Przejdź do głównej zawartości

6 podstawowych emocji, jakie wyróżnia się w psychologii. Psychologia.

Na temat emocji był już poświęcony wpis, który pojawił się na mojej stronie (blogu), gdzie krótko zdefiniowałem pojęcie emocji oraz podałem różne rodzaje emocji i uczuć, jakie człowiek może doświadczyć w swoim życiu [1]. W niniejszym wpisie o tematyce związanej z psychologią chciałbym omówić 6 podstawowych emocji, jakich możemy doświadczyć w naszym życiu, które pojawiają się w różnych sytuacjach naszego życia. Pojawiają się one w pozytywnych, jak i negatywnych sytuacjach naszego życia. 
Co warto wiedzieć, iż emocja w ujęciu psychologicznym jest silnym uczuciem, jako rodzaj stanu psychicznego, które są wywoływane w odpowiedzi na różne sytuacje naszego życia. Nie ma dobrych, czy złych emocji. Każde z nich są dla nas ważne i każda osoba je doświadcza w swoim życiu. Emocje ukierunkowują nas do podejmowania różnych działań w wyniku jakiegoś zdarzenia (funkcja alarmowa lub motywacyjna), ale również są bardzo ważne w komunikacji międzyludzkiej (funkcja komunikacyjna emocji). Także one odpowiadają za regulację sytuacji społecznych. Każda emocja ma aspekt poznawczy (np. emocja tj. gniew w wyniku frustracji), fizjologiczny (są wywoływane przez silne pobudzenie pod względem emocjonalnym, np. wzrost tętna) i behawioralny (np. emocja tj. strach, symptom – ucieczka, zamrożenie, walka z zagrożeniem). W psychologii możemy wyróżnić 6 podstawowych emocji, do których zaliczamy emocje tj. radość, zaskoczenie, złość, smutek, strach i wstręt (w taki sposób zostały zaklasyfikowane emocje przez amerykańskiego psychologa Paula Ekmana). Czym one są? Tego dowiecie się z poniższej grafiki.


Przypisy:

Komentarze

  1. Wyjaśnione pokrótce, ale bardzo rzeczowo.
    Serdeczne pozdrowienia 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Co ciekawe jak się tak bliżej tym naszym emocjom podstawowym przyjrzeć to większość z nich nacechowana jest negatywnie..... Post zwięzły i bardzo ciekawy
    cieplutko pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy temat. Dodała bym jeszcze, zazdrość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To świetny przykład złożonej emocji, w której pojawia się smutek, złość, frustracja, czy też lęku. Pojawia się ten stan emocjonalny w wyniku niezaspokojonej jakiejś potrzeby , a ktoś inny taką potrzebę zaspokoi. To też obawa, poczucie zagrożenia przed stratą czegoś, na co zależy nam bardzo. To bardzo dobry temat na następny wpis o tematyce związanej z emocjami złożonymi. Bardzo cieszę się, że temat był dla Ciebie bardzo ciekawy i interesujący. Staram się bardzo, aby każdy coś ciekawego tutaj się dowiedział, jeśli chodzi o tematykę związaną z moim blogiem.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i z serdecznością 🥰🤗💖
      Patryk

      Usuń
  4. Sześć podstawowych emocji, a tylko jedna z nich w 100% pozytywna...

    OdpowiedzUsuń
  5. Pracuję nad emocjami i ich wyrażaniem z psychologiem. Traumy z dzieciństwa blokują i odbierają radość życia. Odczuwanie lęku czy smutku jest dalej intensywne, a radość ledwo istnieje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Hi I was browsing your blog and found several interesting articles like this one.2024

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam Was serdecznie 🙋‍♂️

    Dziękuję z całego serca za Wasze odwiedziny i za Wasze pozostawione komentarze pod niniejszym postem. Bardzo cieszę się niezmiernie z tego, że ten wpis był bardzo interesujący dla wielu osób.

    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🤗😘🧡
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  8. Fantastyczny wpis! 🧠 Emocje są fascynującym aspektem naszej psychiki, a Twoje wyjaśnienie 6 podstawowych emocji - radości, zaskoczenia, złości, smutku, strachu i wstrętu - jest bardzo klarowne. To prawda, że ​​emocje są nieodłączną częścią naszego życia i mają różnorodne funkcje, od motywacyjnych po komunikacyjne. Emocje to ciekawy temat...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.