Przejdź do głównej zawartości

10 popularnych mitów żywieniowych - część 2. Żywność i żywienie człowieka.

W pierwszej części wpisu poświęconemu mitom żywieniowych zostały obalone bardzo popularne mity żywieniowe, które możemy najczęściej usłyszeć lub przeczytać. Obaliliśmy pięć pierwszych dość popularnych mitów żywieniowych, w których dowiedzieliście się, czy ostatni posiłek powinien być spożyty między godziną 18-19, czy ziemniaki tuczą, czy powinniśmy łączyć w posiłku produkty węglowodanowe z białkowymi, czy należy spożywać 5 posiłków dziennie, a także czy nie powinniśmy łączyć ogórka i pomidora. Także wyjaśniono, dlaczego ludzie wierzą w typowe mity na temat żywności i żywienia, wyjaśniając tę przyczynę z psychologicznego punktu widzenia.
W kolejnym wpisie na temat mitów żywieniowych przedstawiono następne pięć kolejnych mitów żywieniowych, które możemy przeczytać lub usłyszeć. Wyjaśniono, dlaczego dany mit nie jest oparty na faktach, opierając się na aktualnej wiedzy z zakresu nauk o żywności i żywieniu człowieka.





Przypisy:
[1] 
Składniki mineralne, czyli składniki pokarmowe odżywcze. Makroelementy – magnez (Mg) i fosfor (P). Funkcje, jakie pełnią te składniki mineralne w naszym organizmie, dzienne zapotrzebowania na magnez i fosfor oraz źródło tych składników mineralnych w różnych produktach spożywczych.)
[2] 
Czy kawa wypłukuje magnez? Jak jest naprawdę? (dietetycy.org.pl)
[3] 
Coffee Brews: Are They a Source of Macroelements in Human Nutrition? - PubMed (nih.gov)
[4] 
Efficacy of water preloading before main meals as a strategy for weight loss in primary care patients with obesity: RCT - PubMed (nih.gov)
[5] 
Tłuszcze. Czym są tłuszcze? Jaka jest rola tłuszczy w żywieniu człowieka? Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze oraz produkty żywnościowe, które są źródłem tłuszczy.

Komentarze

  1. I te wszystkie mity znam i każdego dnia staram się obalać! Zwłaszcza ten o pieczywie na diecie 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście, że masz rację.
    Niestety, wiele z tych mitów wciąż funkcjonuje i należy robić wszystko, żeby wyprowadzać z błędu wszystkich, którym zależy na zdrowym odżywianiu.
    Bardzo dobrze, że poruszasz takie tematy i otwierasz oczy co niektórym na te żywieniowe zagadnienia.
    Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi się ta seria z mitami ;D Szczerze, to wszystkie znam, gdzieś tam się o uszy mi obiły. Dobrze, że o nich piszesz. Warto mówić o takich sprawach głośno, bo mity krążą i krążą i mają się całkiem dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Większość mitów znam :) zawsze bardzo mnie dziwi, że natka pietruszki zawiera tak dużo witaminy C :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super, że tworzysz takie wpisy! Nie mam siły, na nieustanne powielanie niektórych głupot, co gorsza, gdy osoba powtarzająca te mity nie daje wyprowadzić się błędu naukowymi argumentami!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Was serdecznie 🖐😊
    Widzę, że ta seria poświęcona mitom związanym z żywieniem bardzo się Wam spodobała. Tych mitów jest mnóstwo i z pewnością jeszcze poświęcę osobny wpis o tej tematyce, w którym przedstawię kolejne mity żywieniowe.
    Pozdrawiam Was cieplutko i zapraszam Was do przeczytania kolejnego wpisu. Tym razem będzie to wpis psychologiczny na temat różnic pomiędzy wsparciem psychologicznym a psychoterapią. 🤗

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Action For Happiness, czyli w jaki sposób zadbać o swój dobrostan psychiczny i poczucie szczęścia. Psychologia.

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.