Przejdź do głównej zawartości

Przykładowe metody, aby poradzić sobie z różnymi problemami życiowymi, z jakimi się zmagamy (kryzysem psychicznym, zwanym inaczej emocjonalnym). Psychologia.

W tym wpisie chciałbym Wam przedstawić różne dobre, a zarazem polecane przez psychologów metody radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi (kryzysem psychicznym), z którymi wielu z nas doświadczyła lub doświadcza w swoim życiu. Kryzys to trudny moment w naszym życiu, z którymi się zmagamy. Utrata pracy, rozwód, śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby, bezrobocie, rozstanie z partnerem/partnerką, traumatyczne doświadczenie w naszym życiu itp. O tym, czym jest kryzys psychiczny, zwany również emocjonalnym, a także nt. rodzajów kryzysów także znajdziecie wpis na mojej stronie [1].

Na początku wystąpienia takiego kryzysu możemy doświadczyć nie tylko szoku lub niedowierzania, ale również różnych emocji i uczucia z tym związane, o czym także wspomniałem w poniższej grafice. Często pojawiają się dodatkowo różne myśli z tym związane, dlatego też powinniśmy zaakceptować nasze emocje i uczucia, ale również zaakceptować daną sytuację, jaka wystąpiła w naszym życiu, a także powinniśmy podjąć różne działania, aby lepiej poradzić sobie z kryzysem życiowym, z którym zmagamy. Warto w takim kryzysie zastosować ważne metody, które pozwolą nam na poradzenie sobie z tą trudną sytuacją (kryzysie psychicznym). Bardzo ważne jest wsparcie drugiej osoby, akceptacja, wdrożenie planu, który pozwoliłby, aby rozwiązać nasz problem, z którym się zmagamy, a także zadbanie o swoje zdrowie, w szczególności zdrowie psychiczne i zadbanie o dobre relacje z innymi osobami. Także pomoc ze strony psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry jest bardzo ważna, jeśli mamy trudności z uporaniem się z naszym kryzysem życiowym, który trwa dość długo i negatywnie wpływa na nasze życie, a w szczególności na nasze zdrowie psychiczne, szczególnie jeśli zauważymy, że możemy cierpieć na depresję, zaburzenia lękowe i inne problemy związane ze zdrowiem psychicznym.

Ważne, aby w takich trudnych momentach naszego życia nie obwiniać siebie za popełnione błędy (samokrytycyzm), zaakceptować wystąpienie naszego kryzysu, z którym się zmagamy, skupić się na tym, co teraz w tym momencie możemy zrobić, a nie co źle zrobiliśmy, zrozumieć, że nic nie trwa wiecznie, także nasz kryzys z czasem minie, myśleć optymistycznie i uwierzyć, że poradzimy sobie z tym kryzysem, powiedzieć sobie "Jestem silny/a i przejdę przez to wszystko". Przede wszystkim bądźcie dla siebie wyrozumiali.

W różnych kryzysach życiowych także występuje stres, dlatego warto umieć sobie także radzić z różnymi sytuacjami stresującymi. Na ten temat poświęciłem osoby wpis, który znajduje się również na mojej stronie [2]. Tam też wspomniałem o książce nt. stresu i radzenia sobie z różnymi sytuacjami stresującymi, którą Wam polecam, gdzie autorka tej książki, amerykańska psycholożka M. Greenberg wyjaśniła, czym jest stres i czym są stresory, a także napisała wiele ciekawych i dość ważnych informacji na temat różnych stresujących sytuacjach w naszym życiu i sposobach (strategii) radzenia sobie z nimi.

To tyle na wstępie, więc przejdźmy do głównej części naszego wpisu, gdzie w poniższych grafikach przedstawiłem przykładowe metody, które pozwolą nam na poradzenie sobie w różnych trudnych (kryzysowych) sytuacjach, z którymi borykamy się w naszym życiu (w kryzysie psychicznym).



Przypisy:
[1] Kryzys emocjonalny (psychiczny). Co warto wiedzieć o kryzysie emocjonalnym (psychicznym)?

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy post - powinieneś nazwać swojego bloga coś dla ciała i dla ducha :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy tekst. Zawsze dowiaduje się u Ciebie czegoś ciekawego :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.