Przejdź do głównej zawartości

Marnowanie żywności z punktu widzenia nauk o żywności. Co warto wiedzieć o marnowaniu żywności, jako globalnym problemie związanym z żywnością oraz metody, które pozwolą nam ograniczyć marnowania dużej ilości żywności.

Jednym z dość ważnych problemów związanych z żywnością, jest marnowanie żywności. To bardzo ważny problem globalny, nie tylko etyczny, ale również środowiskowy i społeczny. Zgodnie z definicją marnowania żywności wg Federacji Polskich Banków Żywności, „Marnotrawstwo żywności zakłada świadome działanie niespożytkowania żywności zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem na każdym etapie łańcucha żywnościowego” [na podst. Raportu Federacji Polskich Banków Żywności „Marnowanie żywności w Polsce i na świecie”, Warszawa, 2012 r.]. Nie tylko w gospodarstwie domowym marnuje się żywność, ale również ten problem występuje w różnych branżach m.in. w branży gastronomicznej, czy też np. w branży handlowej. Wg danych FAO, aż 1,3 ml ton żywności rocznie się marnuje [wg raportu FAO z 2013 r.].
Najczęściej marnuje się nie tylko zboże, ale również owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko i nabiał, ale również marnowanie żywności dotyczy produktów żywnościowych, jak np. pieczywo, wędliny.
Co dość ciekawe jest to, iż zgodnie z raportem Federacji Polskich Banków Żywności z 2012 r., powodem marnowania żywności w Polsce było nie tylko przegapienie terminu przydatności do spożycia oraz niewłaściwe przechowywanie żywności, zła jakość kupionego produktu, ale także m.in. zbyt duże zakupy [wg Raportu Federacji Polskich Banków Żywności „Marnowanie żywności w Polsce i na świecie”, Warszawa, 2012 r.].
Głównym źródłem tego problemu nie tylko jest brak dostatecznej wiedzy na temat oznakowania żywności pod względem terminu przydatności do spożycia, gdzie często produkty żywnościowe oznaczone „Najlepiej spożyć przed...” są często niesłusznie wyrzucane do kosza. Na temat oznakowania żywności pod względem terminem przydatności do spożycia opublikowałem wpis na mojej stronie [1]. Tam dowiecie się nie tylko o tym, co oznaczają poszczególne oznaczenia terminów przydatności do spożycia, ale także o tym, kiedy żywność po upłynięciu terminu przydatności do spożycia nie nadaje się do konsumpcji. Kolejnym problemem jest nieumiejętne robienie zakupów, gdzie często kupiona nadmiar żywność, która nie nadaje się do długotrwałego przechowywania, szybko się psuje, co również stanowi problem związany z marnowaniem żywności. Nieumiejętne przechowywanie żywności, brak kontrolowania żywności w lodówce pod względem przydatności do spożycia oraz brak wykorzystywania resztek jedzenia do przyrządzenia potrawy to również ważny czynnik, jeśli chodzi o źródło marnowania żywności. Wiele potraw można przyrządzić na bazie wykorzystania resztek jedzenia, które są dobrej jakości do spożycia, stosując zasadę „Zero waste”. W branży gastronomicznej resztki potraw niedojedzonych musi zostać wyrzucona, a także duża ilość przyrządzonych i przechowywanych potraw w warunkach chłodniczych również jest wyrzucana. Duża ilość magazynowanej żywności i nieodpowiednie magazynowanie żywności, a także serwowanie dużych porcji potraw to również ważny czynnik stanowiący problem marnowania żywności, dlatego bardzo ważne jest umiejętne przestrzeganie zasad organizacji produkcji gastronomicznej, aby zminimalizować ilość marnowanej żywności w branży gastronomicznej.
Marnowanie żywności nie tylko wpływa negatywnie na środowisko, ale również stanowi to duży problem etyczny i ekonomiczny. Bardzo ważna jest nie tylko świadomość na temat tego problemu, z którym zmagamy się obecnie na świecie, ale również należy podejmować różne działania w kierunku zminimalizowania dużej ilości marnowanej żywności. Bardzo ważne jest wiedza na temat tego, co możemy zrobić, aby zminimalizować dużą ilość marnowanej żywności m.in. w gospodarstwie domowym, dlatego też w niniejszym wpisie przedstawię kilka rad na temat tego, co powinniśmy robić, aby ograniczyć marnowania dużej ilości żywności w domu. W innym wpisie napiszę o działaniach, które można podjąć w branży gastronomicznej, aby zminimalizować również dużą ilość marnowanej żywności w gastronomii.


Komentarze

  1. Witam serdecznie
    Marnowanie żywności to zdecydowanie problem i to ogromny problem. Tyle się słyszy, o tym nie wykorzystanym jedzeniu, o tym ile rocznie przypada na człowieka wyrzuconego pokarmu. Sama staram się robić przemyślane zakupy tak by tego jedzenia nie marnować niemal wcale. Dużo eksperymentuję w kuchni, by wykorzystywać przede wszystkim to co mam a nie dokupować. Twój wpis jest świetny. Uważam, że bardzo inspirujący i bardzo pomocny. O takich tematach trzeba mówić głośno by zwracać na nie uwagę! :)
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  2. Problem marnowania żywności jest niestety bolączką od lat ludzkości. I było wiele apeli, kampanii i innych prób powstrzymania tego problemu ale nadal nie przynosi skutku. Mnie się jednak udało ogarnąć ten chaos i u nas jedzonko się nie marnuje, ale warto pogłębiać wiedzę w tym temacie.
    Dziękuję za inspirujący wpis. Serdeczne pozdrowienia 🙂

    OdpowiedzUsuń
  3. Patryku to post bardzo trafnie podsumowuje Świadomość tego problemu i podejmowanie działań w celu jego ograniczenia są kluczowe. Warto edukować ludzi na temat terminów przydatności do spożycia i sposobów przechowywania żywności. Dzięki temu możemy przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w branży gastronomicznej. Na co dzień widzę ile jedzenia marnune sie w miejscu pracy gdzie pracuje, to jest straszne :( Jeszcze stary ludzie myślą inaczej i pamiętają biedę jaka była w Norwegii ale młodzi nic sobie z tego nie robią... Bardzo dobry wpis ...pozdrawiam serdecznie...

    OdpowiedzUsuń
  4. I agree. I think we throw out way too much food. I lived through some very lean years when I was younger, and that made a lasting impression on me to not waste food.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo się staram, żeby zagospodarować zawartość lodówki i nie kupować więcej jedzenia niż potrzebujemy. Widzę w ekopojemnikach wyrzucone jedzenie, ale odnoszę wrażenie, że chyba ludzie wyrzucają go mniej niż kiedyś :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystkie wskazówki, które podałeś staram się zastosowywać w codziennym życiu. Zwłaszcza wykorzystywanie pozostałości w kolejnym posiłku. U nas na szczęście prawie nigdy nic się nie wyrzuca i nie marnuje. Boli mnie jednak, gdy widzę na stołach ogromne ilości jedzenia i wiem, że połowa pójdzie do śmietnika, np. po urodzinach, komunii, itp.
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  7. Staram się właśnie nie robić dużych zakupów, by tyle nie wyrzucać :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam Was serdecznie 🤗

    Dziękuję Wam z całego serca za podzielenie się Waszymi komentarzami nt. niniejszego wpisu. Bardzo ciekawe są Wasze przemyślenia na temat problemu, jakim jest marnowanie żywności.
    Miło mi było przeczytać Wasze opinie na ten temat 👍😉

    Pozdrawiam Was serdecznie i cieplutko 🤗🥰💗
    Patryk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.