Kiedy czas najwyższy pójść do specjalisty od zdrowia psychicznego? Czy ten problem nadaje się do przepracowania na terapii? Psychologia.
Na blogu pojawił się artykuł, w którym omawialiśmy różnych specjalistów od zdrowia psychicznego, czyli psychologa, psychoterapeutę i lekarza psychiatry. Omówiliśmy o tym, czym się ci specjaliści zajmują oraz gdzie możemy uzyskać pomoc ze strony tychże specjalistów. [1] Także został poświęcony artykuł na temat różnic między wsparciem psychologicznym a psychoterapią, a także o tym, co mają wspólnego te oby dwa formy pomocy psychologicznej. Omówiliśmy tam również o tym, kiedy udziela się wsparcia psychologicznego, a kiedy udziela się psychoterapii. [2] Także na blogu pojawił się krótki wpis na temat samej psychoterapii i przykładowych rodzajów terapii. [3]
Niniejszy artykuł zostanie poświęcony również tematowi związanemu z udzielaniem różnych form pomocy psychologicznej, w którym omówimy sobie o tym, o czym powinniśmy pamiętać i wiedzieć, zanim będziemy chcieli skorzystać z psychoterapii i kiedy udać się po pomoc do specjalisty od zdrowia psychicznego, czy to do psychologa, czy też psychoterapeuty.
Każdy z nas doświadcza różne problemy, a w szczególności możemy doświadczyć kryzysu psychicznego, zwanego inaczej emocjonalnym. Wiele z problemów może wynikać z różnych przyczyn natury psychologicznej, a także z przyczyn różnych zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym. Jeśli długotrwale zmagamy się z jakimś problemem, który utrudnia nasze życie, ma znaczący wpływ na różne obszary naszego życia, warto skonsultować ten problem ze specjalistą od zdrowia psychicznego, dlatego też tak ważne jest zrobienie tego pierwszego i małego kroku, jakim jest pójście do specjalisty, czy to do psychologa, lekarza psychiatry lub psychoterapeuty. W artykule nt. różnych specjalistów od zdrowia psychicznego dowiesz się, gdzie możemy skorzystać z pomocy tych specjalistów.
Są różne formy pomocy psychologicznej, dlatego też nie zawsze będziemy potrzebować terapii, dlatego warto najpierw skonsultować ze specjalistą od zdrowia psychicznego i omówić różne problemy, z jakimi się zmagamy, a dopiero później ostatecznie podjąć kolejny krok, jakim jest skorzystanie z różnych form pomocy psychologicznej, czy to kilkukrotne sesje z psychologiem w formie wsparcia psychologicznego, czy też psychoterapii. Również specjalista określi, czy będzie konieczna pomoc lekarza psychiatry, jeśli włączenie farmakoterapii będzie konieczna w niektórych zaburzeniach sfery psychicznej, jak np. w zaburzeniach depresyjnych.
W niniejszym artykule nie tylko zawarto dość istotne informacje na temat psychoterapii, jako jedno z wielu form pomocy psychologicznej, jaką może specjalista udzielić osobie borykającej się z różnymi trudnościami, ale również o tym, o czym powinniśmy pamiętać, zanim zechcemy skorzystać z psychoterapii. Jak na wstępie podkreślono, iż nie każdy problem wymaga psychoterapii, dlatego też w niniejszym artykule zostało przedstawione kilka ważnych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim udamy się do specjalisty od zdrowia psychicznego, a w szczególności przed pójściem na terapię. Wymieniono również wiele ważnych problemów, z którymi warto skonsultować ze specjalistą, jeśli chcemy skorzystać z pomocy psychologa i/lub psychoterapeuty, a w niektórych problemach także do lekarza psychiatry.
Konsultacje wstępne to wstęp do dalszego udzielania pomocy psychologicznej klientowi (pacjentowi), co dzięki obszernego wywiadu z pacjentem/klientem pozwoli specjaliście zdiagnozować przyczynę tego, z czym się zmagamy i pozwoli ustalić dalsze formy proponowanych pomocy psychologicznej. O tym, jak wyglądają takie konsultacje wstępne, będzie poświęcony osobny wpis na ten temat. Dzięki temu artykułowi dowiecie się wielu ważnych i cennych informacji, które będą potrzebne do tego, by móc skorzystać z pomocy ze strony specjalisty od zdrowia psychicznego.
Dla zagłębienia szerszej wiedzy na temat psychoterapii polecam materiał na kanale Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na YouTube pt. "Profesjonalna psychoterapia a pseudoterapia - jak nie dać się oszukać? - prof. Przemysław Bąbel" [4] Tam dowiecie się wiele cennych i ważnych informacji na temat psychoterapii i kiedy zgłaszamy się do psychoterapeuty oraz o tym, o czym powinniśmy wiedzieć, zanim skorzystamy z tej formy pomocy psychologicznej.
Przypisy:
[2] Różnica między wsparciem psychologicznym a psychoterapią. Psychologia.
[4] Profesjonalna psychoterapia a pseudoterapia - jak nie dać się oszukać? - prof. Przemysław Bąbel
Hallo Patryck, vielen Dank für diesen informativen Beitrag! Ja immer mehr Menschen benötigen psychologische Hilfe und da ist es wichtig, wenn man weiß, an wen man sich wenden kann und wo man Hilfe findet.
OdpowiedzUsuńIch wünsche dir ein wunderschönes Wochenende. Liebe Grüße
Christine :)
Moim zdaniem zawsze warto. Gdy czujemy, że w naszej duszy dzieje się coś złego. Cierpimy, walczymy z problemami, ze sobą to takie spojrzenie osoby z zewnątrz, która ma odpowiednie przygotowanie może bardzo pomóc. Bardzo wartościowy wpis Patryku. Trzymaj się cieplutku.pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo dobre pytania do zadania sobie przed terapią :D
OdpowiedzUsuńThank you for this article! Mental health is so important, and people should understand that getting help is good for them.
OdpowiedzUsuńNawet bym to skróciła do stwierdzenia, że powinniśmy pójść wtedy gdy zastanawiamy się, czy powinniśmy pójść. Tak jak wspominasz w poście, na konsultacji psychologicznej mogą nas pokierować dalej w zależności od problemów. Jedynym problemem często są kolejki/brak kasy na terapię, czasem też nie od razu się trafi na dobrego terapeutę.
OdpowiedzUsuńA masz jakieś rady jak rozpoznać dobrego specjalistę?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie 🤗
Angelika
Witam Cię serdecznie. Dziękuję za te pytanie, które mi zadałaś. Z chęcią na nie odpowiem. Dobrego specjalistę poznać po tym, że nie tylko ma dobre opinie, ale przede wszystkim posiada odpowiednie merytoryczne kompetencje, czyli posiada odpowiednie wykształcenie i posiada ukończone szkolenie psychoterapeutyczne w wybranym przez siebie nurcie, a także stale poddaje swoją pracę superwizji, czyli poddaje kontroli swojej pracy terapeutycznej. Dobry specjalista od zdrowia psychicznego przestrzega kodeks etyczny w zawodzie psychoterapeuty, psychologa, a psychiatra kodeks etyki lekarskiej.
UsuńDobry specjalista nie udziela rad typowych, które możemy usłyszeć od osoby, z którą rozmawiamy o różnych problemach. Słucha w sposób empatyczny, zadaje różne pytania i nakierunkowuje pacjenta do tego, by sam poszukał odpowiednich rozwiązań. To w końcu pacjent/klient bierze odpowiedzialność za swoje życie, nie terapeuta/psycholog. Nie może też dawać gotowych rozwiązań. Nie może też oceniać. Dobrze słucha i analizuje dany problem. W razie konieczności proponuje skontaktować się ze specjalistą np. psychiatrą, jeśli potrzebna jest w danym przypadku, którego dotyczy problem pacjenta, np. w przypadku stanów lękowych, depresyjnych. Po prostu podczas kliku wizyt czujemy "chemię" między pacjentem/klientem, a psychoterapeutą/ką. Warto też dodać o jednej ważnej rzeczy. Nawet, jeśli psychoterapeuta, czy psycholog pomógł wielu osobom, to nie oznacza, że w naszym przypadku może nam pomóc. To zależy głównie od samego pacjenta (motywacja, wewnętrzna dyscyplina, chęci do współpracy), a także od relacji terapeutycznej w przypadku procesu terapeutycznego. Po prostu mamy subiektywne odczucie co do efektów naszej terapii i samej relacji terapeutycznej. Warto na początek skorzystać z kilku sesji i sprawdzić, czy dany terapeuta odpowiada naszym potrzebom i spełnia nasze oczekiwania. Na pewno poświęcę wpis na temat tego, po czym poznać, że nasza terapia działa i co jest niedozwolone
w terapii. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu moja odpowiedź jest wystarczająca na Twoje pytanie. Jeśli jeszcze masz jakieś pytania, to z chęcią na nie odpowiem :)
Pozdrawiam serdecznie i od serca 🤗😘
Dobrze, że teraz jest coś takiego jak psychoterapia i że dostęp do niej jest łatwiejszy. Jeszcze trzydzieści lat temu na amerykanskich filmach jedynie slyszało się o czymś takim ;)
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł! Poruszasz bardzo ważny temat i świetnie wyjaśniasz różnice między psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą. Często ludzie nie wiedzą, kiedy i do kogo się udać, więc taki przegląd specjalistów to naprawdę pomocne info. Fajnie też, że zwracasz uwagę na to, że nie każdy problem od razu wymaga terapii, tylko czasem wystarczy wsparcie psychologiczne. Konsultacje wstępne to świetny pomysł, bo to pozwala na indywidualne dopasowanie pomocy do potrzeb. Na pewno wrócę do tego artykułu, kiedy będę potrzebować wsparcia! Dzięki za te cenne wskazówki! Ania z https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/
OdpowiedzUsuńWitam Was serdecznie. Dziękuję, że zechcieliście przeczytać nowy artykuł na temat korzystania z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że dla wielu osób z Was się przydał i był pomocny. Zapraszam Was do ponownych odwiedzin, gdzie w kolejnym wpisie podzieliłem się z Wami ciekawym przepisem kulinarnym na pyszny i znakomity deser.
OdpowiedzUsuńTrzymajcie się ciepło moi kochani i pozdrawiam Was cieplutko od serducha 🤗💖🥰