Przejdź do głównej zawartości

10 popularnych mitów żywieniowych - część 1. Żywność i żywienie człowieka.

Na temat żywności i żywienia pojawiło się bardzo wiele mitów, w których ludzie wierzą. Niestety, w wielu książkach, czy w czasopismach, a także w internecie znajdziemy wiele niesprawdzonych źródeł informacji na temat żywności i żywienia, dlatego bardzo ważna jest edukacja żywieniowa, która pozwoli w sposób rzetelny i oparty na faktach omówić kwestie związane z żywnością i żywieniem. Dość istotne jest to, aby weryfikować każde źródła informacji, jakie pojawiają się w internecie, czy też w czasopismach. Wiara w takie mity żywieniowe doprowadza do podejmowania różnych działań z tym związane, jak chociażby wprowadzanie radykalnych zmian żywieniowych na skutek przeczytanych różnych niesprawdzonych informacji odnoszących się do żywienia lub żywności, jak np. nagłe wykluczenie z diety przez osoby zdrowe produktów zbożowych z uwagi na powszechny mit związany z glutenem i jego szkodliwością. Choć są osoby, które nie mogą spożywać produktów, które są źródłem glutenu z przyczyn zdrowotnych, to jednak panuje powszechne o przekonanie o tym, że wszyscy powinni zrezygnować z produktów zbożowych, które są źródłem glutenu, co nie ma poparcia naukowego.
Co powoduje, że ludzie wierzą w takie mity żywieniowe, czy też na temat żywności? Z psychologicznego punktu widzenia możemy powiedzieć o myśleniu stereotypowym, czyli uproszczenia, uogólnianie, generalizacja, czyli schemat poznawczy, który wynika na podstawie własnych poglądów, przekonań, obserwacji, a także przyjmowanie wzorców i poglądów przez inne osoby. Także możemy powiedzieć o typowym błędzie poznawczym, jaki wyróżniamy w psychologii społecznej, czyli efekt przekonania. To typowy błąd poznawczy, który jest związany z oceną naszych argumentów na podstawie konkluzji, które wynikają z naszymi własnymi poglądami, przekonaniami, a nie na podstawie logicznych argumentów opartych na faktach. To typowy błąd poznawczy związany z naszymi przekonaniami. O mitach na temat żywności poświęciłem e-booka, w którym zawarłem 9 popularniejszych mitów nt. żywności. Tam bardzo szeroko wyjaśniałem, czy dany mit jest prawdziwy, opierając się na wielu publikacjach, a także podałem wskazówki, gdzie najlepiej szukać źródeł informacji na temat żywności i żywienia człowieka.
Mitów na temat żywienia i żywności jest bardzo wiele, dlatego też wybrano dziesięć, a zarazem dość popularnych mitów, które możemy usłyszeć na temat żywienia, które zostaną przedstawione w dwóch częściach wpisów poświęconych mitom żywieniowym. W pierwszej części wpisu na temat mitów żywieniowych przedstawiono pięć pierwszych bardzo popularnych mitów żywieniowych, które zostaną obalone na podstawie aktualnej wiedzy z zakresu nauk o żywności i żywieniu człowieka.




Przypisy:

Komentarze

  1. Tak, znam te wszystkie mity. Ale najbardziej drażni mnie ten o ziemniakach! I jak muszę się tłumaczyć z tego, że jem będąc na diecie. A w ziemniakach najgorsze są dodatki jak masło czy sosik,a ja tego nie używam więc gotowe ziemniaczki chętnie jem 😁🤗

    OdpowiedzUsuń
  2. Skąd się biorą takie mity :D Warto naprawdę warto weryfikować wszystkie informacje, by nie zostać wprowadzonym w błąd. Świetny wpis, bardzo inspirujący!

    OdpowiedzUsuń
  3. Znam te mity i cóż szczerze mówiąc nie przejmuję się nimi :) najlepsze co możemy zrobić to zachować zdrowy rozsądek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak zwykle przeczytałam z przyjemnością :-) A mit o jedzeniu najpóźniej około 18 przetestowałam na sobie - ZAWSZE potem robię się głodna i MUSZĘ coś przekąsić, zwłaszcza gdy siedzę do późna na blogach oglądając, co moi znajomi i przyjaciele dzisiaj ugotowali :-DD Buźka!

    OdpowiedzUsuń
  5. W dobie internetu, gdzie łatwo natknąć się na niesprawdzone źródła, taka wiedza jest na wagę złota. Dziękuję za ten wpis, który pomaga w lepszym zrozumieniu zdrowego odżywiania i zachęca do krytycznego myślenia. Edukacja żywieniowa jest kluczowa dla naszego zdrowia!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Was serdecznie 🖐😊
    Chciałbym Wam podziękować za Wasze odwiedziny i komentarze odnoszące się do tematu związanego z mitami żywieniowymi. Cieszy mnie to, że ten temat bardzo Wam się spodobał. Gorąco zachęcam do przeczytania drugiego wpisu, w którym podzieliłem się kolejnymi mitami związanymi z żywieniem, jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji tego wpisu przeczytać.
    Pozdrawiam Was cieplutko i od serducha 🤗😘

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Action For Happiness, czyli w jaki sposób zadbać o swój dobrostan psychiczny i poczucie szczęścia. Psychologia.

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.