Przejdź do głównej zawartości

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.

Tematem niniejszego wpisu będzie były przywódca III Rzeszy Adolf Hilter. Co prawda nie będziemy aż tak zajmować się tutaj jego całym życiorysem, a raczej jego profilem psychologicznym. Będzie tutaj trochę historii i psychologii. Jest to postać i ciekawa, a zarazem tragiczna z uwagi na jego przeszłość historyczną. Trudne dzieciństwo, dojście do władzy, II wojna światowa i popełnienie samobójstwa na skutek porażki wojennej, czyli zajęcia III Rzeszy przez aliantów. To wszystko jest związane z tą postacią historyczną.
Już wcześniej próbowano zrozumieć jego umysł i tym, co jego kieruje, będąc przywódcą III Rzeszy. Utworzono raport psychologiczny na temat Adolfa Hitlera, zbierając różne wywiady i inne źródła, które dotyczyły jego życia. Taki raport już został utworzony w roku 1943 r., a profilowaniem jego zajęli się zebrana grupa psychologów. Profilowanie te odbyło się na zlecenie amerykańskiego Bura Usług Strategicznych (OSS).
Profilowanie przestępców to jeden z czynności wykonywanych przez psychologów podczas przeprowadzania dochodzenia w różnych sprawach kryminalnych. Na podstawie uporządkowanych danych na podstawie wielu sprawdzonych źródeł informacji na temat życia danej osoby możemy utworzyć profil psychologiczny np. sprawcy przestępstwa. Także przeprowadzono już wiele profili psychologicznych różnych przywódców politycznych. 
Takim profilem zajmiemy się w niniejszym wpisie psychologicznym, w którym przedstawiono wiele ważnych cech opisujących Adolfa Hitlera na podstawie wniosków, jakie zostały wyciągnięte przez psychologów i zostały ujęte w raporcie psychologicznym  Adolfa Hitlera, który został utworzony przez zespół psychologów zajmujących się profilowaniem tej postaci historycznej.
Na temat życia Adolfa Hitlera możemy dowiedzieć się z różnych książek historycznych. Taką przykładową książką biograficzną z życia Hitlera jest książka pt. "Spowiedź Hitlera. Szczera Rozmowa z Żydem" autorstwa Ch. Machta.
Zanim przejdziemy do profilu psychologicznego Adolfa Hitlera,  omówimy krótko sylwetkę tej osoby. Adolf Hitler urodził się w roku 1889 w miejscowości Braunau am Inn , a zmarł w roku 1945 w Berlinie. Był niemieckim politykiem, przywódcą III Rzeszy, a także zbrodniarzem wojennym. Były przywódca partii NSDAP. Jego rodzicami byli Klara i Alois Hitler. Próbował wejść do władzy na skutek nieudanego zamachu stanu w Berlinie, przez co trafił z tego powodu do więzienia i tam stworzył własną książkę pt. "Mein Kampf", czyli Moja walka. Tam już poznamy jego poglądy polityczne, a także jego nienawiść do mniejszości i antysemityzm. W roku 1933 Adolf Hitler doszedł do władzy, natomiast w 1945 r. popełnił samobójstwo razem ze swoją kochanką, później żoną Ewą Braun w Führerbunker, czyli w bunkrze Führera i było to samobójstwo na skutek wejścia aliantów na terytorium III Rzeszy, kiedy naziści ponieśli klęskę w II Wojnie Światowej. 
To tyle na wstępie, więc teraz zobaczmy nasz profil psychologiczny Adolfa Hitlera. Zobaczymy, jakie wnioski wyciągnęli psycholodzy z przeprowadzanego profilu psychologicznego, którego dokonali psycholodzy amerykańscy. Co ciekawego można dowiedzieć się o Hitlerze, jeśli chodzi o jego zachowania, osobowość i jego zdrowie psychiczne?


Komentarze

  1. Lubię oglądać filmy o tej postaci, zawsze interesowała mnie ta persona. Jego profil psychologiczny jest szalenie interesujący z punktu widzenia tej nauki. Z pewnością ogromne znaczenie miała tu postawa rodziców, czyli tak jak wskazałeś, nadopiekuńcza matka i ojciec sadysta. Jego charakter to kopalnia badań dla psychologów :)
    Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za ten ciekawy materiał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szalenie interesujący aspekt historii Patryku. Dobrze, że podejmujesz takie tematy na swoim blogu. Normalnie ciężko nam pojąć, co kierowało takimi ludźmi jak Hitler, Stalin czy Mao. Sporo czytałam o dyktatorach w XX wieku. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za lekturę

    OdpowiedzUsuń
  3. Swego czasu bardzo dużo czytałam o Hitlerze. Postać przerażająca, ale rzeczywiście bardzo ciekawa pod kątem badań psychologicznych. Zadziwia mnie jeszcze jedno- że do swoich pomysłów potrafił przekonać tyle osób...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Action For Happiness, czyli w jaki sposób zadbać o swój dobrostan psychiczny i poczucie szczęścia. Psychologia.

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.