Przejdź do głównej zawartości

Składniki mineralne, czyli składniki pokarmowe odżywcze. Makroelementy – chlor (Cl) i potas (K). Rola tych składników mineralnych, dzienne zapotrzebowanie na te składniki mineralne i źródło tych składników mineralnych w produktach żywnościowych.

Wiele składników pokarmowych jak białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, witaminy, czy też składniki mineralne jest bardzo ważnych dla naszego organizmu. Dobrze zbilansowana dieta pozwoli nam dostarczyć wiele tychże składników pokarmowych w odpowiednich ilościach, które pokryje dzienne zapotrzebowanie na nie. Wiele z nich już zostało przeze mnie omówione. Kolejną grupą składników pokarmowych, które będziemy omawiać, są składniki mineralne. Są to bardzo istotne dla nas składniki pokarmowe odżywcze, które pełnią funkcję regulującą i budulcową. Dzielimy je na dwie grupy: makroelementy i mikroelementy. Do tej pierwszej grupy składników mineralnych - makroelementów zaliczamy składniki mineralne (makroelementy) tj. chlor (Cl), potas (K), magnez (Mg), fosfor (P), siarka (S), sód (Na) i wapń (Ca). Zawartość tychże składników mineralnych w naszym organizmie jest powyżej 0,01%. Tę grupę składników mineralnych zaczniemy omawiać w poszczególnych wpisach z dziedziny żywności i żywienia człowieka.
W niniejszym wpisie zostały omówione pierwsze dwa składniki mineralne z grupy makroelementów tj. chlor (Cl) i potas (K). Nie tylko omówiono funkcje, jakie pełnią te składniki mineralne - makroelementy w naszym organizmie, skutki nadmiaru i niedoboru tychże składników mineralnych w naszym organizmie, ale również dzienne zapotrzebowanie na te składniki mineralne, zgodnie z aktualnymi normami żywieniowymi oraz źródło tych składników mineralnych w produktach żywnościowych. W kolejnej części niniejszego wpisu omówimy kolejne dwa składniki mineralne z grupy makroelementów, czyli magnez (Mg) i fosfor (P).


Komentarze

  1. Ja ostatnio właśnie suplementuję witaminy i minerały.

    OdpowiedzUsuń
  2. To bardzo ważne, żeby dostarczać organizmowi wszystkie wartości, jakie on potrzebuje. Kiedyś wylądowaliśmy razem z mężem na SOR-ze, bo tak spadł mu potas, że myślał, że to już koniec... :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba muszę wyciągnąć kolejny słoiczek suszonych pomidorów (potas), bo chloru mi raczej nie brakuje :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny post- często komponując nasze posiłki zapominamy o odpowiedniej dawce witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego oraz zdrowego funkcjonowania organizmu. Warto o nich pamiętać i w razie potrzeby uzupełniać je za pomocą suplementów diety.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo wartościowe informacje na temat składników mineralnych! Zbilansowana dieta to klucz do zapewnienia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego omówienie funkcji, zapotrzebowania i źródeł makroelementów jest niezwykle istotne. To świetna inicjatywa edukacyjna, która może pomóc wielu osobom zrozumieć, jak dbać o swoje zdrowie poprzez właściwe odżywianie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Was cieplutko 🖐🙎‍♂️
    Dziękuję z całego serca za Wasze odwiedziny oraz za Wasze komentarze, które motywują mnie do publikowania kolejnych wpisów na moim blogu.
    👍💖🥰
    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 😘🤗💕

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.