Przejdź do głównej zawartości

Przepis kulinarny na francuską wersję tarty z jabłkami – Tarte Tatin

Kuchnia francuska słynie z wielu ciekawych i dość smacznych deserów jak m.in. Crème brûlée, Flan aux oeufs à la vanille, Éclair, ale również Tarte Tatin, czyli francuska wersja odwróconej tarty z jabłkami i o tym deserze będzie mowa w niniejszym wpisie, w którym co nieco opowiem o tym dość ciekawym i fascynującym wyrobie cukierniczym, który ma ciekawą historię jego powstania, a także podam Państwu przepis kulinarny na wykonanie tego wspaniałego i dosyć interesującego deseru francuskiego. Na początek trochę historii sztuki kulinarnej, gdzie wyjaśnię, w jaki sposób powstał ten deser. Jak na wstępie napisałem, iż jest to wersja odwróconej tarty jabłkowej. Dlaczego odwróconej? Zazwyczaj podczas przygotowywania ciast najpierw na formę kładziemy spód do ciasta tj. np. ciasto kruche, a następnie nakładamy nadzienie do ciasta. Przygotowując Tarte Tatin, robimy to w odwrotny sposób, czyli najpierw kładziemy nadzienie do tarty, a na wierzch kładziemy spód na ciasto. Po upieczeniu tarty odwracamy ją na drugą stronę. Jest to dosyć intrygujący sposób przygotowania tego ciasta, ale i ciekawą historię. Tarte Tatin powstało we Francji w roku 1898 r. Nazwa tarty Tatin pochodzi od autotki sposobu przygotowywania odwróconej tarty, czyli Stéphanie Tatin. Ją uważa się za autorkę pomysłowego przygotowywania tarty Tatin. Wspólnie ze swoją siostrą prowadzili działalność hotelarską  (Hotel Tatin) we francuskiej miejscowości Lamotte-Beuvron. Stéphanie chciała przygotować ciasto z jabłkami i popełniła błąd w jego przygotowaniu. Całkowicie zapomniała dodać spód do ciasta, co później zorientowała się i wpadła na pomysł, aby nadzienie we foremce przykryć ciastem, które miało stanowić jego spód, a po upieczeniu, ciasto obróciła na drugą stronę i w taki sposób autorka zaczęła przygotowywać ciasto. To jedna z legend pochodzenia tego deseru francuskiego. To tyle, jeśli chodzi o ciekawostki związane z tym ciastem. Wiele jest przepisów kulinarnych na tarte Tatin. Jedne są na bazie ciasta kruchego, a inne na bazie ciasta francuskiego, które stanowi spód tarty. Można oczywiście jabłka podsmażyć na maśle z cukrem, ale również można bezpośrednio położyć na spód formy do tarty, a następnie dodać wcześniej przyrządzony karmel na bazie masła i cukru. Ciasto jest bardzo proste do wykonania, a efekt jest znakomity. To wspaniały deser na podwieczorek w formie deseru, ale również na różne przyjęcia okolicznościowe. Można serwować na zimno lub na ciepło. Na mojej stronie (blogu) również możecie znaleźć Państwo inne przepisy na podobne ciasta na bazie jabłek tj. przepis na American Apple Pie, czy też na szarlotkę na kruchym cieście z kruszonką. 
Przepis na przygotowanie Tarte Tatin znajduje się w poniższej grafice.

 

Komentarze

  1. Jeszcze nie robiłam tej tarty. Ale od dłuższego czasu za mną " chodzi" więc może po nowym roku ją zrobię. Dzięki za inspirację 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Robiłam już kiedyś szarlotkę według Twojego przepisu, to pewnie i tę tartę kiedyś spróbuję zrobić. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam tę tartę. Czasami robię też z gruszkami lub morelami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam Was serdecznie 🖐😊
    Dziękuję, że zechcieliście odwiedzić mój blog i przeczytać kolejny wpis, w którym podałem nowy przepis na pyszny deser kuchni francuskiej. Cieszę się, że mogłem podzielić się tym przepisem z Wami. Jeśli ktoś jeszcze z Was nie próbował tego ciasta, a ma na to ochotę, to gorąco zachęcam do jego wypróbowania.
    Wasze komentarze zawsze z ciekawością czytam i dziękuję Wam jednoczenie za nie 👍🙂
    Pozdrawiam Was cieplutko i z serdecznością. Trzymajcie się ciepło 🤗😘🧡

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.