Przejdź do głównej zawartości

Asertywność i zachowania asertywne. Jak być asertywnym i jakie komunikaty powinny być asertywne? Psychologia.

W kolejnym wpisie z cyklu ciekawostki psychologiczne przedstawię dość ważny temat z obszaru psychologii, jakim jest asertywność, zachowań asertywnych i komunikatów asertywnych. Jest to bardzo ważna kompetencja w naszym życiu, jeśli chodzi o asertywność, którą należy uczyć już od dzieciństwa. Wciąż ludzie mają problem z tym obszarem, dlatego też poświęciłem ten temat niniejszego wpisu, abyście nie tylko dowiedzieliście się o tym, czym jest asertywność, jakie wyróżnia się zachowania asertywność, ale także chciałbym Wam pokazać, w jaki sposób powinno budować się różne komunikaty asertywne w sposób prawidłowy, przedstawiając kilka przykładów takich prawidłowych asertywnych komunikatów. Na mojej stronie (blogu) także znajdziecie wpis temat budowania prawidłowych komunikatów z pozycji ,,JA'', w którym także dowiedzie się co nieco o umiejętności komunikowania się z innymi  ludźmi, również w budowaniu komunikatów asertywnych oraz stawiania granic. Tam szerzej dowiecie się o budowaniu prawidłowych komunikatów z pozycji ,,JA'' [1]. Warto ćwiczyć asertywność. Jeśli macie ogromny z tym problem, to warto także skorzystać z psychoterapii, w której psychoterapeuta pomoże Wam w budowaniu kompetencji, jaką jest asertywność i umiejętność stawianie granic (trening asertywności). 




Przypisy:

[1] Jak prawidłowo komunikować się z innymi osobami, czyli komunikat z pozycji „JA”. Psychologia.

Komentarze

  1. Witam :)
    Bardzo podoba mi sie pomysl z Twoimi grafikami, tabelkami i wszystkimi przykladami. Jest to duzo bardziej "czytelne" niz same wpisy. Dobry pomysl. Co do tresci, duzo ludzi mysli, ze jest asertywna, jednak przewaznie przyjmuja postawe agresywna, lub ulegla. Ja sama mam wciaz problem z asertywnoscia, kazdego dnia szlifuje ta umiejetnosc, aby zyc w zgodzie z sama soba, ale rowniez nie zranic swoim "nie" innych ludzi. Takich rzeczy jak komunikacja, asertywnosc, itp. powinni uczyc w szkolach. Na prawde, w polskich rodzinach nadal przewazaja niepoprawne wzorce, ktore sie powielaja. To nie jest zdrowe. W moim przypadku moi rodzice nie przekazali mi wielu potrzebnych wartosci i musialam "na stare lata" do wszystkiego dochodzic sama i przelamac te schematy, ktore wynioslam z domu, ktore niestety nie byly zdrowe.
    Pozdrawiam Cie serdecznie! ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🙋‍♂️

      Dziękuję Tobie serdecznie za podzielenie się z nami Twoimi przemyśleniami i opinią w swoim komentarzu na temat ważnej umiejętności, jaką jest asertywność i bycia asertywnym. Podzielam Twoje poglądy i myśli na ten temat. Doskonale Cię rozumiem, kiedy czujesz się w takiej sytuacji, kiedy widzisz schematy szkodliwe, które nie służyły Ci w swoim życiu i bardzo źle wpływają w Twoim życiu. Najważniejsze, co napisałaś w swoim komentarzu, że ćwiczysz pewne umiejętności i starasz się bardzo, aby zmienić pewne nawyki i schematy w swoim życiu. I za to Cię doceniam i szanuję.
      Dziękuję także za podzielenie się swoją opinią nt. moich grafik. Takie opinie są bardzo ważne dla mnie. Też tak osobiście uważam, że wpisy są bardziej ciekawsze dla czytelników, dlatego też każde wpisy zawierają grafiki, aby czytanie wpisów było przyjemniejsze niż sam suchy tekst.

      Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do ponownych odwiedzin 🖐👦💕
      Patryk

      Usuń
  2. Asertywność to ostatnio bardzo modne słowo. I dobrze,bo umiejętność mówienia "nie"nie dla każdego jest łatwa, ale na pewno potrzebna.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.