Każdy może się rozgniewać - to bardzo łatwe. Ale rzadką umiejętnością jest rozzłoszczenie się na właściwą osobę, we właściwym stopniu i właściwym momencie, we właściwym celu i we właściwy sposób. To bardzo trudne.
Arystoteles, filozof starożytnej Grecji
Tym oto cytatem filozofa starożytnej Grecji Arystotelesa chciałbym rozpocząć niniejszy wpis psychologiczny na temat zachowań ludzi, a mianowicie na temat biernej-agresji, z którą możemy spotykać się na co dzień w różnych obszarach naszego życia. W relacji partnerskiej, rodzinnej, czy też w relacji w pracy. Każdego dnia możemy zauważyć przeróżne formy zachowań, które są charakterystyczne dla biernej agresji. Jeśli spotkałeś/aś się z wzbudzaniem w poczuciu winy, cichymi dniami w związku, sarkastycznymi komentarzami ze strony koleżanki z pracy, a także z plotkami, które krążą w pracy na Twój temat, to doświadczyłeś/doświadczyłaś biernej agresji. Wiele z tych zachowań jest charakterystycznych dla niedojrzałości emocjonalnej, o czym już poświęciłem artykuł na ten temat. [1]
Warto wiedzieć, czym jest bierna agresja i w jaki sposób ona się przejawia, a także w jaki sposób bronić się przed nią.
Ważne, aby stawiać jasne granice i wyrażać jasno komunikaty asertywne z pozycji "JA". O metodach radzenia sobie z toksycznymi ludźmi także poświęciłem osobny artykuł, który znajduje się na moim blogu. [2]
Warto pamiętać, aby nie przyjmować odpowiedzialności za toksyczne zachowania innych ludzi. Nie zmienimy zachowania drugiej osoby, ale mamy kontrolę nad tym, jak my reagujemy na nie.
Jak powiedział Viktor Frankl, austriacki psychiatria i psychoterapeuta, iż
Nie możemy zmienić otoczenia, ale możemy zmienić sposób, w jaki reagujemy na nie.
Przejdźmy teraz do omówienia głównego tematu naszego wpisu, czyli biernej agresji. W niniejszym wpisie wyjaśnię, czym są zachowania bierno-agresywne (bierna agresja), jaka jest przyczyna występowania biernej agresji, w jaki sposób się ona przejawia i zobaczymy także parę przykładowych zachowań bierno-agresywnych.
Przypisy:
Dużo takich zachowań jest na świecie...
OdpowiedzUsuńTemat ludzkich emocji i zachowań to rzeczywiście temat-rzeka.
OdpowiedzUsuńI są to bardzo skomplikowane tematy... ilu ludzi, tyle reakcji na podobne czy nawet takie same sytuacje.
Oj co niektóre z tych zachowań także mnie nie są obce...
OdpowiedzUsuńTo jest codzienność.
OdpowiedzUsuńA wszystko bierze się stąd, że w dzieciństwie nie pozwalano nam wyrażać złości i nie umiemy sobie radzić z tą emocją.
OdpowiedzUsuńBardzo dobry ten artykuł. Najgorsze jest to, że ja sama czasami stosuję (najczęściej wobec Małżonka, niestety) niektóre takie zachowania... Skłoniłeś mnie do przemyśleń, Patryku kochany... dziękuję :-)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis! Świetnie, że poruszasz temat biernej agresji, bo to coś, z czym większość z nas spotyka się w życiu, a nie zawsze potrafimy to nazwać i zrozumieć :) pozdrawiam Ania...
OdpowiedzUsuńBierna agresja bardzo często objawia się wśród ludzi. Myślę, że wynika często tez ze strachu przed wyrażeniem swoich emocji wprost. Atakując, nie czujemy się ofiarą. Nie atakując wprost, czujemy się na dodatek usprawiedliwieni. Bierna agresja jednak nie pomaga w budowaniu pozytywnych relacji. W końcowym efekcie krzywdzimy druga osobę, ale sami też nadal tkwimy w swoich negatywnych niewyrażonych emocjach. Myślę, że warto się przyjrzeć sobie, bo to nie są tylko cechy toksycznych osób (które stosują to nagminnie), ale naprawdę wielu z nas w wielu sytuacjach w niewłaściwy sposób wyraża złość.
OdpowiedzUsuń👍❤😊
OdpowiedzUsuń