Przejdź do głównej zawartości

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Także w środowisku pracy występują czynniki (stresory), które wywołują stres u pracowników. Występuje w różnych branżach m.in. w branży gastronomicznej, w której pracownicy gastronomii są bardzo podatni na stres w miejscu pracy, a także praca ta głównie charakteryzuje się pracą pod presją czasu oraz kontaktami z klientami, którzy również w wielu sytuacjach mogą spowodować u pracownika stres, np. w sytuacji, kiedy klient składa reklamację, a przy tym zachowuje się niewłaściwie w stosunku do pracownika.

Jedną z potrzebnych cech psychofizycznych m.in. pracownika gastronomii jest odporność na stres oraz umiejętne radzenie sobie z nim. Na temat potrzebnych cech psychofizycznych pracowników gastronomi był już poświęcony wpis na mojej stronie (blogu) [1]. We wspomnianym przeze mnie wpisie także odniosłem się do różnych aspektów związanych z tym zagadnieniem. Takie cechy u pracowników są również przydatne u pracowników w wielu innych branżach, choć warto zaznaczyć, że nie każdy pracownik ma dostateczne umiejętności radzenia sobie z nim, dlatego tak ważne uświadomienie pracowników na temat stresu, jaki występuje w miejscu pracy, jakie są jego przyczyny, jak sobie z nim radzić oraz jakie są skutki nieodpowiedniego radzenia sobie z nim z psychologicznego punktu widzenia. Nie tylko odpowiednia organizacja pracy jest ważna, ale także umiejętne zarządzanie zasobami ludzkimi, wykorzystując wiedzę z obszaru psychologii, która zajmuje się tymi zagadnieniami związanymi z pracą i zarządzaniem w środowisku pracy. Dodatkowo szkolenia BHP powinny również uwzględnić tematykę związaną ze stresem w pracy, gdyż złe radzenie sobie z nim na wiele negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracownika, jak i skutków związanych z jakością wykonywanej pracy lub świadczonych usług, gdyż popełnianie błędów przez pracowników jest skutkiem wystąpienia stresu u pracownika w miejscu pracy. Jednym z negatywnych skutków związanych ze stresem jest wypalenie zawodowe, dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja pracowników w zakresie stresu w miejscu pracy i radzenia sobie z nim, aby przeciwdziałać wystąpieniu wypalenia zawodowego u pracowników. Na temat stresu i sposobu radzenia sobie z nim poświęciłem również dwa osobne wpisy, które pojawiły się na mojej stronie (blogu) [2, 3]. O wypaleniu zawodowym także możesz przeczytać wpis na mojej stronie (blogu) [4].

W tym wpisie nie tylko skupimy się na stresie, jaki występuje w środowisku pracy, jakim jest branża gastronomiczna, ale także na inne branże, gdzie występuje także stres w miejscu pracy, ale również jakie są jego przyczyny i skutki negatywne stresu dla naszego zdrowia, a także podam kilka wskazówek, jak sobie ze stresem poradzić. Podam wiele wskazówek radzenia sobie ze stresem dla pracowników, jak i dla pracodawców. Warto wiedzieć, że nie da się wyeliminować całkowicie stresu z naszego życia, a w szczególności w miejscu pracy. Jest to w ogóle niemożliwe. Za to możemy lepiej sobie radzić z nim, a jeśli czujesz się wyczerpany psychicznie, odczuwasz różne objawy somatyczne i masz poczucie wystąpienia wypalenia zawodowego, warto zająć się tym obszarem naszego życia i udać się po pomoc do specjalisty zdrowia psychicznego. Pieniądze są ważne, ale zdrowie i życie jest najważniejszym darem, jakie możemy otrzymać. Nie warto przepracowywać się kosztem naszego zdrowia i życia.

Jeśli jesteście zainteresowani tematem związanym ze stresem w miejscu pracy, polecam przeczytać 📰 artykuł pt. ,,Czym jest stres?" znajdujący się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy, a także 🔊 podcast pt. "Jak radzić sobie ze stresem w pracy" - dr Dorota Szczygieł, znajdujący się na kanale Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS (YouTube).





Przypisy:

Komentarze

  1. Myślę, że coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że dobre warunki pracy = zadowolony pracownik = lepsze wyniki firmy. Pomału to sobie tak raczkuje, ale wydaje mi się, że idzie to w dobrym kierunku. Mój chłopak pracował 16 lat w gastronomii, pierwsze 5 lat wspomina jako piekło na ziemi. Pozostałe 11 miał pracę, która bywała stresująca, ale nie wykańczała go na szczęście psychicznie. U mnie w pracy brakuje dobrej komunikacji przez co pojawiają się plotki, niedomówienia, frustracje, itp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🤗

      Dziękuję, że poświęciłaś tak duży czas na odwiedzenie bloga, przeczytanie trzech moich wpisów oraz za podzielenie się z nami Twoimi przemyśleniami na tematy związane z danymi postami.
      Doskonale rozumiem osoby, które odczuwają negatywne skutki związane z pracą w branży gastronomicznej. Sam osobiście doświadczyłem wypalenia zawodowego na wskutek przepracowania się, a także pojawienia się problemów somatycznych i na tle zdrowia psychicznego, co musiałem podjąć nie tylko przerwę w pracy, a także podjąłem różne decyzje związane z przebranżowieniem się i skupieniu się na moim zdrowiu. Ponieważ znam specyfikę pracy w branży gastronomicznej jako osoba z wykształceniem gastronomicznym, poruszam właśnie takie tematy z obszaru psychologii pracy i psychologii w zarządzaniu, aby uświadamiać i edukować, jak ważne jest zadbanie o swoje zdrowie i równowagę między pracą zawodową a odpoczynkiem (work-life balance) oraz jak ważne jest umiejętne radzenie sobie ze stresem, gdyż wiele ludzi ma duży problem ze stresem i radzeniem sobie z nim w sposób prawidłowym, aby nie spowodowało to negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego oraz pojawieniu się wypalenia zawodowego. Także jeszcze będę publikował wpisy z obszaru psychologii zarządzania zasobami ludzkimi w obszarze branży gastronomicznej i komunikacji w zespole - z moich obserwacji wynika, że to nadal duży problem, który powoduje chaos w zarządzaniu, a to ma wpływ na funkcjonowanie zakładu żywienia zbiorowego.
      Mam ogromną nadzieję, że w przyszłości poprawią się warunki pracy i pracodawcy zaczną bardziej zwracać uwagę na aspekty związane z warunkami zatrudnienia i środowiskiem pracy. Dziękuję, że podzieliłaś się z nami Twoimi odczuciami związanymi z tą tematyką niniejszego wpisu.

      Pozdrawiam Cię cieplutko 🖐🙂💝💖
      Patryk

      Usuń
    2. Cała przyjemność po mojej stronie, Twoje wpisy są zawsze bardzo wartościowe i interesujące, dlatego chętnie tutaj wracam. Choć ostatnio m.in. Z powodu pracy i nowych obowiązków, oraz innych czynników zewnętrznych nazbieralam sobie zaleglosci blogowych.
      Dziękuję Ci, że podzieliłeś się rąbkiem swojej historii życiowej :)
      Pozdrawiam! 💖

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy tekst. Sama mam spory problem ze stresem i to nie tylko w pracy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Temat na czasie, który dotyczy praktycznie każdego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj :) kolejny fajny temat poruszyłeś, że tak powiem temat na czasie...Stres w miejscu pracy jest powszechnym problemem w wielu branżach.Przyczynami stresu w pracy mogą być różne czynniki, takie jak brak jasno określonych celów, nadmiar obowiązków, niskie wynagrodzenie, brak wsparcia ze strony przełożonych lub kolegów z pracy, konflikty interpersonalne, praca w niewłaściwych warunkach czy też brak autonomii w wykonywaniu pracy. Ja na szczęście nie mam większego problemu ze stresem w pracy poza jednym aspektem... Nie za dobrze czuje się w języku norweskim. I niemniej jednak, język stanowi dla barierę i źródło stresu, co jest zrozumiałe... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🖐🙂

      Dziękuję serdecznie za miłe słowa oraz za podzielenie się z nami Twoimi przemyśleniami związanymi ze stresem w środowisku pracy.
      Bardzo słuszna uwaga co do źródeł stresu w miejscu pracy. Odniosłaś się także do stresu podczas mówienia w języku norweskim, który pojawia się u Ciebie. Widzę, że jest obszar, który sprawia Ci jakąś trudność podczas komunikacji. Warto określić, w jakich sytuacjach ten stres pojawia się i co odczuwasz podczas mówienia w języku norweskim? Czy często pojawia się kontakt z językiem obcym w Twoim życiu, czy sporadycznie? Czy to wymaga z perfekcjonizmu - strachem przed popełnianiem błędów, niezrozumienia, czy zbyt dużym oczekiwaniem wobec siebie?
      Podzielę się wskazówką, która może ułatwi Ci pokonać barierę i stres w mówieniu w języku obcym. Przede wszystkim zwiększ kontakt z językiem obcym, aby on występował codziennie, mów do siebie często w języku obcym, odrzucić perfekcjonizm i mów tak, jak potrafisz.
      N moim blogu w zakładce "moje publikacje" znajdziesz link do mojego artykułu, którego pisałem w ramach współpracy na temat nauki języków obcych z wykorzystaniem wiedzy z obszaru psychologii. Tam także znajdziesz wiele cennych informacji i wskazówek, które mogą pomóc Ci w rozwiązaniu problemów związanych z komunikacją w języku obcym.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i przesyłam Tobie 💖 ode mnie 🙂🤲💝
      Patryk

      Usuń
  5. Dziękuję za poruszenie tak ważnego tematu. Ja osobiście niestety czasem przyłapuję się na tym, że stres zjadam słodkimi przekąskami, ale staram się być tego świadoma i np. zamiast po słodkie sięgam po owoce (do pracy zaczełam codziennie noscic banany :D). Przede wszystkim tak jak napisales, warto sie upewnic, czy mamy wpływ na ta stresujaca sytuacje. Neistety w wielu miejscach pracy tak wlasnie wyglada to wszystko, ze pracownicy sa ciagle kontrolowani, wytykane sa najmniejsze bledy, ciezko sie w takiej sytuacji nie stresowac, zwlaszcza, gdy ci zalezy i dajesz z siebie wszystko a mimo wszystko coś się nie uda. Ja staram sie uswiadomic sobie, ze kazdy popelnia bledy, nie jestesmy robotami i trzeba probowac dalej. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię z całego serca 🖐🙂

      Dziękuję za podzielenie się z nami Twoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi ze stresem w pracy. Podzielam Twoje zdanie i przemyślenia na temat związany ze stresem w miejscu pracy. Widzę, że jest to bardzo ważny temat, który również jest dla Ciebie bardzo ważny. Starasz się również radzić sobie w jakiś sposób ze stresem w miejscu pracy, także wprowadzając owoce do swojej diety, które stanowią zdrową przekąskę. To super, że dbasz również o zdrowe odżywianie. Popełnianie błędów to ważny element naszego życia, naszego rozwoju. Dzięki popełnianych błędów, uczymy się na nich.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i przesyłam Tobie 🧡 ode mnie 🙂🤲💝
      Patryk

      Usuń
  6. Mnie stres w pracy (nauczyciel) skłonił do wcześniejszej emerytury w 2022 r. I niestety, nawet twoje bardzo mądre spostrzeżenia i rady nie mogłyby mi pomóc, ponieważ tutaj konieczne są rozwiązania systemowe... Mam nadzieję, że moim młodsi koledzy tego doczekają :-)
    Bardzo ciekawe są te wpisy, idę dalej tropem linków. Nie przypuszczałam, że będę z zainteresowaniem przeglądać takie posty, ale u ciebie po prostu "widać", że wiesz, o czym piszesz. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.