Przejdź do głównej zawartości

Przepis kulinarny na placek ziemniaczany z żółtym serem

Chciałbym Państwu zaprezentować kolejny przepis kulinarny na placek ziemniaczany, ale w wersji z dodatkiem żółtego sera. Placek ziemniaczany z serem żółtym, który nazywa się friko, jest typowym daniem kuchni włoskiej, a dokładnie kuchni regionalnej Friuli-Wenecji Julijskiej. Jest to ciekawe danie z punktu widzenia kulinarnego, a także punktu widzenia historii sztuki kulinarnej, gdyż o tym daniu wspomniano już w książce pt. "Libro de Arte Coquinaria" autorstwa Martino de Como, XV-wiecznego włoskiego kucharza, który również był szefem kuchni patriarchy Akwileii. Wiele przepisów kulinarnych na anglojęzycznych i niemieckojęzycznych stronach kulinarnych składa się właśnie z głównych składników tj. ziemniaków, sera żółtego i cebuli. Wiele jest przepisów kulinarnych, które można w różny sposób przyrządzić friko. Inspirując się tymi przepisami kulinarnymi, postanowiłem zrobić te danie trochę w inny sposób, a mianowicie wymieszania najpierw wszystkich składników w misce, a następnie usmażenia dużego placka ziemniaczano-serowego na patelni, gdyż w wielu przepisach znajdziemy metodę przyrządzenia tego dania w sposób następujący: najpierw należy zeszklić cebulę posiekaną na oliwie, a następnie dodajemy ziemniaki starte na tarce, następnie ser żółty oraz przyprawy i smażymy placka z dwóch stron. Warto dodać, że jest to duży placek ziemniaczano-serowy o lekko grubej warstwie, którego smażymy na całej patelni. Ja postanowiłem zrobić placek ziemniaczano-serowy o cienkiej grubości. Często frico serwowane jest z dodatkiem polenty. Jeśli również Was zaciekawiło te danie kuchni włoskiej pochodzącego z Friuli, to gorąco zachęcam Was do wypróbowania przepisu kulinarnego na te danie według oryginalnego sposobu jego przygotowania lub według mojego sposobu przyrządzenia placka ziemniaczanego z żółtym serem. 

Komentarze

  1. Przypomina troszkę placek "po węgiersku", nie wiedziałam że włosi jedzą takie urozmaicone dania, m.in. ziemniaczane. Włochy kojarzyły mi się zawsze z makaronami i pizzą :)
    Bardzo ciekawe informacje i ciekawy przepis!
    Pozdrawiam Cię serdecznie ♥

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy przepis i to z bogatą historią. Zastanawia mnie jednak czy bez dodatku mąki placek utrzyma "strukturę"? a gdyby tak ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🙋‍♂️

      W wersji bez mąki utrzymają strukturę, jeśli użyjemy odpowiedniej odmiany ziemniaków, które mają zastosowanie kulinarne do tego typu dań. Można jak najbardziej zetrzeć ser. Każda forma przygotowania tego dania będzie dobra 👍😉

      Pozdrawiam Cię cieplutko i z całego serca 🤗😘🧡
      Patryk

      Usuń
  3. Placki ziemniaczane bardzo lubię! W wersji z żółtym serem ich jeszcze nie jadłam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny pomysł na połączenie smaków!

    OdpowiedzUsuń
  5. Good nutritional plate with energy and proteíns for the day.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi, I welcome you on my blog 🙋‍♂️

      At the beginning I wanted to thank you for visiting my blog and sharing your comment with us. I hope that you will stay longer on my blog. Thx for nice opinion about this dish. I agree with you that this dish is very nutritious 👍😉

      Best regards to you and have a nice and positive day 🙋‍♂️
      Patrick

      Usuń
  6. Zapisuję przepis do zrobienia :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Super przepis, a ja czesto robie placek po cygansku :) jest niesamowicie dobry :) bedac we Włoszech następnym razem muszę zwrócić uwagę na to danie I spróbować:)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.