Przejdź do głównej zawartości

Rodzina dysfunkcyjna (toksyczna) - charakterystyczne cechy rodziny dysfunkcyjnej (toksycznej). Psychologia.

W wielu relacjach rodzinnych przejawiają się negatywne wzorce zachowań, które mają bardzo destruktywny wpływ przede wszystkim na rozwój dzieci. Nie zawsze w rodzinach występuje odpowiednia komunikacja z innymi członkami rodziny, empatia, szacunek, dobre przekazy rodzinne, a także wspólne rozwiązywanie konfliktów, problemów, a także występuje bezwarunkowa miłość dziecku. W dobrych relacjach rodzinnych wszystkie potrzeby są zaspakajane. Poświęciłem już jeden wpis na temat przekazów rodzinnych, gdzie nie tylko wymieniłem różne komunikaty, które powinni rodzice mówić swoim dzieciom, a także wspomniałem o tym, jak ważna jest odpowiednia komunikacja w rodzinie [1]. Tego wszystkiego nie zapewnia rodzina dysfunkcyjna (toksyczna). Rodzina dysfunkcyjna (toksyczna) opiera się przede wszystkim na braku dobrych wzorców zachowań i relacji rodzinnych, które mają szczególnie dystruktywny wpływ na rozwój dziecka. W takich rodzinach przede wszystkim brakuje poczucie bezpieczeństwa, odpowiedniej komunikacji w relacji rodzinnej, w rodzinie występują osoby niedojrzałe emocjonalnie, a także z zaburzeniami osobowościowymi np. narcystycznej, histrionicznej. W rodzinach toksycznych (dysfunkcyjnych) często występują osoby z różnymi uzależnieniami m.in. alkoholowym. Niekiedy w rodzinach toksycznych (dysfunkcyjnych) występują różne formy przemocy, a także pojawia się rola kozła ofiarnego, bohatera rodziny, a także uwikłanie w poczucie winy, gaslighting i inne formy manipulacji stosowanych przez osoby toksyczne w rodzinie. Również dzieci wychowujące się w takich rodzinach mają problem z poczuciem własnej wartości, wyrażaniem emocji i stawiania granic oraz asertywnością. Doświadczają różne formy przemocy, a także doświadczają warunkowanej miłości ze strony toksycznych rodziców. Dzieci dorosłe, które wychowywały się w rodzinach dysfunkcyjnych (toksycznej), mogą zmagać się z syndromem DDD, czyli Dorosłego Dziecka z rodziny Dysfunkcyjnej. Osoby takie mogą ulegać różnym zniekształceniom poznawczym (np. samokrytycyzm, katastrofizacja, personalizacja), zmagać się z różnymi problemami emocjonalnymi oraz w nawiązywaniu relacji z innymi osobami. Na dodatek mogą zmagać się ze stanami lękowymi, depresją, PTSD, czy też niskim poczuciem własnej wartości, dlatego też osoby takie powinny skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego, a w szczególności z psychoterapii, która pomoże przepracować różne negatywne doświadczenia, jakie mogli doświadczyć dorosłe osoby, które wychowywały się w rodzinach dysfunkcyjnych (toksycznych). O tym, czym charakteryzuje się rodzina dysfunkcyjna (toksyczna), będzie tematem niniejszego wpisu, gdzie przedstawię poniżej wiele różnych cech, które są charakterystyczne dla rodziny dysfunkcyjnej (toksycznej).


Przypisy:

[1] Pozytywne przekazy rodzinne. 10 przykładowych pozytywnych zdań, których powinniśmy mówić dzieciom. Psychologia.

Komentarze

  1. Mojej rodzinie daleko było do ideału. Zdaję sobienz tego sprawę. Na szczęście udało mi się przepracować w dużej części moje dzieciństwo, mam teraz w miarę dobrą relację z rodzicami (fakt, że mieszkam za granicą poniekąd pomaga jak i osłabia tą więź). Jednak widzę powtarzające się schematy u innych członków rodziny. Ja chcę przełamać te błędne koło.
    Pozdrawiam i dziękuję za bardzo wartościowy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe i pouczające informacje zawarłeś w tym swoim poście. Wiem dobrze, że jeśli były w rodzinie jakieś dysfunkcyjne sytuacje, obowiązkowo należy to przepracować. Za mną jeszcze wciąż ciągną się pewne złe rzeczy z dzieciństwa i wiem, że na to nic już nie poradzę, za wiele się wydarzyło i zbyt wiele czasu minęło, aby teraz coś naprawiać. Niemniej, sama świadomość tego faktu, bardzo mi pomaga. Dziękuję Ci za ten wpis, jest bardzo cenny. Pozdrawiam Cię gorąco...

    OdpowiedzUsuń
  3. Twój post to ważne przemyślenia na temat dynamiki relacji rodzinnych i ich wpływu na rozwój dzieci. Wprowadzenie do dyskusji o toksycznych wzorcach zachowań oraz braku komunikacji i empatii, które często występują w rodzinach dysfunkcyjnych, jest niezwykle trafne. Rozmowa o tym, jakie konsekwencje te wzorce mogą mieć dla dziecka w przyszłości oraz jakie zniekształcenia poznawcze i emocjonalne mogą się pojawić u dorosłych, to istotne tematy. Dobrze zauważasz, że wsparcie ze strony specjalisty jest kluczowe dla tych, którzy próbują radzić sobie z efektami takich relacji na swoje zdrowie psychiczne. To przemyślane i edukacyjne spojrzenie na tę kwestię!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy wpis. Niestety mam wrażenie, że to dosyć powszechne zjawisko. Z drugiej strony nie jest niczym nowym, tylko zapewne teraz głośniej się o tym mówi, a media nagłaśniają takie przypadki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny wpis, ale niestety w szukać wzorcowej rodziny to jak zapalić świeczkę na wietrze. Mało możliwe, mało realne.
    Każdy z nas jest inny i z innym bagażem doświadczeń zgotowanych przez los. Inaczej reaguje i inne ma skłonności. Brakuje rozmów. Znam to z życia codziennego. Sama mam jakiś wewnętrzny kryzys.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam serdecznie
    Świetny wpis. Niestety, mam wrażenie, że temat toksycznej rodziny jest coraz bardziej "popularny" to znaczy, słysząc w telewizji różnego rodzaju przykre historie zastanawiam się czy tak było zawsze czy dopiero teraz na światło dzienne wychodzą różne ludzkie fakty. Może po prostu teraz głośniej się o tym mówi- to dobrze, bo w ten sposób można zwrócić uwagę na istniejący problem. Naprawdę bardzo, bardzo dobry wpis!
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  7. Taką rodzinę czasem trzeba po prostu opuścić, aby ratować siebie...

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam Was cieplutko

    Dziękuję Wam wszystkim za odwiedzenie mojego bloga i za pozostawienie komentarza pod niniejszym wpisem. Bardzo cieszy mnie to, że wielu osobom bardzo spodobał się ten wpis. Wiele osób podzieliło się wspaniałymi przemyśleniami nt. rodziny dysfunkcyjnej (toksycznej). Miło mi było poznać wasze zdanie na temat niniejszego wpisu.

    Pozdrawiam Was serdecznie i z całego serca 🙋‍♂️🤗❤
    Patryk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.