Przejdź do głównej zawartości

Czym są zaburzenia osobowości i jakie są rodzaje zaburzeń osobowości. Kto i w jaki sposób je diagnozuje? Psychologia.

Często poruszam kwestie związane z różnymi rodzajami zaburzeń osobowości, dlatego też chciałbym poświęcić niniejszy wpis z dziedziny psychologii, a dokładnie z dziedziny psychopatologii na temat zaburzeń osobowości. Zaburzenia osobowości jest jedną z wielu zaburzeń, która zajmuje się dziedzina psychologii – psychopatologia. Ta dziedzina zajmuje się przede wszystkim opisywaniem i klasyfikowaniem różnych zaburzeń psychicznych, a także wyjaśnianiem przyczyn wystąpienia takich zaburzeń psychicznych. Do takiej grupy zaburzeń, która zajmuje się psychopatologia, są zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia emocjonalne i motywacyjne, a także zaburzenia osobowości, sprawności intelektualnej, pod postacią somatyczną, czy też świadomości. Jednym z wielu tych zaburzeń jest zaburzenie osobowości i o tym będzie mowa w niniejszym wpisie. Wyjaśnię, jakie kryteria diagnostyczne bierze się pod uwagę przy diagnozowaniu różnego rodzaju zaburzenia osobowości, jakie są rodzaje zaburzeń osobowości, a także, w jaki sposób można je leczyć i diagnozować. Część rodzajów zaburzeń osobowości już została omówiona na mojej stronie (blogu), natomiast w kolejnych wpisach omówię kolejne rodzaje zaburzeń osobowości.





Komentarze

  1. Te zaburzenia, które opisałeś, są bardzo poważnymi czynnikami uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Takim osobom ciężko jest zwyczajnie współgrać z innymi, także często trudno jest z takimi dolegliwościami utrzymywać prawidłowe relacje, czy to w rodzinie, czy w ogóle w środowisku, w którym się obracają... Smutne to...

    OdpowiedzUsuń
  2. Super że poruszasz taki temat, cieszy mnie to że sa osoby popularyzujące widzę dotykającą duszy ludzkiej. Fajnie że jesteśmy coraz bardziej świadomi

    OdpowiedzUsuń
  3. Problem jest jednak na samym początku... Żeby kogoś zdiagnozować, ten ktoś musi się zgodzić. A bez tego dalej żyje się z demonem pod własnym dachem :/ I brak jakiś możliwości..
    Miłego dnia! :) Pozdrawiam!
    Wildfiret

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo poważane zaburzenia, niestety okazuje się że wcale nie tak rzadko diagnozowane.

    OdpowiedzUsuń
  5. Hallo lieber Patrick, wieder ein sehr interessanter Beitrag.Ich habe eine Freundin mit kognitiven Störungen.Es ist nicht immer ganz einfach mit ihr, aber wir kennen uns schon seit der Schule.
    Liebe Grüße
    Christine

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Herzlich Willkommen 🙋‍♂️

      Danke sehr für deine nette Worte und dein Kommentar. Toll, dass meine Beitrag sehr interessant ist 👍🙂 Ich verstehe, dass solche Beziehungen sehr schwierig sein können. Nichtsdestotrotz ist es wichtig über verschiedene Persönlichkeitsstörungen zu wissen und auch über verschiedene Methode Umgang mit solchen Menschen.

      Liebe Grüße 🙋‍♂️🤗😘❤
      Patrick

      Usuń
  6. Witam serdecznie
    Świetnie, że poruszasz ten temat. O takich zaburzeniach warto mówić głośno, bo nadal bywa to temat tabu. Niektórzy niechętnie podchodzą do takich spraw, a przecież to naturalne, że występują. Wpis bardzo profesjonalny, wiele wiedzy, wiele ważnych informacji. Takie poważne zaburzenia to wielki problem, zwłaszcza dla dotkniętych i ich bliskich, warto mieć to na uwadze. Dziękuję za ten dobry i dopracowany post!
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  7. Cieszę się, że przybliżyłeś niektóre zaburzenia osobowości tutaj na blogu, myślę że jest za mało wiedzy na ten temat i mimo, że można szukać wiadomości w internecie, powinno być to szerzone w bardziej optymalny sposób. Myślę, że bardzo dużo ludzi, jak nie każdy lub co druga osoba ma jakieś "zaburzenia". Każdy z nas ma swój bagaż doświadczeń i zakorzenione wzorce, których jesteśmy mniej lub bardziej świadomi, niektóre lepsze niektóre gorsze, ale jeśli by tak każdy z nas poszedł do specjalisty to założę się, że niemalże u każdego zostanie coś zdiagnozowane...

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam Was wszystkich cieplutko 🤗

    Chciałem Wam wszystkim podziękować za Wasze komentarze, które zawierają interesujące przemyślenia na temat związany z zaburzeniami osobowości. Dziękuję również za miłe słowa na temat niniejszego wpisu. Bardzo cieszę się, że ten temat Was bardzo zainteresował. Jeśli macie jakieś jeszcze pytania na temat związany z niniejszym wpisem, to z miłą chęcią na nie odpowiem.

    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🤗😘💗
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  9. Zaburzenia osobowości stanowią istotny obszar psychopatologii, badający różne aspekty funkcjonowania psychicznego. Wprowadzenie do kryteriów diagnostycznych, rodzajów zaburzeń osobowości oraz metod leczenia i diagnozowania jest ważne dla zrozumienia tych złożonych problemów. To naprawdę ważny temat. Jednym z takich zaburzeń jest zaburzenie osobowości paranoidalne: Osoby z tym zaburzeniem mają trudności z zaufaniem innym, często są nadmiernie podejrzliwe i przekonane, że inni chcą im zaszkodzić....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.