Przejdź do głównej zawartości

Niedojrzałość emocjonalna – czym jest i jakie są cechy osób niedojrzałych emocjonalnie. Psychologia.

,,''

Dojrzałość zaczyna się w momencie, kiedy zaczynamy martwić się bardziej o innych niż o siebie samych”

Albert Einstein

Na mojej stronie (blogu) poruszałem wiele tematów związanych z emocjami, a w szczególności tematowi związanemu z inteligencją emocjonalną, gdzie nie tylko wyjaśniłem, czym jest inteligencja emocjonalna w ujęciu psychologicznym, ale także z czego składa się inteligencja emocjonalna i jakie są przykładowe cechy osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej [1]
Bardzo poważnym problemem, z którym zmaga się wiele osób, jest niedojrzałość emocjonalna, która diametralnie ma wpływ na funkcjonowanie takich osób w różnych relacjach, a w szczególności w relacji partnerskiej, czy też rodzinnej. Wiele problemów w relacjach rodzinnych, czy też partnerskich wynika z niedojrzałości emocjonalnej u jednego lub obojga partnerów/rodziców. Wychowywanie dziecka przez rodziców niedojrzałych emocjonalnie także ma diametralny wpływ na jego dorosłość. Głównym źródłem niedojrzałości emocjonalnej u wielu osób jest ich dzieciństwo. Toksyczne relacje rodzinne, środowisko, w jakim się dana osoba otaczała, a także nieodpowiednie style wychowawcze to przykładowe przyczyny tego problemu, z którym boryka się wiele osób. Dla osób zainteresowanych tym tematem polecam książkę, która porusza kwestie związane z wychowywaniem się w środowisku, w którym panują niezdrowe (toksyczne) relacje, gdzie jeden z rodziców jest niedojrzały emocjonalnie, bądź obojga rodziców, którzy są niedojrzali emocjonalnie, a także wpływ wychowywania się w takim środowisku na naszą dorosłość. Jest to książka 📗 pt. "Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie" autorstwa Lindsay C. Gibson, psychologa klinicznego i psychoterapeuty. Dzięki tej publikacje możecie Państwo zrozumieć, jaki wpływ na  dorosłość dzieci jest ich wychowywanie przez rodziców niedojrzałych emocjonalnie, a także publikacja ta zawiera wiele ćwiczeń i porad, które pozwolą popracować nad złymi wzorcami powielanymi z dzieciństwa, czy też popracować nad budowaniem pozytywnych relacji z innymi osobami. 
Na temat niedojrzałości emocjonalnej chciałem poświęcić niniejszy wpis z dziedziny psychologii, w którym wyjaśniłem nie tylko, czym jest niedojrzałość emocjonalna, ale również przyczyny niedojrzałości emocjonalnej u wielu osób. Także podałem wiele cech charakterystycznych dla osób niedojrzałych emocjonalnie.




Przypisy:

Komentarze

  1. Ta sentencja Einsteina bardzo dobrze ilustruje, czym jest emocjonalna dojrzałość.
    To naprawdę bardzo ważne zagadnienie i wskazane jest zgłębienie tego tematu, żeby móc zrozumieć, skąd niekiedy biorą się pewne - niezrozumiałe może dla nas - zachowania... czy to nasze, czy innych.
    Bardzo wartościowy wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujący wpis. Niby człowiek zna pojęcie,a nie do końca wie co to właściwie oznacza. Dzięki temu krótkiemu wyjaśnieniu już wiem więcej. Bardzo dziękuję 🙂
    Serdecznie pozdrawiam 🙂🏵️🌹,🤗

    OdpowiedzUsuń
  3. Z zaciekawieniem przeczytałam i właśnie uświadomiłam sobie, że znana mi osoba może mieć ten problem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pierwsze zdanie, cytat Einsteina jest bardzo adekwatny. Wpis przeczytałam z dużym zainteresowaniem, bardzo dobrze to wszystko ująłeś w słowa. Ja niestety pochodzę z takiej dysfunkcyjnej rodziny, w niektórych aspektach życia wydaję się zbyt dojrzała jak na swój wiek, a w innych dobitnie niedojrzała. Wciąż nad tym pracuję. Zauważmy, że w czasach naszych rodziców, dziadków, pradziadków nie było mowy o świadomości emocjonalnej. "Zaciskaj zęby i do przodu", powielanie starych schematów, dopiero w dzisiejszych czasach zaczyna się o tym głośno rozmawiać.
    Książkę, o której wspomniałeś już kiedyś gdzieś widziałam, być może nawet na Twoim blogu i zamierzam ją przeczytać :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. What would Einstein know about psychology, I don't know. Nonetheless, I find that I agree with him.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawe spojrzenie na niedojrzałość emocjonalną i jej wpływ na relacje rodzinne oraz partnerskie. Temat inteligencji emocjonalnej oraz konieczności troski o rozwój emocjonalny od najwcześniejszych lat jest istotny. Pracuje w przedszkolu i mam do czynienia z różnymi rodzicami. Bardzo to widać kto jeszcze nie jest dojrzały emocjonalnie... co potem niestety przeklada sie na dzieci...Książka "Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców" wydaje się być wartościowym źródłem wskazówek i ćwiczeń dla osób pragnących zrozumieć i przepracować traumy z dzieciństwa.

    OdpowiedzUsuń
  7. Patryku interesujący wpis. Pozdrawiam ❄❄

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo lubię cytat, którym zacząłeś ten wpis- jest bardzo mądry w swojej prostocie. Temat inteligencji emocjonalnej często jest niestety pomijany, a przecież stanowi ona bardzo ważną część naszych ludzkich osobowości.
    Cieplutko pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Que razón tienes. La inmadurez emocional, y las personas tóxicas, campan libremente por muchos sitios, sin auto apercibirse estás personas, del drama que llevan dentro consigo mismas, y de lo que vierten a causa de ello en los demás.

    OdpowiedzUsuń
  10. Wspaniały wpis, jak zawsze zachwycona jestem poruszonymi tu tematami i profesjonalnym podejściem do nich. Dojrzałość emocjonalna to bardzo skomplikowany ale wart poznania temat, by móc zrozumieć lub wytłumaczyć zachowania nasze bądź innych. Jestem zdania, że poznawać, kształcić się, warto całe życie :) Tak więc dziękuję za ten wspaniały wpis, który świetnie nakreśla te psychologiczną zagwostkę. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam Was cieplutko 🖐😊
    Cieszę się niezmiernie z tego, że wiele osób zaciekawił temat związany z niedojrzałością emocjonalną. Dzięki temu wiem, jakie publikować następne posty o podobnej tematyce związanej z psychologią. Dziękuję również za Wasze wspaniałe i przemiłe komentarze. Każde są na wagę złota 🤗
    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🥰😘🤗💖

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja także przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Niestety, odnoszę wrażenie, że to jest już problem społeczny, a nie tylko konkretnych rodzin. I nic nie wskazuje na to, by coś się zmieniło na lepsze...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.