Przejdź do głównej zawartości

Data minimalnej trwałości a termin przydatności do spożycia - co one oznaczają?

Często ludzie mają dylemat związany z terminem przydatności do spożycia, gdyż do końca nie wiedzą, czy dany produkt można spożyć po upłynięciu terminu przydatności do spożycia. Z tego powodu opublikowałem dla Państwa kolejny post związany z tym tematem, gdzie w grafice przedstawiłem różnicę pomiędzy oznaczeniem "Należy spożyć do..." i "Najlepiej pożyć przed...". W przypadku produktów spożywczych tj. kasze, makarony, cukier i inne produkty sypkie, takie produkty są właśnie oznaczone "Najlepiej spożyć przed...". Jest to termin, który producent zaleca spożyć ten produkt przed upłynięciem terminu podanego na opakowaniu. Po tym terminie produkt żywnościowy nadal nadaje się do spożycia. Jedynie mogą zmienić się cechy organoleptyczne produktu np. w kruchości.

W przypadku handlu i gastronomii, niestety, ale takowe produkty żywnościowe, gdzie minął termin minimalnej trwałości (oznaczone "Najlepiej spożyć przed ...") także nie mogą być sprzedawanie lub też wykorzystywane do przyrządzania potraw, zgodnie z art. 52 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r., który mówi, iż "środki spożywcze oznakowane datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia mogą znajdować się w obrocie do tej daty lub terminu."
Pamiętajmy również o tym, aby produkty żywnościowe były przechowywane w sposób prawidłowy, zgodnie z zaleceniami producenta oraz bez uszkodzenia opakowania.

Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.