Przejdź do głównej zawartości

Zaburzenie osobowości zależnej (osobowość zależna). Psychologia.

Na mojej stronie (blogu) już mieliście Państwo okazję dowiedzieć się we wpisie psychologicznym na temat tego, czym są zaburzenia osobowości oraz jakie są rodzaje zaburzeń osobowości [1]. Tam wymieniłem jedno z wielu rodzajów zaburzeń osobowości, jakim jest zaburzenie osobowości zależnej (osobowość zależna) i podałem trzy przykładowe cechy u osób z zaburzeniem osobowości zależnej. Jest to zaburzenie osobowości z wiązki C - zaburzenia obawowo-lękowe. Tym zaburzeniu osobowości przyjrzymy się bardziej w niniejszym wpisie z dziedziny psychologii, a dokładnie z dziedziny psychopatologii, w którym omówię wiele ważnych informacji odnoszących się do tego rodzaju zaburzenia osobowości. Omówiono poniżej wiele cech charakterystycznych u osób z zaburzeniem osobowości zależnej, gdzie wiele z nich stanowią kryteria diagnostyczne, które brane są pod uwagę podczas diagnozowania tego zaburzenia osobowości u pacjenta. Omówiono także sposób diagnozowania tego zaburzenia osobowości u pacjenta, a także sposób leczenia tego zaburzenia osobowości. Wspomniałem również o przyczynach wystąpienia tego zaburzenia osobowości.

Na temat tego rodzaju zaburzenia osobowości możecie Państwo przeczytać 📰 artykuł opublikowany na stronie internetowej mp.pl autorstwa dr. n. med. S. Murawca pt. ,,Osobowość zależna". Ten artykuł polecam przeczytać w szczególności osobom, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć na temat zaburzenia osobowości zależnej.


Przypisy:

[1] Czym są zaburzenia osobowości i jakie są rodzaje zaburzeń osobowości. Kto i w jaki sposób je diagnozuje? Psychologia.

Komentarze

  1. Myślę, że każdy z nas posiada minimum jedna z wyżej wymienionych przez Ciebie osobowości zależnej - lęk przed samotnością, utrata kogoś czy odrzuceniem dotyczy bowiem niemalże każdego . W relacji z drugim człowiekiem zdecydowanie powinnismy nie zapominać o sobie - i w sytuacji, gdy druga strona staje się naszym oprawca( czy to psychicznym czy fizycznym) powinniśmy potrafić uwalniać się od takich toksycznych jednostek pomimo strachu przed byciem samym. Interesujący i zmuszajacy do refleksji wpis.
    serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. That would be such a difficult condition. Thanks for writing about it!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie przerażające jest, że teraz jest coraz więcej różnego rodzaju zaburzeń i to także u dzieci. A może to tylko kwestia lepszej diagnostyki?

    OdpowiedzUsuń
  4. To chyba bardzo popularne zaburzenie. Cóż, obecnie coraz częściej o takich przypadkach się słyszy. Tak naprawdę, może to spotkać każdego z nas, jak nie bezpośrednio to w najbliższym otoczeniu. Świetny, bardzo wartościowy wpis. Warto rozmawiać na takie tematy i być świadomym tego, co dzieje się dookoła nas. Wiedza, to klucz do walki z chorobami i dolegliwościami. Naprawdę świetny wpis!

    OdpowiedzUsuń
  5. Sporo osób dziś boryka się z różnymi zaburzeniami... czasami ciężko je zdiagnozować i pomóc takim ludziom...

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Was cieplutko 🖐🙂
    Dziękuję za Wasze komentarze pod postem oraz za Wasze odwiedziny. Bardzo cieszy mnie to, że każdy z Was podzielił się tutaj z nami Waszymi przemyśleniami na temat związany z niniejszym postem, za co Wam z całego serca dziękuję i jednocześnie składam Wam wyrazy wdzięczności 🙏😊 Mam ogromną nadzieję, że kolejne wpisy o podobnej tematyce związanej z zaburzeniami osobowości również zaciekawią Was, jak ten wpis.
    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🤗🖐💖🥰

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.