Przejdź do głównej zawartości

Mleko - czym jest ten produkt spożywczy z towaroznawczego punktu widzenia? Wartość odżywcza i energetyczna mleka. Mleko a zalecenia żywieniowe dotyczące spożycia mleka.

Nie tylko w naszej diecie ważne są warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, czy też produkty zbożowe. Także produkty mleczne i nabiałowe m.in. sery, jajka, produkty mleczne fermentowane, czy też mleko. O produktach mlecznych fermentowanych już poświęciłem osobny wpis, gdzie mieliście już okazję dowiedzieć się dość ważnych i cennych informacji odnośnie do tychże produktów żywnościowych [1].
W kolejnej części wpisu z obszaru towaroznawstwa żywności i żywienia człowieka, a także organizacji usług żywieniowych w zakładach gastronomicznych omówię kwestię związaną z mlekiem, jego wartości odżywczej i energetycznej oraz o tym, dlaczego ten produkt także warto włączyć do naszej diety. Warto wiedzieć dużo na temat mleka z uwagi na to, że często panują różne poglądy co do jego szkodliwości, gdzie wiele z takich poglądów (mitów na temat mleka) nie są słuszne i nie mają poparcia naukowego. Są różne badania naukowe, które mówią o pewnych związkach pomiędzy piciem mleka a naszym zdrowiem. Na temat mitu związanego z mlekiem, możecie przeczytać w moim e-booku "Mity o żywności. Obalenie różnych popularnych mitów na temat żywności", którego polecam przeczytać. W tym e-booku możecie dowiedzieć się o tym, co mówią różne publikacje naukowe na temat mleka.
Warto wiedzieć, że nadmiar spożycia różnych produktów żywnościowych może źle wpłynąć na nasz organizm. Mleko, jak i wiele innych produktów żywnościowych, mogą wywołać alergię pokarmową lub nietolerancję pokarmową. Takie osoby mogą odczuwać negatywne skutki spożycia mleka i produktów mlecznych, dlatego też takim osobom zaleca się dietę eliminacyjną. Także w zakładach żywienia zbiorowego nie tylko powinno się oznaczać alergeny lub produkty, które mogą wywołać alergię pokarmową lub nietolerancję pokarmową, ale również powinno się przygotowywać posiłki specjalne dla takich osób, przygotowując jadłospisy dla takich osób. Jeśli ktoś stosuje dietę wegetariańską, a w szczególności dietę wegańską, wówczas ich dieta powinna być odpowiednia zbilansowana, która pozwoli na dostarczenie różnych składników pokarmowych m.in. wapnia z innych grup produktów żywnościowych. 
W tym wpisie głównie skupimy się na mleku krowim, jego wartości odżywczej i energetycznej oraz na różnych rodzajach mleka, jakie wyróżniamy w towaroznawstwie żywności. Na temat innych rodzajach mleka tj. mleka koziego, owczego, czy bawole opublikuję osobny wpis.
W tym wpisie także odniosę się do tego, co mówią nam zalecenia żywieniowe, jeśli chodzi o spożycie mleka. Dowiecie się, dlaczego warto włączyć ten produkt spożywczy w naszej diecie, także w żywieniu zbiorowym konsumentów. 

Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem i chcielibyście więcej dowiedzieć się na temat mleka krowiego, polecam poniższe publikacje, w których znajdziecie wiele merytorycznych informacji odnoszących się do mleka:
📰 artykuł pt. ,,Mleko i jego wpływ na zdrowie" autorstwa Leny Jagieło, dietetycy.org.pl;
📰 artykuł pt. ,,Kontrowersje wokół spożycia mleka krowiego i jego przetworów" autorstwa Mateusza Durbasa, mp.pl.






Przypisy:

Komentarze

  1. Ograniczam mleko, bo faktycznie po nadmiernym spożyciu, nie czuję się najlepiej. Mleko dodaję tylko do kawy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie
    Bardzo interesujący wpis. Nigdy nie zagłębiałam się w temat mleka a przyznać muszę, że jest interesujący dla mnie, bo mleko uwielbiam. Piję go całkiem sporo. Dodaję do kawy, do płatków śniadaniowych, robię z niego placki i naleśniki, czasem dodaję nawet do zupy zamiast śmietany. Zawsze muszę mieć kilka kartonów w domu. Dziękuję za twój wpis, jak zawsze wiele wiedzy i wiele ciekawostek! Kawał dobrej roboty :)
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  3. O tym czy i ile mleka należy spożywać krążą różne opinie. Słyszałam, że osoby dorosłe w ogóle nie powinny po nie sięgać. Ja ograniczam picie mleka, ponieważ może zwiększać stany zapalne w organizmie i przy endometriozie jest niezalecane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Powinnam być na diecie bezmlecznej (zalecenie lekarza). Jeśli po nie sięgam to jedynie po mleko kozie, choć początkowo trudno było mi się przyzwyczaić do jego zapachu...

    OdpowiedzUsuń
  5. Mleko piję tylko do kawy. Pamiętam jak jako mało dziecko mieliśmy jeszcze krowę i piłam takie ciepłe :D To mleko było najlepsze. Takie tłuściutkie. A uwielbiałam je mimo alergii xD Heh. Zakazane kusi najbardziej.
    Miłego dnia! :) Pozdrawiam
    Zostawiam link do siebie ;) Wildfiret

    OdpowiedzUsuń
  6. Ograniczam mleko krowie, często sięgam po mleka roślinne, najbardziej lubię migdałowe :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nabiał to temat rzeka, fajnie że go poruszyłeś. Ja nie czuję się najlepiej po niektórych produktach spożywczych, staram się dobrze bilansować swoją dietę. Jednak wiem, że powinnam pić chociaż jedną szklankę mleka, a ja po prostu mleka nie przełknę, tak bardzo mi nie smakuje. Próbuję czasami robić shake'i owocowe z mlekiem, aby oszukać system, albo kakao.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🖐👦

      Dziękuję, że poświęciłaś swój cenny czas na przeczytanie trzech wpisów oraz za podzielenie się ze mną Twoim komentarzem.
      Jeśli chodzi o mleko, to jeśli go nie lubisz, to nie musisz na siłę pić. Można zamienić mleko na inne produkty nabiałowe, jak kefir, maślanka, czy też jogurt naturalny. Jeśli lubisz napój sojowy, kokosowy, ryżowy, to możesz również takie produkty włączyć do swojej diety. To dobre również zamienniki mleka.
      Zalecenia żywieniowe mówią nam o tym, iż rekomenduje się jego spożycie, ale nie oznacza, że musimy go pić. Nie traktujmy tego z obowiązkiem! Są osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą spożywać mleka i źle się po nim czują, dlatego też modyfikuje się dietę podstawową u takich osób. Także osoby, które nie lubią mleka np. owczego, krowiego, również nie muszą jego pić. Wystarczy, że zastosujemy inne zamienniki mleka, czyli produkty spożywcze nabiałowe (produkty mleczne fermentowane), a także różne napoje wcześniej przeze mnie wspomniane, które również są zdrową i dobrą alternatywą mleka np. krowiego. Ja nie włączam do swojej diety mleka koziego i napoju sojowego - ich w ogóle nie lubię, choć miałem już okazje je wypróbować, ale za to mleko krowie uwielbiam i dobrze się po nim czuje. Wybieram jedynie mleko o 0,5% zawartości tłuszczu. Mam nadzieję, że moje wskazówki w jakimś stopniu mogą pomóc rozwiązać Twój problem związany z piciem mleka 🙂

      Pozdrawiam Cię również serdecznie i ślę Tobie 🧡 👦🤲💌💝
      Patryk

      Usuń

    2. Bardzo dziekuje za odpowiedz, kiedys probowalam mleka sojowego i migdalowego. Moze warto spróbować wprowadzic je do mojej diety :)
      Pozdrawiam, Kasia 🧡
      Nie mogłam zalogowac sie na telefonie stąd profil anonimowy :)

      Usuń
  8. Trzeba dodać, że mleka nie powinno się podgrzewać do temperatury wyższej niż 40 st. C, bo powyżej tej temperatury znika laktaza, która jest niezbędna, żeby trawić laktozę. Ponieważ na naszym rynku nie jest dostępne świeże mleko, więc pojawiło się mnóstwo osób uczulonych na laktozę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.