Przejdź do głównej zawartości

Zdrowe odżywianie się w stresie, czyli strategie radzenia sobie z sytuacjami stresującymi wg autorki książki na temat stresu i radzenia sobie ze stresem, amerykańskiej psycholożki M. Greenberg

Człowiek doświadcza w swoim życiu wiele różnych sytuacji stresujących. W takich sytuacjach najczęściej duża liczba osób sięga po alkohol, papierosy, ale również po niezdrowe przekąski typu chipsy, słodycze, paluszki itp. Spożywane alkoholu lub słonych, bądź też słodkich przekąsek w nadmiarze negatywnie wpływa na nasze zdrowie. W taki sposób dostarczamy w dużych ilościach cukru lub soli. Alkohol spożywany w nadmiarze także źle wpływa na nasze zdrowie m.in. na naszą wątrobę, ale również uzależnia. Dużo jest dobrych i sprawdzonych metod radzenia sobie z sytuacjami stresującymi, dlatego też warto się z takimi metodami zapoznać i zastosować w praktyce. Bardzo fajną i dosyć ciekawą książką o tematyce związanej ze stresem i radzenia sobie ze stresem, jest książka pod tytułem ,,Mózg odporny na stres. Zapanuj nad emocjonalną reakcją na stres, wykorzystując naturalne właściwości mózgu" autorstwa Melani Greenberg, amerykańskiej psycholożki. Autorka napisała nie tylko o tym, czym jest stres i co wywołuje reakcję stresową, ale również opisała dość ciekawe techniki radzenia sobie ze stresem. W jednym rozdziale autorka poświęciła temat związany ze zdrowym odżywianiem się w stresie, gdzie autorka przedstawiła kilka zasad (strategii), które pomogą nam poradzić sobie z różnymi sytuacjami stresującymi, co pozwoli nam na uniknięcie spożywania alkoholu, czy niezdrowych przekąsek w różnych stresujących sytuacjach, które doświadczamy w naszym życiu. Te zasady wg powyższej autorki zaprezentowałem Państwu w poniższej grafice w tym wpisie z cyklu ciekawostki psychologiczne. Warto te strategie wdrożyć w naszym życiu i bardziej popracować nad lepszym radzeniem sobie w różnych sytuacjach dla nas stresujących. Nie da się tego uniknąć, ale warto jednak umieć poradzić sobie z takimi sytuacjami, stosując dobre i sprawdzone metody, które także możecie się dowiedzieć o tym we wcześniej wspomnianej przeze mnie książce. O stresie będzie jeszcze mowa w osobnym wpisie. Mam nadzieję, że poniższe zasady, jakie autorka zaprezentowała w tej książce, pomogą Wam w walce z nadmiernym sięganiem po alkohol i po niezdrowe słodkie lub słone przekąski, kiedy będziecie zestresowani.



Opracowano na podst.:
,,Mózg odporny na stres. Zapanuj nad emocjonalną reakcją na stres, wykorzystując naturalne właściwości mózgu", Melanie Greenberg, wyd. Dom Wydawniczy REBIS, Wydanie I, Poznań, 2021, str. 228-230

Komentarze

  1. ja zawsze idę w słoycze, nawte teraz kiedy mam cukrzycę ciążową i mi nie wolno, szuakm czegokolwiek odrobinę słodkiego co uratowałoby mi moje w sumie nie wiem co, emocje i samopoczucie tylko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Dziękuję za Twój komentarz i podzielenie się z Twoimi doświadczeniami w sposobie radzenia sobie w sytuacjach stresujących.
      Wspomniałaś w swoim komentarzu odnośnie do cukrzycy ciążowej. W takim przypadku warto być może skonsultować taki problem ze specjalistą - lekarzem, dietetykiem/psychodietetykiem/psychologiem i ustalić, co jest przyczyną takiego problemu, o którym wspominasz.
      Mam nadzieję, że moja sugestia może Tobie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, o którym piszesz.
      Pozdrawiam serdecznie i życzę Tobie miłego dnia,
      Patryk

      Usuń
  2. Z mojego doświadczenia wynika, że w stresie jedni nie mogą jeść (jak ja), a inni się wręcz opychają, ale nikt nie planuje jadłospisu ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.