Przejdź do głównej zawartości

Specjaliści od zdrowia psychicznego, czyli do kogo udać się po pomoc, jeśli zmagamy się z różnymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym? Psychologia.

W kolejnej części wpisów z cyklu ciekawostki psychologiczne chciałbym Państwu omówić krótko różnych specjalistów, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym oraz udzielają pomoc osobom, których zmagają się nie tylko z kryzysem psychicznym (emocjonalnym), ale również różnymi problemami natury psychologicznej (psychicznej). Ponadto wskazałem różne miejsca, gdzie można uzyskać darmową lub odpłatną pomoc udzielanej ze strony psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Ten wpis poświęciłem temu tematowi, gdyż warto upowszechniać wiedzę z obszaru zdrowia psychicznego i wskazać osoby, które udzielają pomoc związaną ze zdrowiem psychicznym, jak i miejsca, gdzie można takową pomoc uzyskać. Dużo osób, dzieci, młodzież, jak i dorośli zmagają się z wieloma problemami, które mają duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i wymaga podjęcia różnych działań, aby uporać się z tymi problemami. Są osoby, które boją się udać do specjalisty zdrowia psychicznego m.in. w obawie przed tym, co ktoś pomyśli o takiej osobie, która takową pomoc potrzebuje i szuka. Bardzo złe jest stygmatyzowanie osób, które mają różne problemy związane ze zdrowiem psychicznym i szukają pomocy u różnych specjalistów zdrowia psychicznego. Nie powinniśmy stygmatyzować, a raczej zachęcać do sięgania po takową pomoc. Strach i lęk przed pójściem do takiego specjalisty jest czymś zupełnie naturalnym. Warto jednak ten strach i lęk przełamać. Skorzystanie z pomocy specjalisty zdrowia psychicznego to duży krok, aby sobie pomóc z różnymi problemami, które się życiowo zmagamy. Wsparcie emocjonalne ze strony osób najbliższych jest bardzo ważne, dlatego też jeśli ktoś zwierza się komuś, że boryka się z trudnymi życiowymi lub złym samopoczuciem psychicznym, to kluczową rzeczą jest słuchanie drugiej osoby w sposób empatyczny i wypowiadanie komunikatów wspierających, a nie komunikatów typu ,,Inni mają gorzej" lub popularny komunikat ,,Weź się w garść". Takich komunikatów nie wypowiadajmy. O słuchaniu empatycznym oraz o komunikatach wspierających osoby, które cierpią na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznym m.in. depresję, opublikowałem wpisy na mojej stronie (blogu) [1, 2]. Mam także ogromną nadzieję, że dzięki przeczytaniu tego wpisu, dużo osób zmotywuje się do tego, aby skorzystać z pomocy specjalisty zdrowia psychicznego jeśli ktoś odczuwa taką potrzebę.




Przypisy:

[1] Słuchanie empatyczne. W jaki sposób należy to robić?

[2] Jakich zdań możemy mówić osobom cierpiącym na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznym np. osobom cierpiącym na depresję?

Komentarze

  1. Jak zawsze bardzo potrzebny wpis. Najbardziej rzuciło się w oczy typowe "weź się w garść". Cóż, wydaje mi się, że osoba potrzebująca pomocy, bardzo marzy o tym, aby "wziąć się w garść" tylko nie wie jak i właśnie do tego jest potrzebny specjalista. Zdarza się, że ludzie rozwiązują swoje problemy bez interwencji lekarza, jednak trwa to bardzo długo i nie zawsze się udaje. Ludzie z różnych przyczyn omijają lekarzy, znam osoby, które wiedzą i rzekomo chcą dać sobie pomóc, ale zawsze znajdą wymówkę, aby nie podjąć pierwszego kroku. Mam tu w Holandii jednego znajomego, super chłopak na prawdę, serce ma złote, ale w jego głowie dzieją się rzeczy, o których nam się nie śniło. Dziś jestem z niego dumna, bo poszedł po pomoc i jest właśnie w trakcie terapii. Trzymam za niego kciuki ♥
    A Ciebie pozdrawiam i ślę dużo pozytywnej energii!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatne informacje. Mamy to szczęście, że teraz pomoc psychologa itp. jest łatwiej dostępna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby jest łatwiej dostępna, ale zazwyczaj i tak prywatnie. A takie wizyty kosztują sporo i nie kończą się na jednej czy dwóch spotkaniach... Gwarancji dobrych efektów i tak nikt nie da... Niestety ludzie często są zostawieni z problemem sami sobie. Szczególnie młodzież...

      Usuń
  3. Ahhh z tymi specjalistami to różnie bywa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wspaniały wpis. O takich tematach trzeba rozmawiać, bardzo dużo ludzi wciąż szuka pomocy, dużo ludzi nie wie od czego zacząć w walce z problemami. Warto podpowiadać, pomagać, doradzać... jestem pewna, że każde dobre słowo pomaga. Zdrowie psychiczne jest ogromnie, ogromnie ważne - dla każdego człowieka. Warto w porę reagować, gdy widzimy z nim problemy. Rewelacyjny wpis!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Obszerny i mądry wpis. Stygmatyzowanie jest nie na miejscu. Po to są leki i specjaliści, którzy pomagają. Ludzie wychodzą z dołka i wszystko jest dobrze, To tak jak z innymi chorobami, po leczeniu nadchodzi zdrowie i koniec. Zresztą każdy ma w życiu chwile załamania tzw. wzloty i upadki. Trudno żeby być happy, gdy dzieje się nie po naszej myśli. Stąd te depresje. Uważam że szufladkowanie to średniowiecze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Das hast du sehr gut geschrieben lieber Patrick! Ich bin mir sicher, dass dein Beitrag vielen Menschen Mut macht, sich professionelle Hilfe zu holen.
    Liebe Grüße
    Christine

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Vielen Dank für deine nette Worte 🤗 Das freut mich, dass dieser Beitrag dir gefallen hat.

      Liebe Grüße und einen schonen und wundbaren Tag für dich 🖐😉❤❤
      Patrick

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.