Przejdź do głównej zawartości

Napoje energetyczne. Czym one są? Czy są bezpieczne do spożycia? Sprzedaż napojów energetycznych w lokalach gastronomicznych w świetle obowiązującego prawa. Żywność i żywienie człowieka, towaroznawstwo żywności.

Napoje energetyczne, zwane również napojami energetyzującymi lub energetykami są bardzo popularnymi napojami spożywanymi przez osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Znajdziemy je praktycznie w każdym punkcie handlowym, a także w różnych lokalach gastronomicznych. Niestety, spożywanie ich w zbyt dużych ilościach, szczególnie przez dzieci i młodzież niesie za sobą przykre konsekwencje dla ich zdrowia, a nawet i życia. Bardzo ważna jest świadomość konsumentów na temat napoi energetycznych oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Od 1 stycznia 2024 r. osoby niepełnoletnie (dzieci i młodzież) już nie będą mogli kupić napoju energetycznego w lokalu gastronomicznym ani w punkcie handlowym z uwagi na nowe przepisy prawne, które weszły w życie od tego roku, jeśli chodzi o sprzedaż napojów energetycznych.
Z tego powodu postanowiłem opublikować nowy wpis o tematyce związanej z usługami gastronomicznymi, obsługą konsumenta, a także o tematyce związanej z żywieniem człowieka i żywnością, w którym omówię nie tylko o tym, czym są napoje energetyczne, ale również ich wpływ na nasze zdrowie. Dowiecie się o tym, jaką wartość odżywczą i energetyczną mają napoje energetyczne, kto może pić, a kto nie powinien spożywać napojów energetycznych, konsekwencje spożywania w dużych ilościach napojów energetycznych dla naszego zdrowia oraz aspekty prawne związane ze sprzedażą napojów energetycznych osobom nieletnim. Są to dość istotne przepisy prawne, które nie tylko dotyczą różnych punktów handlowych, ale również lokali gastronomicznych, w których również sprzedaje się różne napoje energetyczne. 
Wpis ten dedykuję szczególnie kierownikom różnych lokali gastronomicznych oraz osobom zajmującym się obsługą konsumenta (klienta), którzy dokonują sprzedaży żywności i napoi w lokalach gastronomicznych.




Komentarze

  1. Thanks for addressing this important topic. I recommend staying away from energy drinks, and instead embrace the idea of napping!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja raz w życiu piłam taki energetyk, dosłownie 15 lat temu gdy przygotowywałam się do kolokwium ze statystyki. Tak się potem kiepsko czułam, że do dziś to pamiętam. Ogromnie się cieszę że moje córki nie piją tego " napoju", ale ich rówieśnicy niestety tak. Bo przepisy przepisami,a producenci niestety znajdują pomysły jak to obejść i dalej sprzedawać dzieciakom to świństwo....

    OdpowiedzUsuń
  3. Najbardziej dziwi mnie, że rodzice pozwalają małym dzieciom pić takie napoje, przecież już od dawna mówi się o ich szkodliwości, ale chyba nie do wszystkich to dociera...

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wyobrażasz sobie Patryku, ile razy widziałam w szkole (a właściwie tuż za jej płotem, gdzie oczywiście był sklep z tym świństwem) moich uczniów pijących łapczywie energetyki. W szkole był dyrektorski zakaz picia, a i to niektórzy rodzice awanturowali się, co nas to obchodzi, co oni pozwalają dziecku pić. Twój artykuł ze źródłami i podstawą prawną przyda mi się na zajęcia w "Strzelcu", bo i tam niestety zdarza się taki "doping" (zwłaszcza wartownikom na obozach :-D)

    OdpowiedzUsuń
  5. Tyle naczytałam się o szkodliwości tego typu napojów, że nigdy mnie do nich nie ciągnęło. Na szczęście moja córka też nie pije energetyków, ale jej rówieśnicy piją je jak soki...

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Was cieplutko 🤗
    Dziękuję z całego serca za Wasze odwiedziny oraz za Wasze komentarze. Wiele z Was podzieliło się ze mną wieloma trafnymi i dość ważnymi spostrzeżeniami związanymi z spożywaniem napojów energetycznych, szczególnie przez dzieci i młodzież. Niestety, dużo dzieci i młodzieży sięga po takowe napoje energetyczne i są spożywane w dużych ilościach, obserwując również skutki nadmiernego spożywania napojów energetycznych. Warto mieć świadomość tego problemu. Nie mamy wpływu na wybory konsumenckie innych osób. Nie jesteśmy w stanie wszystkich przekonać do tego. Mamy jedynie wpływ na nasze postawy i zachowania. Każdy rodzic ma możliwość kształtowania u dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych, jednocześnie sami dając dobry przykład. Dzieci i młodzież obserwuje zachowania dorosłych i je naśladuje. O tym mówi teoria społecznego uczenia się, oparta na uczenie się poprzez konsekwencje i modelowania, o czym mówią badania psychologa Alberta Bandury. Nie mniej jednak dziękuję, że podzieliliście się ze mną Waszymi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat związany z niniejszym postem.🤗
    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🤗💖

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.