Przejdź do głównej zawartości

Inteligencja emocjonalna (EQ). Czym jest i z czego składa się inteligencja emocjonalna oraz jakie są cechy u osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej? Psychologia.

Na mojej stronie (blogu) już mieliście okazję co nieco dowiedzieć się o tym, czym jest inteligencja z psychologicznego punktu widzenia, a także o inteligencji wielorakiej (po ang. Multiple intelligences) wg amerykańskiego psychologa H. Gardnera i o triarchicznej teorii inteligencji wg amerykańskiego psychologa R. Sternberga [1, 2]. Kolejny wpis z cyklu ciekawostki psychologiczne również będzie dotyczyć obszaru związanego z inteligencją, a mianowicie będzie mowa o inteligencji emocjonalnej (EQ). Na temat inteligencji emocjonalnej można przeczytać wiele różnych ciekawych i dość interesujących informacji z uwagi na to, iż pojęcie te jest różnie definiowane w psychologii, dlatego też w tym wpisie nie tylko podam jedną z wielu definicji inteligencji emocjonalnej, ale także dowiecie się o tym, z czego składa się inteligencja emocjonalna oraz po czym poznamy osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Także dowiecie się o trzech grupach rodzajów kompetencji emocjonalnych, czyli o typologii kompetencji emocjonalnych. Jest to bardzo ważna kompetencja, którą warto rozwijać.

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką związaną z inteligencją emocjonalną i rozwijaniem tej kompetencji, polecam przeczytać 📰 artykuł pt. ,,Inteligencja emocjonalna - jak ją rozwijać u siebie i innych (teoria, ćwiczenia i książki)" autorstwa Sabiny Sadeckiej, który znajduje się na stronie internetowej opsychologii.pl. 





Przypisy:

[1] Multiple intelligences, czyli inteligencja wieloraka wg amerykańskiego psychologa Howarda Gardnera. Psychologia.

[2] Triarchiczna teoria inteligencji wg amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga. Psychologia.

Komentarze

  1. Bardzo mnie interesuje ten temat :) Chętnie przeczytam ten artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wieder ein sehr interessanter Beitrag!
    Liebe Grüße
    Christine

    OdpowiedzUsuń
  3. Tego powinni uczyć w szkole jako przedmiot obowiązkowy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam serdecznie
    Jak zawsze bardzo interesujący i kompetentny wpis, bardzo mi się podoba twój profesjonalizm w podejściu do danego tematu, wspaniale, że dzielisz się z nami informacjami na ten temat bo to naprawdę ciekawe i warte poznania zagadnienie. Nie każdy ma o nim pojęcie, a jednak warto takie fakty poznawać i znać. Człowiek uczy się całe życie jak to mówią i lepiej późno niż wcale :) Uwielbiam twoje wpisy i czekam na kolejne garści informacji! Bardzo inspirujący wpis!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy wpis. Zawsze z chęcią czytam Twoje treści.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo interesujące informacje. Jak dobrze, że na Twoim blogu można dowiedzieć się tylu ciekawych zagadnień z psychologii. A jeszcze jak ktoś szczególnie interesuje się tą dziedziną, to u Ciebie jest skarbnica takiej psychologicznej wiedzy. Pozdrawiam Cię bardzo cieplutko...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.