Przejdź do głównej zawartości

Paranoiczne zaburzenie osobowości. Psychologia.

W kolejnym wpisie z cyklu ciekawostki psychologiczne chciałbym przedstawić Państwu kolejny rodzaj zaburzenia osobowości, czyli paranoiczne zaburzenie osobowości (osobowość paranoiczna). Jest to jedno z kilku zaburzeń osobowości z wiązki A, które charakteryzują się dziwacznością i ekscentrycznością. O tym zaburzeniu osobowości będzie mowa w niniejszym wpisie, gdzie dowiecie się, czym jest to zaburzenie osobowości, kto diagnozuje takie zaburzenie osobowości oraz jaka jest forma leczenia zaburzenia osobowości. Także dowiecie się, jakie wyróżnia się cechy u osób z paranoicznym zaburzeniem osobowości (osobowości paranoicznej). To też są kryteria diagnostyczne, które bierze się pod uwagę podczas diagnozowania u danej osoby tego rodzaju zaburzenia osobowości, które są ujęte w ICD oraz DSM. 

Jeśli jesteście zainteresowani tematem związanym z tym rodzajem zaburzenia osobowości i chcielibyście więcej dowiedzieć się na temat tego zaburzenia osobowości, polecam fachowy artykuł, który dotyczy tematyki związanej z tym zaburzeniem osobowości - 📰 artykuł pt. ,,Osobowość paranoiczna - gdy za rogiem czyha wróg" na stronie internetowej psychologiawpraktyce.pl

Na mojej stronie (blogu) także możecie Państwo przeczytać wpisy odnoszące się do innych rodzajów zaburzeń osobowości tj. narcystyczne zaburzenie osobowości oraz histrioniczne zaburzenie osobowości [1, 2].


Przypisy:

Komentarze

  1. Niestety tego typu zaburzeń jest coraz więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz już lub będzie jakiś post o toksycznych osobach? I jak się ich pozbyć z życia? Sytuacja gdy ta osoba musi z tobą mieszkać. Czy jedyne wyjście to sprawa sądowa aby się odciąć?
    Miłego dnia! :)
    Wildfiret

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🖐🙂

      Dziękuję serdecznie za Twoje pytanie odnośnie do tematu związanego z osobami toksycznymi. Widzę, że jesteś zainteresowana tym tematem.
      Jedną z metod radzenia sobie z osobami toksycznymi jest dystans i nie wchłanianie emocji osób toksycznych. Także stawianie granic i asertywność, wyrażając komunikaty asertywne z pozycji "JA". Komunikaty te powinny składać się z faktów, uczuć i oczekiwań.
      Na mojej stronie na temat bycia asertywnym i stawiania granic w rodzinie poświęciłem wpis, który znajduje się pod tym linkiem: 📰 https://zywieniezbiorowe-gastronomia.blogspot.com/2023/01/jak-byc-asertywnym-i-stawiac-granice-w.html.
      Także polecam mój wpis związany z metodami radzenia sobie w sytuacji mając kontakt z osobami toksycznymi - link: 📰https://zywieniezbiorowe-gastronomia.blogspot.com/2023/01/jak-radzic-sobie-w-sytuacji-kiedy-mamy.html.
      Także o asertywności i wyrażania komunikatów asertywnych znajdziesz wpis na moim blogu, który znajduje się pod tym linkiem: 📰 https://zywieniezbiorowe-gastronomia.blogspot.com/2022/11/asertywnosc-i-zachowania-asertywne-jak.html.

      Mam nadzieję, że te wpisy nie tylko będą dla Ciebie interesujące, ale również przydatne, jeśli chodzi o temat związany z osobami toksycznymi. W przyszłości z pewnością jeszcze pojawi się wpis na temat toksycznej rodziny i metodami radzenia sobie z toksyczną rodziną. Dzięki, że wyraziłaś w swoim komentarzu zainteresowanie tematem związanym z toksycznymi osobami. Dzięki temu wiem, jaka tematyka związana z psychologią interesuje moich czytelników 🙂👍

      Pozdrawiam Cię serdecznie i również życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🖐🙂💓💖
      Patryk

      Usuń
    2. Pozwolę sobie dołączyć się do dyskusji, u mnie wszelkie stawianie granic i asertywność wywołały niestety pogorszenie sytuacji, aż w końcu byłam zmuszona zmienić adres zamieszkania i odciąć się całkowicie. Jeśli masz tą możliwość to polecam ;P

      Usuń
    3. @Kasia Live Your Dream Life
      Chciałbym podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami na temat problemu, który został opisany przez Ciebie w komentarzu.
      Stawianie granic i asertywność to podstawowa umiejętność, która jest potrzebna każdemu z nas, gdyż nie tylko wyrażamy jasno komunikat, że z czymś nie zgadzamy się, ale również że czyjeś zachowanie nam się nie podoba i źle się z tym czujemy. Także dbasz o swoje prawa, nie naruszając jednocześnie praw innych osób.
      W wielu sytuacjach ucieczka jest koniczna, np. w sytuacji, kiedy partner/ka jest osobą toksyczną i jednocześnie stosuje przemoc psychiczną, fizyczną, seksualną, czy ekonomiczną. Także zmiana miejsca jest równie dobra, jeśli czujemy się źle, przebywając z rodziną toksyczną, jeśli zamieszkujemy wspólnie.
      Na co dzień będziemy mieli kontakty z osobami toksycznymi, więc potrzebna jest umiejętność radzenia sobie z osobami toksycznymi, mając kontakt z takimi osobami. Stawianie granic i asertywność jest w tym bardzo niezbędne.
      Poruszyłaś w swoimi komentarzu problem taki, że pogorszyło to Twoją sytuację. Nie każda asertywność to asertywność odpowiednia, jeśli ma styl uległy lub agresywny. To nie asertywność jako asertywna postawa i stawianie granic pogorszyło sytuację, a osoby toksyczne, które zauważyły, że tracą kontrolę nad Twoim życiem i nie szanowali Twoich granic, które tym osobom stawiałaś. Z tego powodu osoby toksyczne mogą takie osoby stosować różne metody manipulacyjne, zachowują się w specyficzny sposób, aby tacy "kontrolerzy" mogli nadal mieć kontrolę nad Twoim życiem, nad postawami i myślami. W takich sytuacjach asertywność i stawianie granic jest kluczowe, by nie pozwolić sobie na to, aby te osoby nie mogły Tobą manipulować i wejść na głowę, bo będziesz tylko odczuwać z tego powodu negatywne odczucia, jak i różne emocje. Możesz odczuwać również z tego powodu wyczerpanie psychiczne.
      Wiele osób ma problem ze stawianiem granic i asertywnością. To wymaga dużej pracy nad sobą, aby radzić sobie w wielu różnych sytuacjach, mając kontakt z rożnymi ludźmi, poprzez właściwą komunikację interpersonalną, a także umiejętnością stawiania granic i asertywność.
      Cały czas uciekając od problemów, nie rozwiążemy ich z pewnością.

      Pozdrawiam Cię serdecznie i ślę Tobie pozytywną energię 🖐😀💖
      Patryk

      Usuń
    4. Zgadzam się z Tobą absolutnie. Wciąż uczę się stawiać zdrowe granice i raz wychodzi to lepiej, a raz gorzej, ale nie poddaje się. Tak jak mówisz, osoby które mnie tak wykończyły psychicznie w pewnym momencie, gdy powiedziałam pierwszy raz nie - to był koniec. Ostateczność, wyprowadzka i odcięcie się, bo wszelka próba postawienia granicy kończyła się dla mnie wyczerpaniem emocjonalnym, więc odpuściłam sobie asertywność jak i cały kontakt z tymi osobami. A szkoda, bo to najbliższa rodzina. Asertywność - jak najbardziej, a w ostateczności BAN 😂
      Dziękuję za odniesienie się do mojego komentarza, w ten sposób możesz pomóc wielu osobom. Jak już wspomniałam, nadal chcę nawiązać z Tobą współpracę, jednak ostatnio obowiązki troszkę mnie przerosły, dlatego teraz nadrabiam zaległości. Na pewno odezwe się do Ciebie w najbliższym czasie.
      Pozdrawiam 💖

      Usuń
  3. Świetny wpis. Faktycznie ciężko pomóc takim osobom z ich nieufnością i podejrzliwością wobec drugiego człowieka...

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam wrażenie, że wiele osób ma tego typu cechy i nawet nie zdaje sobie sprawy, że może to mieć jakieś poważne podłoże.

    OdpowiedzUsuń
  5. Takich osób coraz więcej... mam takie wrażenie...

    OdpowiedzUsuń
  6. Boże, ja mam chyba połowę z tych cech, które wymieniłeś :O Żeby ktoś się do mnie zbliżył to trwa co najmniej 5 lat, po nadmiernej nieufności, teoriach spiskowych i jak już myślę, że chyba z tą osobą mogę "żyć" to i tak jestem podejrzliwa. Hm, chyba muszę nad tym popracować :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę, że martwi Cię to, że wiele z tych cech również zaobserwowałaś u siebie. Każdy z nas może mieć jedną z wielu tych cechy i nie musi to być związane z tym zaburzeniem osobowości. Nie powinniśmy na własną rękę diagnozować, gdyż takie samo diagnozowanie jest szkodliwe. Takie diagnozy stawia jedynie psycholog lub lekarz psychiatra na podstawie wywiadu i przeprowadzonych testów psychologicznych. Zgodnie z cytatem pochodzącym z artykułu ze strony 📰 mp.pl pt. "Zaburzenia osobowości" autorstwa dr. n. med. S. Murawca i lek. P. Brudkiewicza, "Nie są to zaburzenia czy też kryzysy psychiczne, które pojawiają się i (ewentualnie) przemijają. Problemy te dotyczą zaburzonej struktury osobowości człowieka i związanych z tym konsekwencji w różnych dziedzinach życia. Poprzez zaburzenia osobowości rozumiemy zatem obecność trwałych cech charakterologicznych danej osoby i utrwalonych wzorców postępowania, zachowania, relacji z innymi ludźmi i funkcjonowania w społeczności. Dotyczy to również przeżywania siebie i innych oraz stosunku do samego siebie i otoczenia" [link: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/zaburzenia_osobowosci/69913,zaburzenia-osobowosci].
      Mam nadzieję, że wyjaśniłem wątpliwości co do Twoich obaw związanych z cechami osobowości. Z pewnością pojawi się jeszcze wpis na temat zaburzeń osobowości 🙂

      Pozdrawiam Cię cieplutko i przesyłam Tobie pozytywną energię 🖐🙂 💝💖
      Patryk

      Usuń
    2. Na pewno mnie pocieszyłeś! Jednak, nadal rozważam ostatnio danie kolejnej szansy psychologowi, aby przerobić rzeczy, z którymi sama sobie nie poradzę. Niestety sparzyłam się na ostatnich rozmowach, przez co zaczęłam również interesować sie rozwojem duchowym. Zrobilam duże postępy, ale dzis czuje, ze stanęłam z niektorymi rzeczami w miejscu i warto byłoby porozmawiać z kimś wykwalifikowamym :)
      Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź 💖

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.