Przejdź do głównej zawartości

Złość. Czym jest ta emocja i jak sobie z tą emocją poradzić. Psychologia.

Jednym z sześciu podstawowych emocji, które odczuwamy, jest złość i o nim będzie mowa w niniejszym wpisie. To jedna z wielu ważnych dla nas emocji, dlatego tak ważne jest to, aby zrozumieć, w jakich sytuacjach powoduje u nas złość i jak umieć w konstruktywny sposób wyrażać tę emocję. Osoby niedojrzałe emocjonalnie mają duże trudności w rozpoznawaniu i wyrażania swoich emocji, co często złość wyrażają w sposób niekonstruktywny, niedojrzały. O tym wspomniano już we wpisie na temat niedojrzałości emocjonalnej [1]. Na temat emocji pojawiło się wiele wpisów, gdzie w jednym z nich wspominano o funkcjach, jakie one pełnią, a także omówiono krótko każde z nich [2].
Warto wiedzieć, czym jest złość, kiedy ona się pojawia i jak możemy poradzić sobie z tą emocją, dlatego też w niniejszym wpisie nie tylko omówiono o tym, czym jest złość i dlaczego jest ona tak ważna, ale również przedstawiono kilka sposobów radzenia sobie z tą emocją w konstruktywny (asertywny) sposób. Praca nad nazywaniem i wyrażaniem emocji jest bardzo ważna. Tego powinniśmy uczyć się w wieku dziecięcym. Ważne, aby dać sobie prawo do wyrażania różnych emocji i tego powinniśmy również uczyć dzieci. One są bardzo ważne w naszym życiu, o czym dowiedzie się z niniejszego wpisu. Stawianie granic i asertywność to jedna z kluczowych elementów radzenia sobie z emocjami, a w szczególności ze złością, dlatego też wspomniano o tym sposobie w poniższej grafice. Na temat asertywności i stawianiu granic również można przeczytać wiele wpisów poświęconych tej tematyce [3, 4, 5]. Stanowi to uzupełnienie do niniejszego tematu. Jeśli więc masz problem z radzeniem sobie ze złością, to zachęcam gorąco do wypróbowania różnych sposobów radzenia sobie ze złością. Rozpoczęcie pracy nad tym obszarem pozwoli wypracować zdrowe, konstruktywne sposoby wyrażania złości.

Na temat radzenia sobie ze złością polecam gorąco również 🔊 podcast pt. ,,Jak radzić sobie ze złością. Co Twoja złość chce Ci powiedzieć?" znajdujący się na kanale psychologika wrażliwa na stornie internetowej YouTube. W tym podcaście dowiesz się wiele rzeczy na temat złości i wyrażania tej emocji.





Przypisy:

Komentarze

  1. Najważniejsze to chyba to, że nie trzeba sobie z nią "radzić" tylko czasem trzeba sobie na nią pozwolić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi się podoba, że opracowując temat korzystasz z naukowego materiału źródłowego. Przy chromie i cynku były to nawet źródła anglojęzyczne, co też wymaga pracy nad przygotowaniem się. Przeczytałam z uwagą, wyciągnę wnioski :-) Serdeczne pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis. Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem.
    Złość to bardzo niedobry doradca. Należy nauczyć się sobie z nią radzić.
    Dlatego bardzo Ci dziękuję za ten wartościowy wpis...

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesujący post. Każdy z nas czasem odczuwa złość, ale najważniejsze aby umieć poradzić sobie z nią i nie pozwolić aby przejęła nad nami kontrolę. Serdecznie pozdrawiam 🙂

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo cenny post, wiele ciekawej wiedzy. Radzenie sobie z emocjami jest bardzo ważne, a nie zawsze proste. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.