Przejdź do głównej zawartości

Różnica między wsparciem psychologicznym a psychoterapią. Psychologia.

Decydując się, aby skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego, czy to psychologa, czy psychoterapeuty, warto wiedzieć, jakie są formy pomocy, czym się różnią i dla kogo są one skierowane. Został już poświęcony wpis na temat różnych specjalistów od zdrowia psychicznego, którzy mogą udzielić nam pomocy w sytuacji, kiedy zmagamy się z kryzysem psychicznym, zwanym inaczej emocjonalnym, ale również zmagamy się z kryzysem życiowym, czy też problemami natury psychologicznej (psychicznej), a także gdzie można taką pomoc uzyskać [1]
Pomoc ze strony psychologa i psychoterapeuty różni się pod wieloma względami, choć mają kilka wspólnych cech, o czym jeszcze zostanie wspomniane w niniejszym wpisie. Warto wiedzieć, czym jest wparcie psychologiczne ze strony psychologa, a także czym jest psychoterapia, którą udziela psychoterapeuta. O tym, czym jest psychoterapia i jakie są rodzaje psychoterapii, został już poświęcony osobny wpis [2]. Także mamy jeszcze interwencję kryzysową, którą udziela interwent kryzysowy. To jedna z form wparcia psychologicznego. O tej formie pomocy zostanie poświęcony osobny wpis. 
W niniejszy wpisie porównamy sobie dwie formy pomocy, czyli wsparcie psychologiczne i psychoterapię. Jakie są różnie między tymi dwoma formami pomocy, jaką możemy uzyskać od specjalisty od zdrowia psychicznego. Dowiemy się nie tylko o tym, dla kogo dana pomoc jest skierowana i jakie są cele tych form pomocy, ale również na jak długo udzielana jest dana forma pomocy. Pójście do specjalisty od zdrowia psychicznego to jeden z ważnych kroków, jaki możemy dokonać, aby pomóc sobie z problemami, z którymi się zmagamy. W zależności od tego, z czym się zmagamy, niekiedy może wystarczyć nam krótkotrwałe wsparcie psychologiczne, a w niektórych sytuacjach będziemy potrzebowali psychoterapię, szczególne, jeśli zmagamy się z różnymi problemami natury psychologicznej (psychicznej), dlatego też wstępne konsultacje ze specjalistą pozwolą określić przyczynę naszych problemów, co dzięki czemu specjalista ustali formę pomocy, z której powinniśmy skorzystać. Niekiedy psycholog i/lub psychoterapeuta również może nas skierować do lekarza psychiatry, jeśli są to różne rodzaje zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym, w których włączenie farmakoterapii będzie niezbędne, jak np. w przypadku depresji, czy też zaburzenia lękowego uogólnionego. 




Przypisy:

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy wpis. Mam wrażenie, że wiele osób stosuje tą terminologię zamiennie, nie do końca ją rozmiejąc.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Patryku :) To wszystko może być cenną wskazówką dla osób poszukujących odpowiedniej formy wsparcia dla swoich problemów psychicznych. Dziękuję za podzielenie się tymi refleksjami...Dobrze, że podkreślasz, jak istotne jest zrozumienie, kiedy warto skorzystać z wsparcia psychologicznego, a kiedy psychoterapii, uwzględniając zarówno krótko- jak i długoterminowe cele terapeutyczne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo wartościowe informacje. Dobrze, Patryku, że zamieszczasz takie wskazówki.
    Osoby, które poszukiwałyby ewentualnie pomocy w tym zakresie, będą mogły podjąć odpowiednią decyzję i zdecydować, jakiego specjalisty mają prosić o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ważne ... a nie każdy to wie.

    OdpowiedzUsuń
  5. To ważne, żeby znać różnicę, aby sięgnąć po właściwe narzędzie. Ja korzystam z psychoterapii i jest to bardzo wspierające.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobrze że o tym piszesz Patryku. Dziś co druga osoba mierzy się z takim kryzysem a specjalistów jak na lekarstwo w porównaniu do liczby potrzebujących... Niestety. Trudny okres ostatnio przechodziłam. Ciągle coś nie tak, ciągle jakieś zawirowania... Jeszcze walczę Jeszcze się szarpię z problemami bo kto jak nie ja. Najgorsze to poddać się bo wtedy łatwiej wpaść w sidła depresji. Pozdrawiam serdecznie Patryku i dziękuję za pamięć. Tym razem post na blogu Kasiny świat.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Action For Happiness, czyli w jaki sposób zadbać o swój dobrostan psychiczny i poczucie szczęścia. Psychologia.

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.