Przejdź do głównej zawartości

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

O emocjach była już mowa na moim blogu, gdzie nie tylko wyjaśniłem już, czym są emocje w rozumieniu psychologii, ale również, jakie pełnią one funkcje [1, 2]. Wspominałem już o tym, że każde emocje mają aspekt poznawczy, behawioralny i fizjologiczny. Emocja składa się z trzech ważnych czynników tj. doświadczenie subiektywne, ocena poznawcza, reakcja fizjologiczna oraz element ekspresji. W psychologii są znane kilka teorii emocji tj. teoria Jamesa-Lanego, Cannona-Barda, czy też dwuczynnikowa teoria emocji Stanleya Schachtera. O tych teoriach będzie mowa w osobnym wpisie. Warto wiedzieć o tym, że proces emocjonalny u człowieka przebiega w czterech fazach i o nich będzie właśnie mowa w niniejszym wpisie z dziedziny psychologii, gdzie w poniższej grafice został zaprezentowany proces emocjonalny człowieka w czterech fazach, a także do każdych faz podano przykłady, w jaki sposób one występują. 


Przypisy:

Komentarze

  1. Bardzo przydatny wpis, warto się zapoznać z tym zagadnieniem.
    Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję, że zamieszczasz takie wartościowe wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  2. O emocjach powinni uczyć w szkole, wtedy lepiej radzilibyśmy sobie z rzeczywistością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Thank you for pointing these different theories out. I was unaware of them, but they're all quite interesting. I think the connection between a physical and emotional reactions is especially interesting.

    OdpowiedzUsuń
  4. Trafiłam na bloga, uznałam, że jest bardzo ciekawy. Moim działaniem będzie zapisanie go sobie i zapoznanie się z jego treścią <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo interesujący wpływ o tym co towarzyszy nam każdego dnia - czyli o emocjach, które są zdecydowanie jednym z głównych motorów naszych wszelkich działań.
    Cieplutko pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzień dobry Patryku :) Emocje potrafią zdecydowanie wpływać na nasze zachowanie i myślenie, czasem nawet bardziej, niż się spodziewamy. Czasami kierują naszymi decyzjami i mogą wpływać na nasze relacje z innymi oraz nastrój :) fajny temat poruszyłeś :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Emocje nawet jak się je wytłumaczy to tak naprawdę i tak są zbyt ciężkie do zrozumienia dla nas, ludzi. Ale nie uważam, żeby było w tym coś złego.
    Nie wiedziałam, że jest tyle różnych teorii w tym temacie, dla mnie ciekawostka.
    Faktycznie przechodzimy przez te wszystkie z 4 faz. Nigdy tego w ten sposób nie analizowałam. Dziękuję za przybliżenie tematu.
    Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam Was cieplutko 👍😉
    Dziękuję serdecznie za Wasz poświęcony cenny czas na odwiedzenie mojego bloga i przeczytanie wpisu psychologicznego na temat czterech faz procesu emocjonalnego. Widzę, że ten temat był dla Was bardzo interesujący i ciekawy.
    O emocjach będzie z pewnością kolejny wpis, do którego zachęcam Was gorąco do jego przeczytania. Podzielę się kolejną dawką wiedzy psychologicznej na temat złości i radzenia sobie z tą emocją. 🤗
    Pozdrawiam Was cieplutko i słonecznie, ściskam Was mocno 🤗😘💖

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.