Wiele kuchni narodowych słynie z jajecznicy, czyli potrawy jajecznej, którą przygotowuje się ją poprzez ubicie jajek, które poddaje się następnie obróbce cieplnej (termicznej), czyli smażeniu. Także można ją przyrządzić poprzez wbicie jajek na patelnię i wymieszania ich na patelni podczas przeprowadzania obróbki cieplnej (termicznej), czyli smażeniu. Jajecznica jest nie tylko bardzo popularna w kuchni polskiej, ale również na przykład w kuchni angielskiej (po ang. scrambled eggs), w kuchni francuskiej (po fr. œufs brouilles), w kuchni syryjskiej (po arab. jaz maz), czy też w kuchni niemieckiej (po niem. Rührei lub Eierspeise w jęz. niem. austr.). Każda kuchnia narodowa ma swoje wariacje jajecznicy, a do ich przygotowania używa się, prócz jajek, inne składniki, jak śmietana typu crème fraîche, mleko, wodę, a także dodatki warzywne, szczypiorek, wędlinę, boczek, ser żółty, grzyby, czy też krewetki. O różnych wariacjach jajecznicy w różnych kuchniach narodowych będzie również poświęcony osobny wpis z dziedziny sztuki kulinarnej i technologii gastronomicznej. Jajecznica w zakładach gastronomicznych jest najczęściej serwowana na talerzu, bądź też na grzankach. Wiele ofert lokali gastronomicznych oferuje jajecznicę, którą serwuje się na śniadanie. Jak już wcześniej wspomniano, iż jajecznicę można przygotować na różny sposób, dlatego też chciałbym przedstawić przepis kulinarny na przyrządzenie jajeczny z dodatkiem pomidorów i sera żółtego. To wspaniały sposób przygotowania jajecznicy, którą nie tylko można serwować na śniadanie w domu, ale również konsumentom w różnych zakładach gastronomicznych. Jest nie tylko smaczna, ale i pożywna. Wspaniale pasują do takiej jajecznicy przyprawy kuchni włoskiej, która nadaje jajecznicy wspaniałego smaku.
Oj tak uwielbiam jajecznicę z pomidorami! Aż się głodna zrobiłam!
OdpowiedzUsuńLubię jajecznicę z dodatkami i często w tym zakresie eksperymentuję.
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie dania, jajecznica dzięki dodatkom od razu staje się bardziej wykwintna :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam i też często łaczę z różnymi rzeczami :-)
OdpowiedzUsuńPychotka! Aż się dziwię, że jeszcze nie próbowałam takiego połączenia! :D
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Z przyjemnością poczytałam sobie o rożnych rodzajach jajecznicy i wyobraziłam sobie smaki, których jeszcze nie znam (np. z krewetkami albo z arabskimi przyprawami). Ostatnio często robię z pomidorami, bo mam swoje jajka i pomidory. I robię dokładnie tak samo, tylko jeszcze dodaję "przy obróbce cieplnej warzyw" nieco czosnku :-)
OdpowiedzUsuńWitam Was serdecznie 🖐😊
OdpowiedzUsuńDziękuję Wam za to, że zechcieliście odwiedzić mojego bloga i przeczytać kolejny wpis kulinarny. Mam nadzieję, że zachęciłem Was do wypróbowania takiego połączenia składników w przygotowaniu jajecznicy.
Ślę Wam najserdeczniejsze życzenia. Ściskam Was mocno 🤗🥰🤲❤
Świetny post o jajecznicy, aż zgłodniałem na samą myśl :) Twoja wersja z pomidorami i serem żółtym brzmi super apetycznie, a dodatek włoskich przypraw to strzał w dziesiątkę! Ja często dodaję jeszcze odrobinę szczypiorku :) Czekam na kolejny wpis o różnych wariacjach jajecznicy z niecierpliwością :) pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuń