Przejdź do głównej zawartości

Rodzaje różnych diet, jakie wyróżnia się w dietetyce, które są stosowane w żywieniu indywidualnym, jak i w żywieniu zbiorowym. Przykładowe zastosowania tych diet.

O dietach różnych mieliście już okazję dowiedzieć się na mojej stronie (blogu). Pisałem już o diecie podstawowej, cukrzycowej oraz lekkostrawnej (łatwostrawnej). Linki do tych wpisów znajdują się poniżej niniejszego wpisu. Ten post chciałem poświęcić kolejnemu tematowi z obszaru dietetyki i organizacji usług żywieniowych w zakładach gastronomicznych, w którym poruszę temat diety i zastosowań różnych diet. Często słowo "dieta" najczęściej jest kojarzona z dietami odchudzającymi, a nie jest to słuszna myśl z uwagi na to, że dieta to nie tylko dieta odchudzająca. Każdy z nas jest na jakiejś diecie, dlatego też w tym wpisie chciałbym podzielić się kolejną wiedzą z obszaru dietetyki i żywienia człowieka, w którym będziecie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest dieta z punktu widzenia dietetycznego, ale także jakie przykładowe diety wyróżniamy w dietetyce oraz jakie jest ich przykładowe zastosowanie. Warto wiedzieć, czym są poszczególne diety i czym się one charakteryzują. Znaczącym błędem popełnianym przez ludzi jest stosowanie różnych diet, a w szczególności diet odchudzających (tzw. diety cud), które teoretycznie przekonują nas do dobrych efektów stosowania tychże diet, choć w rzeczywistości nie ma szerszych badań naukowych, które potwierdzają ich skuteczność. Wiele z nich działają szkodliwie dla naszego organizmu po stosowaniu różnych diet "cud", dlatego też każde zmiany żywieniowe powinny być konsultowane z lekarzem i/lub dietetykiem, aby nie zaszkodzić sobie. Nie wszystko, co jest w internecie, jest faktem.

Każde diety mają różne zastosowania w dietetyce, a wiele z nich także jest stosowanych w ramach żywienia zbiorowego konsumentów w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego, gdzie uwzględnia się różne diety dla osób korzystających z usług punktu żywienia zbiorowego. 

Warto też wiedzieć, jakie funkcje pełni jedzenie w naszym życiu, o czym też poświęciłem wpis na ten temat na mojej stronie (blogu) [4].

To tyle na wstępie, więc przejdźmy teraz do omówienia różnych diet z dietetycznego punktu widzenia.






Przypisy:

[1] Dieta podstawowa. Zastosowanie diety podstawowej w organizacji usług żywieniowych w zakładach żywienia zbiorowego.

[2] Dieta lekkostrawna. Czym jest dieta lekkostrawna? Jakie są zalecenia dietetyczne w diecie lekkostrawnej, które należy uwzględnić podczas organizacji usług żywieniowych w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego.

[3] Dieta cukrzycowa - czym jest dieta cukrzycowa? Uwzględnienie zaleceń dietetycznych w przypadku planowania żywienia i przyrządzania posiłków dla osób chorych na cukrzycę w zakładach żywienia zbiorowego.

[4] 5 funkcji jedzenia, czyli jakie funkcje pełni jedzenie w naszym codziennym życiu?

Komentarze

  1. W dzisiejszych czasach jest tyle diet i pseudo-diet , że ciężko nad tym nadążyć. Ważne, by słuchać potrzeb swojego organizmu.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ważne by dieta była dobrze dobrana pod konkretny organizm

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna :) Każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ważny jest zdrowy styl życia i dbałość o to co się je, dla mnie dieta kojarzy się bardziej z potrzebami wynikającymi z problemów zdrowotnych :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.