Przejdź do głównej zawartości

Normy handlowe dla bananów z punktu widzenia prawa żywnościowego. Prawo żywnościowe i towaroznawstwo żywności.

Tematem niniejszego wpisu będą banany, które są jednym z wielu egzotycznych owoców, które są najbardziej popularnym owocem, jeśli chodzi o handel żywnością. Największymi producentami bananów są kraje tj. np. Indie, Ekwador, Chiny, Indonezja, Filipiny, Gwatemala, Angola, Kolumbia, czy też np. Wietnam (wg danych FAO). Występuje wiele odmian bananów, a także ma dużą wartość odżywczą, o czym była już mowa nt. bananów i ich wartości odżywczej oraz energetycznej z punktu widzenia towaroznawczego i żywieniowego [1]. Banany także są przedmiotem regulacji prawnych w zakresie prawa żywnościowego, które regulują kwestie związane z dopuszczaniem bananów do ich sprzedaży w sektorze handlowym. Prawo unijne reguluje wszelkie kwestie związane z normami handlowymi bananów. Kwestie związane z normami handlowymi bananów zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 1995 r. na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 2257/94 z dnia 16 września 1994 r. ustanawiające normy jakości bananów. Te przepisy prawne zostały zastąpione nowym aktem prawnym, czyli rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) Nr 1333/2011 z dnia 19 grudnia 2011 r. ustanawiające normy handlowe dotyczące bananów, zasady weryfikacji zgodności z tymi normami handlowymi i wymogi dotyczące powiadomień w sektorze bananów. Przepisy te zaczęły obowiązywać od 9 stycznia 2012 r.
W tym wpisie zostały poruszone wszelkie kwestie związane z bananami i ich normami handlowymi w oparciu o rozporządzenie Nr 1333/2011 z dnia 19 grudnia 2011 r. 
Dowiecie się nie tylko o tym, jakie odmiany bananów są objęte handlowymi normami prawnymi, ale także jakie minimalne wymagania dot. jakości muszą spełnić banany, które mogą być dopuszczone do sprzedaży w handlu, jakie wyróżnia się klasy handlowe bananów, a także, w jaki sposób powinny być oznakowane banany, które są dopuszczane do handlu. Te wszelkie aspekty prawne związane z normami handlowymi bananów w zakresie prawa żywnościowego zostały omówione w poniższych grafikach.







Przypisy:

Komentarze

  1. Kocham banany, także fajnie było o tym poczytać :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Od jakiegoś czasu przerzuciłam się na owoce i warzywa wyłącznie regionalne, więc banany już mnie nie interesują :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sehr interessant! Ich wusste gar nicht, dass es solche Gesetze gibt.
    Ich wünsche dir eine tolle Woche.
    Liebe Grüße
    Christine

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam serdecznie
    Bardzo interesujący wpis, jak zawsze dajesz nam sporo przydatnej wiedzy i ciekawostek :) Uwielbiam twoje posty :) muszę też dodać, że banan jest moim ulubionym owocem :) Ma doskonały smak, pasuje do wielu rzeczy/dań/przekąsek i komponuje się dobrze niemal ze wszystkim :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.