Przejdź do głównej zawartości

Pozytywne przekazy rodzinne. 10 przykładowych pozytywnych zdań, których powinniśmy mówić dzieciom. Psychologia.

W kolejnym wpisie z cyklu ciekawostki psychologiczne poruszę ważny temat z obszaru psychologii, czyli o pozytywnych przekazach rodzinnych. Ten temat jest bardzo ważny, gdyż to, co mówimy dzieciom, ma dużą i ważną rolę nie tylko w poczuciu własnej wartości dziecka, ale także ma duży wpływ na rozwój dziecka z punktu widzenia psychologii rozwojowej. Poczucie własnej wartości dzieci powinno być już budowane od dzieciństwa, dlatego też zadaniem rodziców jest zadbanie o budowaniu poczucia własnej wartości dzieci oraz uczenia ich wyrażania emocji, asertywności i stawiania granic. Komunikacja pomiędzy rodzicem a dziećmi jest ważna. Jeśli będziemy komunikować się z dziećmi, gdzie przekazy rodzinne będą wyrażane w taki sposób, jak np. ,,Weź się w garść", ,,Masz ciągle jakiś problem", "Zobacz, Twoja koleżanka z klasy już opanowała ten materiał, a Ty nie, bo nie uczysz się", ,,Nie wierzę Ci", ,,Nie dasz rady" lub np. ,,Zawiodłem/am się na Tobie", to takie komunikaty nie tylko są złe, ale mają negatywny wpływ na rozwój dziecka, negatywnie wpływają na poczucie własnej wartości dzieci, a także na zdrowie psychiczne dzieci. Negatywne przekazy rodzinne także mają zły wpływ na dorosłość takich dzieci. Nie powinniśmy komunikować się z dziećmi w taki sposób, dlatego też rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na aspekty związane z komunikacją z dziećmi, która powinna zawierać pozytywne przekazy, budujące poczucie własnej wartości u dzieci, ale także budują odpowiednie relacje między rodzicami a dziećmi. Zadaniem rodziców jest także nauka asertywności, stawiania granic oraz wyrażania emocji. Dzieci nie tylko mają prawo do miłości ze strony rodziców i do poczucia bezpieczeństwa, ale także do swobodnego wrażania swojego zdania, myśli i opinii oraz do szacunku. Chciałbym w tym wpisie przedstawić 10 przykładowych pozytywnych wyrażeń, których powinniśmy mówić swoim dzieciom. Warto zacząć pracować nad lepszą komunikacją z dziećmi poprzez mówienie dzieciom pozytywnych wyrażeń. Na koniec dodam, że w komunikacji z dziećmi także ważne są takie rzeczy, jak uważne słuchanie tego, co dziecko do nas mówi, ale także nie krytykowanie, akceptowanie swoich dzieci takimi, jakimi są i nieporównywanie ich z innymi dziećmi. Jeśli chcecie się czegoś więcej dowiedzieć na temat związany z przekazami rodzinnymi, czyli co powinniśmy mówić dzieciom, polecam także artykuł 📰 pt. ,,10 zdań, które warto mówić dzieciom (poza „kocham cię”)" autorstwa Ewy Krogulskiej, psycholożki, który jest opublikowany na stronie internetowej dziecisawazne.pl.

Komentarze

  1. Niby oczywiste, a jednak z komunikacją w dzisiejszych czasach wiele osób ma problem...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mądry wpis dla każdego rodzica! Do wydrukowania i powieszenia na lodówce :) Nie wszyscy rodzice pamiętają, że dziecko trzeba też pozytywnie motywować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie.

      Dziękuję Tobie za miłe słowa, które są zawarte w Twoim komentarzu oraz za wyrażenie swoich przemyśleń na temat związany z przekazami rodzinnymi. Zgadzam się z Twoim zdaniem na ten temat.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę Tobie pozytywnego dnia 🤗🧡
      Patryk

      Usuń
  3. Takie wpisy jak ten są bardzo ważne! Poruszasz temat, który jest mi dość bliski. Zauważyłam, ze ludzie w środowisku, w którym sie wychowywałam sami nie zaznali takiego wychowania, przez co nie potrafili dać takich właściwie podstawowych wartości swoim dzieciom. I niestety jako dorośli ludzie możemy z tego powodu bardzo cierpieć i nie radzić sobie z pewnymi rzeczami, a także jeśli nie przełamiemy tego błędnego kola i będziemy powielać błędne schematy niestety nie będzie poprawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie.

      Dziękuję, że ponownie poświęciłaś swój cenny czas na przeczytanie mojego wpisu oraz za podzielenie się z nami Twoimi przemyśleniami na temat przekazów rodzinnych. Dziękuję również z całego serca za przemiłe słowa na temat tego wpisu. Miło mi było poznać Twoje zdanie na temat, którego dotyczy niniejszy wpis. Zgadzam się również z Twoimi przemyśleniami i opinią na temat, którego poruszasz w swoim komentarzu. Często jestem świadkiem sytuacji, jak ludzie krytykują swoje dzieci praktycznie za wszystko, nie akceptują ich takimi, jakimi są, etykietują oraz porównywają z innymi. To wszystko ma ogromny wpływ na dorosłość, gdzie ludzie dorośli kopiują swoje schematy z dzieciństwa (kopiowanie zachowań), robiąc to samo wobec przyszłym dzieciom. To wszystko ma destruktywny wpływ na dorosłość w życiu każdego człowieka, dlatego też warto, aby przepracować te wszystkie aspekty związane z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa, jakie dzieci mieli w dzieciństwie doświadczyć, poprzez psychoterapię.
      Jeśli interesuje Cię bardzo ten temat, to polecam również artykuł na portalu dziecisawazne.pl, który dotyczy dziedziczenia wzorców zachowań od rodziców - link: 📰 https://dziecisawazne.pl/niedaleko-pada-jablko-od-jabloni-jak-to-sie-dzieje-ze-dziedziczymy-wzorce-zachowan-naszych-rodzicow/.
      Polecam każdemu tą stronę, która zawiera bardzo dużą liczbę artykułów na temat aspektów związanych z wychowywaniem dzieci z obszaru psychologii rozwojowej.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🤗❤
      Patryk

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.