Przejdź do głównej zawartości

Jak być asertywnym i stawiać granice w rodzinie? Przykładowe komunikaty asertywne. Psychologia.

Na temat asertywności i budowaniu komunikatów z pozycji ,,JA" poświęciłem już wpisy na moim blogu, gdzie mieliście okazję dowiedzieć się dużo na temat bycia asertywnym, jak budować komunikaty asertywne, a także jak umiejętnie komunikować się z ludźmi, budując wypowiadane komunikaty z pozycji ,,JA" [1, 2]. Także poświęciłem również osoby wpis na temat asertywności i stawianiu granic w rodzinie podczas świąt Bożego Narodzenia [3]. Kontynuuje temat stawianiu granic i asertywności, gdyż dużo osób ma problem ze stawianiem granic i z asertywnością. Niestety, nie zawsze relacje rodzinne są dobre. Często w nich występują toksyczne relacje, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, jak i na nasze życie. Rodzina często narusza nasze granice poprzez ciągłe mówienie nam o tym, jak mamy wg nich żyć, jakie mamy podejmować wg nich decyzje, a także potrafią wywierać presję na nas, ciągle wypytując o dzieci, małżeństwo, partnera/partnerkę etc. Często w takich toksycznych relacjach rodzina nie szanuje naszych wyborów życiowych i ciągle jesteśmy nieustannie krytykowani, podcinając nam skrzydła. W toksycznych relacjach nie ma odpowiedniej komunikacji. My ciągle odczuwamy emocje, które są związane z toksycznymi zachowaniami ze strony rodziny. Tkwimy w takich toksycznych relacjach, a także nie stawimy jasnych granic i nie wyrażamy zdania własnego na temat tego, że nie zgadzamy się na takie zachowania. Boimy się powiedzieć ,,NIE", odczuwając strach przed tym, jak będzie zachowywać się i jak nas potraktuje rodzina. Często czujemy się winni (jesteśmy uwikłani w poczucie winy), za bardzo poświęcasz się rodzinie, zaniedbując jednocześnie własne potrzeby. Czujesz się źle, kiedy robisz coś wbrew sobie, a jednocześnie masz obawy przed odmową. Są to oznaki, że mamy duży problem ze stawianiem granic, dlatego też należy zacząć pracować nad umiejętnością stawiania granic i bycia asertywnym. Na mojej stronie (blogu) także możesz przeczytać wpis poświęcony radzeniu sobie z osobami toksycznymi, który również pomoże Ci w radzeniu sobie z osobami toksycznymi, jakie znajdują się w rodzinie [4]. Najważniejsze jest to, aby nie próbować naprawiać osób toksycznych, gdyż na nich nie mamy wpływu. Mamy jedynie wpływ na to, jak możesz radzić sobie z osobami toksycznymi, stawiając jasne granice oraz asertywnością. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz w sytuacji, kiedy masz kontakt z toksyczną osobą w rodzinie. Jakie są emocje z tym związane. I co najważniejsze, aby nie brać na siebie winy i odpowiedzialności za zachowania osób toksycznych w rodzinie, o czym także wspomniałem we wcześniej wspomnianym przeze mnie wpisie.

Poniżej zaprezentuję kilka przykładowych komunikatów asertywnych, które warto wypowiedzieć w różnych sytuacjach, stawiając jasne granice w rodzinie. 


Przypisy:

[1] Jak prawidłowo komunikować się z innymi osobami, czyli komunikat z pozycji „JA”. Psychologia.

[2] Asertywność i zachowania asertywne. Jak być asertywnym i jakie komunikaty powinny być asertywne? Psychologia.

[3] Jak być asertywnym i stawiać granice w rodzinie podczas świąt Bożego Narodzenia? Psychologia.

[4] Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Komentarze

  1. Bardzo wartościowy wpis, obawiam się jednak, że w niektórych sytuacjach nawet tak dobrze wypowiedziane komunikaty nie zadziałają. Wtedy pozostaje już jedynie uciekać, gdzie pieprz rośnie 😀 Dziekuje Ci za o dzielenie się z nami wskazówkami na temat asertywność, tak jak wspomniałeś wiele ludzi ma z tym trudności, ja również wciąż się uczę i ćwiczę 🤗
    Pozdrawiam ❤️

    OdpowiedzUsuń
  2. Asertywność, zwłaszcza w rodzinie to temat rzeka...
    Najgorzej, gdy powtarzamy wciąż i wciąż te same zdania i ... nie dociera. Czasem już nie wiem, jak prościej zakomunikować daną rzecz...

    OdpowiedzUsuń
  3. Z wielką ciekawością przeczytałam ten wpis i uważam, że takie właśnie komunikaty mogą się przydać w sytuacjach, o których piszesz. To rzeczywiście spora umiejętność, bycie asertywnym w relacjach z bliskimi, ale podzielam Twoje zdanie, że takie granice należy stawiać, jak najbardziej. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy wpis. Asertywność jest bardzo ważna. W rodzinie czasem trudniej być asertywnym, niż do obcych ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  5. oj relacje rodzinne są czasem bardzo trudne....

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam serdecznie
    Bardzo interesujący i wartościowy wpis! Skądś musiało wziąć się powiedzenie "Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach". Czasem rodzinne relacje są bardzo trudne. Trudno jest być też asertywnym wobec najbliższych. Warto jednak spróbować, bo chodzi tu o nasze samopoczucie i komfort życia. Nikt za nas życia nie przeżyje, a nasze wybory to nasze wybory :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Myślę, że trudniej być asertywnym w rodzinie, niż wobec obcych ludzi, ale na pewno warto zadbać o dobre relacje w każdym środowisku :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Przygotowałeś świetną ściągawkę. Wiele osób świetnie radzi sobie w życiu codziennym, ale już w starciu z rodziną bywa różnie. A przecież żyjemy przede wszystkim dla siebie i warto być w zgodzie ze sobą.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.