Przejdź do głównej zawartości

Psychopatia jako zaburzenie osobowości. Czym jest psychopatia z psychologicznego punktu widzenia? Psychologia, psychopatologia.

W książce psychologicznej autorstwa Bernardo Stamateasa, psychologa, psychoterapeuty i seksuologa klinicznego pt. "Toksyczni ludzie (Gente toxica)" poświęcił jeden rozdział dotyczący psychopatów, czyli jeden z wielu typów osób toksycznych. Często przedstawia się psychopatów w filmach jako seryjni mordercy, choć w rzeczywistości możemy ich spotkać w każdym środowisku i wcale nie muszą być seryjnymi mordercami, kryminalistami, jak to możemy zobaczyć we filmach. Psychopatia to dość przerażająca, choć z drugiej dość interesująca osobowość dla psychologów, szczególnie psychologów kryminalnych, policyjnych, psychopatologów, czy psychologów klinicznych, w szczególności dla psychologów, którzy badają psychopatię pod kątem naukowym. O psychopatii będzie mowa w niniejszym artykule z dziedziny psychologii, a dokładnie z dziedziny psychopatologii, gdzie przybliżymy się bliżej temu zaburzeniu osobowości.

Warto wiedzieć, że psychopaci także mogą wykazywać skłonności narcystyczne (psychopata narcystyczny). Możemy także tutaj jeszcze dodać o ciemnej triadzie osobowości - psychopatia, narcyzm i makiawelizm, także i tutaj możemy zaliczyć jeszcze jedną cechę, czyli sadyzm. 
Na temat psychopatii także poświęcono książkę autorstwa amerykańskiego psychologa Herveya M. Cleckleya pt. "The Mask of Sanity" (1941). Był pionierem, jeśli chodzi o badania na temat osobowości psychopatycznej, w której zawarł w niniejszej książce aż 16 cech charakterystycznych dla osobowości psychopatycznej. Ponieważ zaliczana jest ta osobowość do antyspołecznego zaburzenia osobowości (osobowości dyssocjalnej), to na temat tego zaburzenia osobowości także pojawił się artykuł na moim blogu, gdzie omówiono wszystkie aspekty związane z tym typem zaburzenia osobowości. [5]

Warto również dodać, że prócz osobowości psychopatycznej, także wyróżniamy osobowość socjopatyczną, którą też zaliczamy do osobowości dyssocjalnej (antyspołecznej) wg ICD-10 (F.60.2), ale o osobowości socjopatycznej zostanie poświęcony osoby wpis, także na temat różnic między psychopatą a socjopatą, bo są różnice między tymi dwoma typami osobowości.
Warto wiedzieć o takich zaburzeniach osobowości, aby dostrzec i wiedzieć, jak zachowywać się przy takich osobach, niemniej jednak warto też zaprzestać stosować szkodliwe etykiety mianem "wariat", "psychopata", które są szkodliwe i wprowadzają do niepotrzebnej stygmatyzacji, nie wiedząc dokładnie o tym, czym jest psychopatia. 

W niniejszym artykule poruszymy kwestie związane z tym zaburzeniem osobowości, czyli psychopatią (osobowością psychopatyczną). Dowiemy się tutaj o tym, czym jest psychopatia, jaka jest jego etiologia, o kryteriach diagnostycznych, cechach u osób z osobowością psychopatyczną, także co nieco o statystykach, jeśli chodzi o psychopatię oraz o tym, kto diagnozuje i w jaki sposób można leczyć to zaburzenie osobowości. 

Dla poszerzenia i uzupełnienia dokładnej wiedzy na temat psychopatii polecam podcast na kanale Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na YouTube pt. "Psychopaci – jak ich zidentyfikować i czy wszyscy to przestępcy? - prof. Daniel Boduszek" [6] oraz artykuł na stronie internetowej "Zwierciadło" autorstwa psychologa Pawła Jankowskiego pt. "Nie każdy, kto manipuluje i krzywdzi innych, to psychopata. Co warto wiedzieć o dyssocjalnym zaburzeniu osobowości?". [7]





Przypisy:

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy i przydatny post.
    Myślę, że obcowanie z osobą o takich cechach nie jest łatwe, a nawet można powiedzieć, że jest sporym wyzwaniem. Na szczęście, ja nie znam nikogo takiego i mam nadzieję, że tak zostanie :)
    Serdecznie Cię, Patryku, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś niestety wiem o osobach narcystycznych i psychopatycznych :/ Ciężka sprawa. Niestety badań na ten temat jest moim zdaniem wciąż mało. Tak samo porad nie jest zbyt wiele :/
    Pozdrawiam serdecznie 🤗
    Angelika

    OdpowiedzUsuń
  3. Psychopaci rzeczywiście kojarzą mi się raczej z mordercami, ale gdyby przyjrzeć się otoczeniu to jest ich rzeczywiście więcej i wcale nie sa mordercami.

    OdpowiedzUsuń
  4. This is the best article that I read ever in my Life about this psichopatic troubles that affects to determinated people. Very usefull for to discover what is this, and this kind of people.

    OdpowiedzUsuń
  5. To jest bardzo ciekawy i głęboki temat.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Was cieplutko. Dziękuję za poświęcenie swojego czasu na przeczytanie niniejszego artykułu. Cieszę się niezmiernie z tego, że bardzo zaciekawił Was ten temat, co też o tym zaznaczyliście w swoich komentarzach. Dzięki serdecznie za Wasze komentarze i pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🤗😊💖

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Stres świąteczny i presja świąteczna. Jak sobie z tym poradzić, by święta były dla nas mniej stresujące i trudne? Psychologia.

Sosy, klasyfikacja sosów i ich przyrządzanie z punktu widzenia sztuki kulinarnej i technologii gastronomicznej. Technologia gastronomiczna i sztuka kulinarna.