Przejdź do głównej zawartości

Stres, czyli jak go kontrolować i jak sobie z nim radzić? Przydatne metody radzenia sobie ze stresem. Psychologia.

Spokój wewnętrzny przychodzi, gdy przestajesz pozwalać wydarzeniom kontrolować Twoje emocje.

Epiktet, grecko-rzymski filozof stoicki 

Tym cytatem rozpocznę niniejszy wpis z dziedziny psychologii na temat stresu, który towarzyszy nam każdego dnia w naszym życiu. Stres to nieodłączny element naszego życia. Krótkotrwały stres jest nam także niezbędny w naszym życiu. Mowa tutaj o dobrym stresie (eustres), który mobilizuje nas do działania, a także stanowi dla nas funkcję adaptacyjną. Takowe sytuacje stresujące mogą być postrzegane jako wyzwanie. Jest to wykształcona ewolucyjnie forma reakcji organizmu na skutek pojawiającego się zagrożenia, które miały ochronić nas przed takimi sytuacjami, jak chociażby ochrona przed niebezpieczeństwem ze strony groźnych zwierząt. Reakcją fizjologiczną na silny stres to "walcz lub uciekaj". W reakcji stresowej uczestniczy układ współczulny i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Już od momentu kontaktu ze stresorem, układ współczulny zaczyna się aktywować. Odpowiada za reakcję fizjologiczną "walcz lub uciekaj" (pobudzenie). Układ współczulny pobudza nadnercza do produkcji adrenaliny, jak i noradrenaliny, co na skutek tego odczuwamy szybkie bicie serca, potliwość, napięcie mięśni, drżenie rąk, czy też nasze źrenice rozszerzają się. Reakcję "walcz lub uciekaj" już została opisana i nazwana przez Waltera Cannona, fizjologa amerykańskiego, profesora Harvard University w Cambridge. Reakcję fizjologiczną "walcz lub uciekaj" zobrazowano we wpisie psychologicznym na temat czterech faz procesu emocjonalnego. [1]
Wpływ na reakcję stresową także odpowiada ciało migdałowate, które rozpoznaje sytuację stresową (stresora) tzw. ośrodek alarmowy mózgu, czy też hipokamp - gromadzi i przypomina nam wspomnienia o sytuacjach stresujących (odpowiada za procesy pamięciowe).
Stres długotrwały, przewlekły (dystres) jest bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważne, aby umiejętnie radzić sobie ze stresem. Na temat stresu i radzenia sobie z nim, w szczególności w pracy także poświęcono dwa osobne wpisy, które pojawiły się na moim blogu. [2, 3] Bardzo ważna jest wiedza, która pozwoli na lepszym radzeniu sobie ze stresem w naszym życiu, dlatego też niniejszy wpis poświęciłem temacie związanym ze stresem, w którym przedstawię wiele przydatnych technik, które pomogą kontrolować stres, jak i lepiej z nim sobie radzić.



Przypisy:

Komentarze

  1. Te metody radzenia sobie ze stresem bardzo przydatne <3 Chyba każdego z nas ten stres codziennych dni niekiedy doapada

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany post! Widać, że podszedłeś do tematu bardzo merytorycznie, a przy okazji ciekawie tłumaczysz mechanizmy stresu. To, jak wyjaśniasz różnicę między eustresem a dystresem, jest super klarowne i na pewno wielu osobom pomoże spojrzeć na stres w bardziej świadomy sposób :) pozdrawiam serdecznie Ania z Norwegia i reszta świata :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe jest to, że pierwotnie stres łączący się z reakcją walcz lub uciekaj, był odpowiedzią na zagrożenie życia. Teraz tych sytuacji zagrożenia mamy znacznie mniej. Jeśli się pojawią, również reagujemy stresem, ale jednak nie myślimy, że jakieś dzikie zwierze dopadnie nas w drodze do pracy. Za to bardzo często reagujemy stresem na sytuacje społeczne. Często boimy się odtrącenia, utraty stanowiska, samotności, czasem braku pieniędzy (ale też nie zawsze jest to związane od razu z zagrożeniem życia, czasem tylko ze spadkiem komfortu). Ja jestem cudownym przykładem odczuwającym stres, idąc do sklepu. Mimo iż zastosowałam już wszelkie możliwe techniki, łącznie z logicznymi odpowiedziami na wszelkie moje obawy to chyba po prostu muszę z tym stresem żyć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Stres powinien być mobilizujący, a nie blokujący czy wręcz paraliżujacy. Dobrze wiedzieć jak mu zaradzić. Często zapominamy o właściwej diecie lub o tym że organizm potrzebuje snu, a także krótkiego odpoczynku. Mnie jest bardzo ciężko stosować się do tych zasad.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję, że zechcieliście przeczytać niniejszy wpis oraz za Wasze przemyślenia, jakie zawarliście w swoich komentarzach. Są bardzo ciekawe, wręcz interesujące.
    Dziękuję za Waszą obecność. 🤗
    Pozdrawiam Was z całego serca 🥰💕

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Stres świąteczny i presja świąteczna. Jak sobie z tym poradzić, by święta były dla nas mniej stresujące i trudne? Psychologia.

Podsumowanie bieżącego roku – jak zrobić to w sposób efektywny? Psychologia.