Przejdź do głównej zawartości

Jak pomóc sobie w sytuacji, kiedy cierpisz na depresję? Kilka ważnych wskazówek, które pomogą nam w poradzeniu sobie z tą chorobą. Psychologia.

O depresji często się mówi, choć należy bardziej zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tej choroby. Wg danych WHO, na świecie cierpi ok. 350 ml osób na depresję, natomiast w Polsce szacuje się, że ok. 1,2 ml ludzi cierpi na tę chorobę. To choroba, która dotyka każdego, nie zależnie od wieku, płci, aktywności fizycznej, statusu społecznego etc. Depresja to choroba, która polega na zaburzeniach nastroju (zaburzenia depresyjne), które trwają bardzo długo. Może mieć przejaw łagodny, umiarkowany i ciężki, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD. Przyczyną depresji stanowią czynniki m.in. biologiczne lub psychologiczne. Na temat depresji poświęciłem wpis, który pojawił się na mojej stronie (blogu), gdzie również podałem kilka źródeł, w których możemy dowiedzieć się sprawdzonych informacji na temat depresji, ale także podałem wiele przykładowych objawów związanych z depresją. [1]. Jeśli zauważyłeś/aś u siebie wiele objawów m.in. problemy ze snem, płaczliwość, brak energii, myśli o śmierci, odczuwanie stanów lękowych, odczuwanie anhedonii, a także obniżony nastrój, który trwa bardzo długo, to koniecznie należy skonsultować to ze specjalistą od zdrowia psychicznego, czy to z lekarzem, psychologiem lub psychoterapeutą. Udanie się do specjalisty po pomoc to dość ważny krok, który możemy zrobić, aby sobie pomóc z problemem, z którym się zmagamy. Strach i lęk przed skorzystaniem z pomocy jest czymś zupełnie naturalny. Warto jednak przełamać ten strach i lęk, i dokonać ważny krok, jakim jest skorzystanie z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego. Na mojej stronie (blogu) poświęciłem wpis na temat różnych specjalistów od zdrowia psychicznego oraz miejsc, w których możemy udać się po pomoc w celu rozwiązania swoich problemów natury psychologicznej oraz problemów związanych ze zdrowiem psychicznym [2].

Bardzo kluczowym elementem w procesie zdrowienia jest wsparcie ze strony rodziny oraz znajomych, a także wsparcie psychologiczne. Niestety, ale wiele osób cierpiących na depresję nie zawsze otrzymuje wsparcia ze strony rodziny, gdzie zamiast komunikatów wspierających, słyszą komunikaty typu „Weź się w garść”, „Ogarnij się”, „Inni mają gorzej”, „Przesadzasz” itp. Takie komunikaty nie dość, że nie wspierają osoby chorej na depresję i nie są pomocne, to na dodatek wpływają negatywnie na samopoczucie psychiczne takiej osoby. Kategorycznie nie należy wypowiadać takich komunikatów osobom borykającym się z jakimiś problemami życiowymi, a w szczególności osobom cierpiących na depresję. Na temat tego, jakie komunikaty wspierające należy wypowiadać i jak słuchać oraz wspierać empatycznie osoby cierpiące na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznym m.in. na depresję, opublikowałem dwa osobne wpisy na mojej stronie (blogu) [3, 4]. W wielu kryzysowych sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego, które można uzyskać telefonicznie od psychologa. Nie tylko wysłucha nas, wesprze, ale także podpowie, gdzie możemy skorzystać z pomocy ze strony specjalisty od zdrowia psychicznego. To również ważny krok, aby pomóc sobie w sytuacji, kiedy borykamy się z różnymi problemami życiowymi (kryzysem psychicznym, zwanym inaczej emocjonalnym), a także kiedy borykamy się z tą chorobą. Numery telefonów kryzysowych również podałem we wcześniej wspomnianym przeze mnie wpisie nt. specjalistów od zdrowia psychicznego oraz miejsc, gdzie możemy skorzystać z pomocy ze strony tychże specjalistów. Chciałbym się jeszcze odnieść do ważnej rzeczy, a mianowicie to, że nie jesteś z tym sam/a. Masz prawo źle się czuć. Masz prawo płakać i pozwalać sobie na odczuwanie różnych emocji i uczuć z tym związanych. Masz prawo szukać pomocy i wierzę, że uda Ci się przez to wszystko przejść. Jesteś ważny/a i wartościową osobą. Bardzo ważną rzeczą jest nie tylko wsparcie psychologiczne ze strony psychologa, ale także leczenie farmakologiczne, które jest bardzo istotne w procesie leczenia tej choroby. Tym zajmuje się lekarz psychiatra. Także depresję leczy się za pomocą psychoterapii, dlatego też lekarz zaleci również psychoterapię, która znacząco pomoże nam w procesie zdrowienia i poprawi naszą jakość życia. Stygmatyzacja osób chorych jest szkodliwa, czego absolutnie nie należy tego robić. Absolutnie nie należy obwiniać osoby chorej ani nie podważać (dewaluować) diagnozę i sposób leczenia. To także jest szkodliwe, jak stygmatyzacja i wypowiadanie wcześniej wspomnianych przeze mnie nieempatycznych komunikatów!

Warto wiedzieć, jak można sobie pomóc w sytuacji, kiedy borykamy się z depresją. Na ten temat chciałbym właśnie poświęcić niniejszy wpis nie tylko z uwagi na charakter edukacyjny tego wpisu, ale także chciałbym podzielić się moimi zainteresowaniami związanymi z psychologią, gdzie chciałbym podać kilka ważnych wskazówek, jak możemy poradzić sobie w sytuacji, kiedy borykamy się z depresją. Jeśli zatem jesteś jedną z wielu osób, których cierpi na tę chorobę, ten wpis podpowie Ci, jak możesz poradzić sobie z depresją, prócz skorzystania z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego, co jest bardzo ważnym i kluczowym krokiem w poradzeniu sobie z tą chorobą. Polecam również wpis nt. metod radzenia osobie z różnymi problemami życiowymi (kryzysem psychicznym/emocjonalnym), z jakimi się zmagamy w życiu, gdzie tam również możecie znaleźć wiele przydatnych wskazówek, które również mogą Wam w poradzeniu sobie z depresją [5].

Jeśli chcielibyście Państwo więcej dowiedzieć się nt. depresji, polecam bardzo fantastyczny i merytoryczny materiał video poświęcony tematyce związanej z tą chorobą, który znajduje się na kanale 💻 Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS (YouTube) pt. ,,Depresja - co mówi o niej współczesna nauka", dr Agnieszka Mościcka-Teske, Joanna Fils. 

Na koniec dodam, że masz pełną akceptację i zrozumienie z mojej strony. Wierzę w to, że uda Wam się przez to wszystko przejść. Już samo pójście do specjalisty od zdrowia psychicznego to ważny krok, jaki możecie dokonać w swoim życiu, aby sobie pomóc! 




Przypisy:
[1] Co powinnaś/powinieneś wiedzieć o depresji?
[2] Specjaliści od zdrowia psychicznego, czyli do kogo udać się po pomoc, jeśli zmagamy się z różnymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym? Psychologia.
[3] Jakich zdań możemy mówić osobom cierpiącym na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznym np. osobom cierpiącym na depresję?
[4] Słuchanie empatyczne. W jaki sposób należy to robić?
[5] Przykładowe metody, aby poradzić sobie z różnymi problemami życiowymi, z jakimi się zmagamy (kryzysem psychicznym, zwanym inaczej emocjonalnym). Psychologia.

Komentarze

  1. Przerażające jest to, że depresja dotyka tak wielu osób. Najgorsze, że nie tylko dorosłych, ale i dzieci, nastolatków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🤗

      Dziękuję za poświęcenie swojego czasu na odwiedzenie mojego bloga, za przeczytanie wpisu oraz za podzielenie się z nami Twoim komentarzem odnoszącym się do niniejszego wpisu.
      Zgadzam się z Tobą w zupełności, że coraz wiele osób zmaga się z tą chorobą.
      Sam niestety zmagam się od dłuższego czasu z depresją, a dzięki zainteresowaniu się psychologią, lepiej radze sobie z tą chorobą, stosując wiele metod radzenia sobie z depresją, które podałem powyżej. Leczenie choroby jest długie i wymaga również wsparcia nie tylko psychologicznego, ale również wsparcia ze strony rodziny, choć niestety dużo osób cierpiących na depresję nie otrzymuje tego wsparcia ze strony najbliższych, którzy jeszcze wypowiadają nieempatyczne komunikaty, które nic wspólnego nie mają z wsparciem. Nadal jest jeszcze mała świadomość nt. depresji, dlatego tak bardzo ważna jest psychoedukacja, która zwiększa świadomość nt. zdrowia psychicznego.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🥰💖
      Patryk

      Usuń
  2. Niestety, smutne jest to, że tego wsparcia wśród najbliższych najczęściej nie ma. Depresja jest dla większości chorobą niezrozumiałą. Często ocierającą się o radę "jakoś to będzie" albo "jutro będzie lepiej"... Ta niewiedza jest przygnębiająca.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam serdecznie ♡
    Niby o depresji ciągle się mówi, ale mam wrażenie, że nadal jest to jakiś temat tabu lub choroba bagatelizowana. Takie mam odczucia, choć wiadomo, nie każda sytuacja jest tak odbierana. Według mnie warto o tym rozmawiać, by zwiększyć świadomość wśród ludzi, bo degresja jest naprawdę smutna i niebezpieczna. Dziękuję za twój wpis, jak zawsze bardzo profesjonalne podejście do tematu. Mam nadzieję, że nikt nie będzie przymykał oczu na depresję i brał ją na poważnie. Zdrowie psychiczne dla każdego powinno być jednym z priorytetów! :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety taka samopomoc czasem nie wystarczy, a nasza służba zdrowia jest niewydolna...

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnym połączeniem dwóch podpunktów w Twoim poście są, że przy braku wsparcia ze strony rodziny zawsze możemy otoczyć się ludźmi, którzy jednak nas wesprą. Rodziny się nie wybiera, ale jeśli mamy inne wartościowe relacje w swoim życiu, warto je pielęgnować i skupiać swoją uważność właśnie na tym :)
    Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie! ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🤗

      Dziękuję z całego serca za odwiedziny oraz za poświęcenie swojego czasu na przeczytanie tego wpisu. Bardzo słuszna uwaga co do wsparcia osób, którzy cierpią na depresję. Jeśli nie mamy możliwości otrzymania tego wsparcia ze strony rodziny, możemy otrzymać wsparcie ze strony najbliższych, z którymi mamy najlepsze relacje. Umieściłem wiele ważnych, moim osobistym zdaniem, metod radzenia sobie z depresją, które również sam osobiście stosuję. Mam ogromną nadzieję, że ten wpis pomoże wielu osobom w poradzeniu sobie z depresją.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i od serducha 🥰💖
      Patryk

      Usuń
  6. Witaj Patryku, bardzo ważny temat poruszyłeś...Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo zdawali sobie sprawę z problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i umieli okazać empatię osobom borykającym się z takimi trudnościami. Wspieranie i wsparcie psychologiczne od rodziny, przyjaciół oraz profesjonalistów może mieć ogromne znaczenie w procesie zdrowienia.

    Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe wsparcie i często spotykamy się z nieodpowiednimi komunikatami. Wypowiadanie zdania typu "Weź się w garść" czy "Przesadzasz" tylko pogłębia cierpienie i utrudnia osobom dotkniętym depresją przezwyciężenie trudności. Zamiast tego, powinniśmy być w stanie słuchać z empatią i oferować wsparcie bez oceniania.

    Właśnie moja koleżanka oznajmiła mi że cierpię na depresję i jest wypalona. Jedt od jakiegoś czasu na zwolnieniu lekarskim i zastanawiam się jak jej pomóc.. dore słowo dostała ale to chyba za mało...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię z całego serca 🤗

      Dziękuję za poświęcenie swojego cennego czasu na odwiedzenie mojego bloga oraz za przeczytanie nowego wpisu, a także za podzielenie się tutaj ze mną Twoimi przemyśleniami na temat wsparcia osób chorych na depresję.
      Najważniejsze jest, aby osobę chorą na depresję wysłuchać, zrozumieć i dać tej osobie pełną akceptację. Nie można zmuszać, ale można zachęcić taką osobę do leczenia. Nie wyręczać całkowicie osoby chorej. Ważne, aby zapytać się takiej osoby, czego potrzebuje, jakiej pomocy oczekuje od drugiej osoby. Wyrazić komunikat: "W jaki sposób mogę Tobie pomóc?", "Powiedz mi, jak mogę Ci pomóc?", "Chętnie Cię wysłucham, jeśli zechcesz ze mną porozmawiać", "Czego potrzebujesz?", "Potrzebujesz, żeby Cię przytulić". Dzięki temu wiemy, czego potrzebuje osoba chora na depresję, bez wywierania na tej osobie presji.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i z całego serca 😘💖
      Patryk

      Usuń
  7. „Inni mają gorzej”, „Przesadzasz” to najgorsze hasła, jakie można do osoby dotkniętą tą chorobą, lub innym psychicznym kryzysie wypowiedzieć. Już mniej boli jak ktoś tylko siedzi naprzeciwko i nic nie gada, tylko słucha.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajnie, że poruszasz takie tematy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.