Przejdź do głównej zawartości

Nazwy czynności związanych z produkcją gastronomiczną, czyli przyrządzaniem potraw w języku niemieckim. Język niemiecki zawodowy w gastronomii.

W pierwszej części wpisu o tematyce związanej z językiem obcym zawodowym w gastronomii omówiłem różne nazwy czynności kulinarnych w produkcji gastronomicznej w języku angielskim [1]. Znajomość języka obcego branżowego jest bardzo ważna, szczególnie jeśli zamierzamy pracować w danej branży za granicą, gdzie używa się danego języka obcego, a także, jeśli chcemy wypróbować różne przepisy kulinarne na różne dania charakterystyczne dla danych kuchni narodowych z obcojęzycznych stron kulinarnych. W tym przypadku potrzebna jest znajomość języka obcego branżowego w dziedzinie gastronomii i kulinariów. W pierwszej części już mieliście Państwo okazję zapoznać się ze słownictwem angielskim, które dotyczyły różnych czynności kulinarnych w produkcji gastronomicznej, czyli przyrządzaniem potraw. 
W niniejszym wpisie poznacie Państwo kolejną porcję słownictwa dotyczącego różnych nazw czynności kulinarnych podczas przyrządzania potraw w produkcji gastronomicznej, ale w języku niemieckim. Jest to bardzo przydatne słownictwo, które przyda się nie tylko osobom zamierzającym pracować w branży gastronomicznej lub pracujących w branży gastronomicznej za granicą, gdzie używa się języka niemieckiego, ale również znajomość tego słownictwa pozwoli na zrozumienie różnych przepisów kulinarnych z różnych niemieckojęzycznych stron kulinarnych. W następnym wpisie z dziedziny języka obcego zawodowego w gastronomii omówię tłumaczenie zawartości kart dań w języku niemieckim i angielskim. Ten wpis również ułatwi zrozumienie oferowanych dań zawartych w kartach dań.


Przypisy:

Komentarze

  1. Szczególnie za granicą takie umiejętności są niezbędne. Bardzo przydatny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkoego dobrego w Nowym Roku :) Bardzo interesujący wpis! Znajomość specjalistycznego słownictwa w językach obcych z zakresu gastronomii to klucz do sukcesu, zarówno w pracy zawodowej, jak i w eksplorowaniu kulinarnych inspiracji z różnych stron świata. Język niemiecki w kontekście kulinarnym z pewnością otwiera drzwi do fascynującego świata niemieckich przysmaków. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy, szczególnie te dotyczące tłumaczenia kart dań!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniały wpis, bardzo inspirujący, pomocny i przydatny. Zawsze miałam problem z tym językiem, no po prostu nie wchodzi mi do głowy :) Same ciekawostki, same potrzebne zwroty, zwłaszcza dla osób z branży ale nie tylko. Można się sporo nauczyć :)
    Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego w nowym roku!

    OdpowiedzUsuń
  4. Znajomość języków przydaje się w każdym zawodzie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Języka niemieckiego kiedyś uczyłam się bardzo namiętnie, więc dla mnie to była miła powtórka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo przydatne słownictwo! :)
    Pozdrawiam serdecznie, Dollka 🍀

    OdpowiedzUsuń
  7. Cześć Patryku! Bardzo mnie to zaciekawiło, przeczytałam uważnie, bo od czasu, kiedy moja ukochana bratanica studiuje język niemiecki, często szukamy naleciałości niemieckich w naszym potocznym języku. Mieszkamy w Galicji, więc (szczególnie w rzemiośle) jest bardzo dużo zapożyczeń. I teraz dokładnie widać, ile mamy w kulinarnych czynnościach zapożyczeń z niemieckiego. Co ciekawe, "hacken", czyli "siekać" przechowało się u nas w gwarowej nazwie orki na wiosnę, kiedy ziemię się hakuje, tzn. orząc podcina korzenie chwastom :-DD

    OdpowiedzUsuń
  8. Oj znajomość języków to chyba wszędzie dziś obowiązkowa. Bardzo interesujący wpis Patryku :) Niemiecki niespecjalnie mi się podoba. Moja koleżanka zrobiła kurs przed wyjazdem do pracy w Wiedniu.

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam Was cieplutko
    Chciałem Wam wszystkim tutaj komentującym podziękować za Wasze przemiłe i bardzo ciekawe komentarze, z którymi z miłą chęcią podzieliliście się ze mną.
    One są nie tylko bardzo ważne dla mnie, ale przede wszystkim bardzo motywują mnie do publikowania kolejnych podobnych wpisów o tematyce związanej z językiem obcym zawodowym w branży gastronomicznej. Jestem Wam za to wdzięczny niezmiernie 🤗
    Pozdrawiam Was wszystkich cieplutko i od serducha 🥰😘💖

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.