Przejdź do głównej zawartości

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) jako jeden z wielu nurtów terapeutycznych. Psychologia.


Jeżeli cierpisz z powodu jakiejś rzeczy, to nie ta rzecz Ci przeszkadza, lecz Twój własny sąd o niej. I w Twojej mocy jest go zmienić.

Marek Aureliusz, filozof stoicki i były cesarz rzymski

Jedną z najpopularniejszych i dość przebadanych nutów psychoterapeutycznych pod kątem jej skuteczności, jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (po ang. Cognitive Behavioral Therapy, CBT). Powstała na skutek połączenie dwóch form terapii - terapii poznawczej i terapii behawioralnej. W latach ok. 50. i 60. XX w. zaczęły rozwijać się dwie rodzaje terapii, począwszy od terapii behawioralnej (John B. Watson, amerykański psycholog, twórca behawioryzmu) i terapii poznawczej (Aaron T. Back był jeden z twórców tego nurtu). Kluczowymi postaciami w rozwoju terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) byli m.in. amerykański psycholog Aaron Back i amerykański psycholog Albert Ellis. Nurt ten psychoterapeutyczny jest wykorzystywany w psychoterapii w celu leczenia różnych problemów natury psychologicznej, z którymi zmagają się pacjenci, co skupia się na zmianie negatywnych wzorów zachowań, myślenia oraz przekonań, które destruktywnie wpływają na zdrowie psychiczne, dobrostan emocjonalny oraz na jakość życia. W niniejszym wpisie z dziedziny psychologii zagłębimy się w ten nurt terapeutyczny, poznając ten nurt od strony psychologicznej.

Na blogu poruszony został już wielokrotnie temat związany z psychoterapią, gdzie w jednym ze wpisów poświęconych tej tematyce omówiono, czym jest psychoterapia i jakie wyróżniamy przykładowe nurty psychoterapeutyczne [3], a także wyjaśniłem różnice między wsparciem psychologicznym a psychoterapią. [4] Także poświęcono wpis na temat tego, kiedy powinniśmy pójść do specjalisty od zdrowia psychicznego i czy dany problem nadaje się do przepracowania na terapii. [5]

Jednym z takich nurtów terapeutycznych, który chciałbym przedstawić, to nurt terapeutyczny, czyli poznawczo-behawioralny. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu nurtowi terapeutycznemu, poznając główne założenia terapii w tym nurcie, a także cele tej terapii. Warto tutaj zaznaczyć, iż taką terapię może przeprowadzić wyłącznie osoba, m.in. psycholog, który dodatkowo ukończył szkolenie terapeutyczne w tym nurcie terapeutycznym, a czas trwania tej terapii jest różny w zależności od wielu czynników. Dowiemy się też o tym, co mówi obecnie nauka nt. terapii poznawczo-behawioralnej.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz bardziej zapoznać się na temat tego nurtu terapeutycznego, to na temat terapii CBT możemy dowiedzieć się z materiału znajdującego się na kanale Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS na YouTube pt. Psychoterapia poznawczo-behawioralna - na czym polega? - Ida Derezińska i Joanna Gutral. [6]




Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Sosy, klasyfikacja sosów i ich przyrządzanie z punktu widzenia sztuki kulinarnej i technologii gastronomicznej. Technologia gastronomiczna i sztuka kulinarna.

Stres świąteczny i presja świąteczna. Jak sobie z tym poradzić, by święta były dla nas mniej stresujące i trudne? Psychologia.