Przejdź do głównej zawartości

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

W poprzednim wpisie z dziedziny żywności i żywienia człowieka oraz towaroznawstwa żywności przedstawiono wybrane produkty spożywcze i zawartość białka i oraz tłuszczy w tych produktach spożywczych. W niniejszym wpisie zostanie przedstawione zawartość kolejnych składników pokarmowych zawartych w wybranych produktach żywnościowych, czyli węglowodanów (cukrów) i błonnika pokarmowego. Są to również niezbędne dla nas składniki pokarmowe, dlatego tak istotne jest to, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana, która pozwoliłaby nam dostarczyć wcześniej wspomnianych przeze mnie składników pokarmowych na odpowiednim poziomie. Jeśli chodzi o węglowodany, to w całodziennej diecie powinniśmy pokryć nie więcej niż ok. 55-65% energii pochodzącej z węglowodanów i ok. 10% energii pochodzącej z sacharozy, natomiast w przypadku błonnika pokarmowego, całodzienna dieta powinna dostarczyć ok. 20-40 g błonnika pokarmowego (dzienne zapotrzebowanie na błonnik wg aktualnych norm żywienia). O węglowodanach, ich funkcjach, jakie pełnią w naszym organizmie oraz na temat dziennego zapotrzebowania na węglowodany i błonnika pokarmowego można dowiedzieć się ze wpisu, który został opublikowany na moim blogu [1]. Każde produkty mogą albo nie zawierać w ogóle węglowodanów lub błonnika pokarmowego, albo mogą zawierać w mniejszych, bądź też w większych ilościach. W poniższej grafice przedstawiono wybrane produkty żywnościowe o różnej zawartości węglowodanów i błonnika pokarmowego [w 100 g produktu spożywczego].


Przypisy:

[1] Węglowodany (cukry). Czym są węglowodany? Jaką funkcję pełnią węglowodany (cukry) w naszym organizmie? Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany oraz produkty spożywcze, które są źródłem węglowodanów.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy tekst. Ja przede wszystkim zwracam uwagę na zawartość błonnika, bo ma on duże znaczenie we właściwej pracy jelit.

    OdpowiedzUsuń
  2. Thanks for this post. It seems that I know so many people who are trying to cut back on carbs. Not me. I love them.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super informacje... Bardzo pomocne przy układaniu prawidłowej diety.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo wartościowy wpis. Nie miałam pojęcia że w kakao jest tyle błonnika,to naprawdę imponujący wynik.

    OdpowiedzUsuń
  5. Błonnik to bardzo ważny składnik naszej diety. Dobrze że o tym napisałeś. Twoje artykuły są ogromnie mądre i przydatne. Tak trzymać. Milego dnia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niesamowity wpis :) Człowiek na co dzień nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki produkt ile błonnika w sobie zawiera. Inspirujący artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam Was na moim blogu 🖐😊
    Jestem wdzięczny za Wasze przemiłe komentarze i za Wasze odwiedziny. Kiedy czytam Wasze przemiłe komentarze, czuję radość, satysfakcję, zadowolenie, a przede wszystkim życzliwość. Także odczuwam spełnienie. Wiem, że to co robię, ma ważny sens. Dzięki temu mam motywację do dzielenia się kolejnymi postami o takiej tematyce. 🤗
    Pozdrawiam Was cieplutko, przesyłam Wam pozytywną energię 😊🤲💌💝

    OdpowiedzUsuń
  8. Kolejny ciekawy wpis :) Zbilansowana dieta jest kluczowa dla naszego zdrowia, dlatego doceniamy Twoje starania w edukowaniu na ten temat :) pozdrawiam serdecznie...

    OdpowiedzUsuń
  9. Ale to ciekawe! Niby wiemy dużo np. o błonniku, a nie miałam pojęcia, że kawa zbożowa i KAKAO tyle go zawierają! dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.