Przejdź do głównej zawartości

Kasza - co warto wiedzieć o kaszach z towaroznawczego i żywieniowego punktu widzenia?

Kolejnym tematem związanym z żywnością i żywieniem jest kasza. W tym wpisie omówię wszelkie kasze pod względem towaroznawczym, jak i pod względem wartości odżywczej oraz energetycznej kasz. Również dowiecie się o kaszy z historycznego punktu widzenia, a także o zaleceniach żywieniowych dot. spożywania kasz w naszej diecie. Także dowiecie się, w jakich dietach zaleca się lub nie zaleca się spożywania kasz. 
Kasze to jedno ze wspaniałych i wartościowych produktów spożywczych, które nie tylko są smaczne, ale i zdrowe, o czym dowiecie się na temat wartości odżywczej kasz w poniższej grafice. Kasze także mają ogromne zastosowanie kulinarne, o czym będzie na ten temat mowa w osobnym wpisie. Bardzo ważne jest to, aby one znalazły się w naszej diecie, podobnie zresztą jak produkty zbożowe, o których była już mowa na ten temat w osobnym wpisie, którego opublikowałem na mojej stronie [1]. Tam także dowiecie się, dlaczego produkty zbożowe są bardzo ważne w naszej diecie oraz jaką wartość odżywczą i energetyczną mają te produkty spożywcze. Także wspomniałem o zaleceniach żywieniowych dot. spożycia produktów zbożowych. 
To tyle na wstępie, więc przejdźmy teraz do omówienia kasz pod względem towaroznawczym, żywieniowym i dietetycznym.





Przypisy:

Komentarze

  1. Lubię kasze i dziękuję za przybliżenie jej właściwości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie.

      Dziękuję bardzo za odwiedzenie mojego bloga, jak i za podzielenie się z nami Twoim komentarzem.
      Ogromnie miło jest mi, że moje wpisy bardzo są interesujące i ciekawe dla wielu osób. To daje mi dużo radości z tego, że mogę dzielić się z Wami moją wiedzą nie tylko z obszaru gastronomii, czy żywności, ale także kulinariów i żywienia człowieka.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🙋‍♂️
      Patryk

      Usuń
  2. Od czasu do czasu sięgamy po kaszę, choć zdecydowanie za rzadko...

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe informacje o kaszy :) często jest niedoceniana, a przecież to samo zdrowie :) pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ważne informacje, ja dodam tylko, że kasza pęczak ma najniższy indeks glikemiczny ze wszystkich kasz, dlatego warto ją polecać cukrzykom i osobom z insulinoopornością.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.