Stres, czyli jak go kontrolować i jak sobie z nim radzić? Przydatne metody radzenia sobie ze stresem. Psychologia.
Spokój wewnętrzny przychodzi, gdy przestajesz pozwalać wydarzeniom kontrolować Twoje emocje.
Epiktet, grecko-rzymski filozof stoicki
Tym cytatem rozpocznę niniejszy wpis z dziedziny psychologii na temat stresu, który towarzyszy nam każdego dnia w naszym życiu. Stres to nieodłączny element naszego życia. Krótkotrwały stres jest nam także niezbędny w naszym życiu. Mowa tutaj o dobrym stresie (eustres), który mobilizuje nas do działania, a także stanowi dla nas funkcję adaptacyjną. Takowe sytuacje stresujące mogą być postrzegane jako wyzwanie. Jest to wykształcona ewolucyjnie forma reakcji organizmu na skutek pojawiającego się zagrożenia, które miały ochronić nas przed takimi sytuacjami, jak chociażby ochrona przed niebezpieczeństwem ze strony groźnych zwierząt. Reakcją fizjologiczną na silny stres to "walcz lub uciekaj". W reakcji stresowej uczestniczy układ współczulny i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Już od momentu kontaktu ze stresorem, układ współczulny zaczyna się aktywować. Odpowiada za reakcję fizjologiczną "walcz lub uciekaj" (pobudzenie). Układ współczulny pobudza nadnercza do produkcji adrenaliny, jak i noradrenaliny, co na skutek tego odczuwamy szybkie bicie serca, potliwość, napięcie mięśni, drżenie rąk, czy też nasze źrenice rozszerzają się. Reakcję "walcz lub uciekaj" już została opisana i nazwana przez Waltera Cannona, fizjologa amerykańskiego, profesora Harvard University w Cambridge. Reakcję fizjologiczną "walcz lub uciekaj" zobrazowano we wpisie psychologicznym na temat czterech faz procesu emocjonalnego. [1]
Wpływ na reakcję stresową także odpowiada ciało migdałowate, które rozpoznaje sytuację stresową (stresora) tzw. ośrodek alarmowy mózgu, czy też hipokamp - gromadzi i przypomina nam wspomnienia o sytuacjach stresujących (odpowiada za procesy pamięciowe).
Stres długotrwały, przewlekły (dystres) jest bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważne, aby umiejętnie radzić sobie ze stresem. Na temat stresu i radzenia sobie z nim, w szczególności w pracy także poświęcono dwa osobne wpisy, które pojawiły się na moim blogu. [2, 3] Bardzo ważna jest wiedza, która pozwoli na lepszym radzeniu sobie ze stresem w naszym życiu, dlatego też niniejszy wpis poświęciłem temacie związanym ze stresem, w którym przedstawię wiele przydatnych technik, które pomogą kontrolować stres, jak i lepiej z nim sobie radzić.
Przypisy:
Komentarze
Prześlij komentarz