Przejdź do głównej zawartości

Fasolka szparagowa. Omówienie najważniejszych informacji nt. tego warzywa z żywieniowego oraz towaroznawczego punktu widzenia.

Do jednych z wielu nasion roślin strączkowych zaliczamy fasolkę szparagową. Występuje wiele odmian tego warzywa strączkowego, które występują w handlu w postaci nieugotowanych strączków fasolki szparagowej, a także w postaci mrożonych (mrożonek). Ma dość ciekawą historię pochodzenia, ma dużą wartość odżywczą, która zostanie w niniejszym wpisie omówiona, ale również ma duże zastosowanie kulinarne. W kulinariach nie tylko używa się fasolki szparagowej jako dodatek do dania zasadniczego, ale również stanowi składnik wielu zup, dań warzywnych, sałatek warzywnych, zapiekanek warzywnych, a także w technologii żywności stosuje się to warzywo strączkowe do produkcji mrożonek, czyli mieszanek warzywnych z dodatkiem fasolki szparagowej i w postaci mrożonej fasolki szparagowej. Co warto wiedzieć, iż w kulinariach stosuje się fasolkę szparagową wyłącznie po uprzednim poddaniu jej obróbce cieplnej (termicznej), gdzie poniżej wyjaśniłem, dlaczego tylko w taki sposób możemy spożywać fasolkę szparagową. Jest to jedno z wielu warzyw strączkowych, które jest polecane wielu osobom, szczególnie osobom będącej na diecie redukcyjnej, jak i kobietom w ciąży oraz osobom chorym na cukrzycę, gdyż fasolka szparagowa ma nie tylko niski indeks glikemiczny i niską wartość energetyczną, ale także zawiera dużo ważnych składników odżywczych, w szczególności błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Z tego względu również i w naszej diecie podstawowej powinny pojawić się różne nasiona roślin strączkowych, jak m.in. fasolka szparagowa.
Jak już wcześniej wspomniano, iż fasolka szparagowa ma dużą wartość odżywczą, która została zaprezentowana w poniższej grafice. Także omówiono ważne informacje odnoszące się do tego warzywa strączkowego z towaroznawczego, ale również z historycznego punktu widzenia.


*z uwagi na zwartość fazyny w fasolce szparagowej (toksoalbumina – toksyczne białko, glikoalkaloid), fasolkę szparagową można spożywać wyłącznie po poddaniu obróbce cieplnej – gotowaniu.

Komentarze

  1. Kocham fasolkę szparagową :D Moi rodzice mają gospodarstwo, zawsze ją siałam i oczywiście mogłam się potem nią cieszyć do woli ;) Jadłam dosłownie czubaty talerz... A jest to świetna sprawa gdy np. pierwsza w sezonie fasola kosztuje 40 zł za kg :D Hehe.
    Miłego dnia! :) Pozdrawiam serdecznie!
    Wildfiret

    OdpowiedzUsuń
  2. Fasolkę szparagową uwielbiam i sięgam po nią przez cały rok :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też za nią przepadam i to pod każdą postacią :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Raz na jakiś czas zjem fasolkę:)

    OdpowiedzUsuń
  5. I didn't know this about raw green beans not being good for you. That's interesting!

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię fasolkę chodz nie często ja jem...jak już ja mam to wykorzystuje, dodawana do zup, sałatek, zapiekanek i wielu innych potraw :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam świeżą fasolkę, ale mrożona też się sprawdza w wielu daniach :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam Wszystkich serdecznie 🙋‍♂️

    Dziękuję Wam za to, że zechcieliście odwiedzić mojego bloga i przeczytać nowy wpis o fasolce szparagowej. Widzę, że dużo osób ją lubi. To wspaniała wiadomość 👍🙂 Dziękuję niezmiernie za Wasze komentarze pod niniejszym postem 🤗

    Pozdrawiam Was cieplutko i z serdecznością, wszystkich Was ściskam bardzo mocno 🥰😘🤗💕
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  9. Na prawdę lubię fasolkę szparagową, fajnie że mogłam się o niej dowiedzieć nieco więcej z Twojego wpisu. Zacznę ją częściej jadać, jak widać jest bardzo zdrowa!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.