna, czyli antyspołeczne zaburzenie osobowości” autorstwa lek. W. Rybnickiej opublikowany na stronie internetowej mp.pl.

Na mojej stronie (blogu) także znajdują się inne wpisy o tematyce związanej z zaburzeniem osobowości, gdzie omówiłem również inne rodzaje zaburzeń osobowości z wiązki B tj. narcystyczne zaburzenie osobowości i histrioniczne zaburzenie osobowości [1, 2].




Przypisy:

[1] Narcystyczne cechy osobowości. Psychologia.

[2] Histrioniczne zaburzenie osobowości. Psychologia.

Komentarze

  1. Ciekawy wpis Patryku! To ważne, że podejmujesz temat tak skomplikowanych i istotnych kwestii związanych z psychologią i zaburzeniami osobowości. Dzięki takim publikacjom można zrozumieć i rozpoznać te zagadnienia lepiej. Fajnie, że dzielisz się wiedzą na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy temat. Fajnie poznać więcej tych cech osobowości takich osób

    OdpowiedzUsuń
  3. Wciągnął mnie Twój artykuł. Nastały ciężkie czasy, ludzie zmagają się z natlokiem informacji, często sa one zle. Zamykają się we własnym świecie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Psychologia i problemy psychologiczne to mocne tabu w Polsce. Ostatnio miałam przyjemność dzwonić na policję z prośbą o intetrwencję ponieważ osoba, która mieszka w moim domu nagabywała, oczerniała, kłóciła się, naruszała mój spokój po raz x, muszę wspomnieć, że ma broń... Policja na mnie nakrzyczała i się rozłączyła! Brak słów.
    Miłego dnia ♥
    Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam na nowy post! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy wpis. Znam z otoczenia osobę o tej osobowości. Jest bardzo trudna w relacjach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Very interesting and thoughtful post. These are real life issues and can be very challenging.
    Kindly check out my new post: https://www.melodyjacob.com/2023/10/the-blessing-in-emergency.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytałam ostatnio na te temat książki i bardzo mnie "wciągnęły".
    Pozdrawiam:)
    Morgana
    https://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo pomocny wpis. Czytając go miałam wrażenie że czytam o osobie ze swojego otoczenia, która chyba nie wie że cierpi na takie zaburzenie. Ale dzięki Tobie wiem, że powinnam w kontakcie z tą osobą być mniej podirytowana jej zachowaniem. Dzięki za kolejne przydatne informacje. Serdecznie pozdrawiam 🙂🏵️

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam Was cieplutko 🙋‍♂️

    Dziękuję z całego serca za Wasze komentarze oraz za odwiedziny. Miło mi było poznać Wasze komentarze na temat związany z niniejszym wpisem. Cieszę się niezmiernie z tego, że ten wpis był dla Was bardzo ciekawy i interesujący. Z pewnością pojawi się kolejny wpis o tematyce związanej z zaburzeniami osobowości i mam jednocześnie nadzieję, że również ten wpis będzie dla Was ciekawy, w którym także dowiecie się o wielu ciekawych rzeczach nt. zaburzeń osobowości. 😊

    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 😘😊🤲💖
    Patryk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.