Przejdź do głównej zawartości

Sposób układania naczyń stołowych i sztućców na stole konsumenckim, czyli stołowy savoir-vivre

Postanowiłem opublikować kolejny wpis z dziedziny gastronomii i obsługi konsumenta w gastronomii, w którym przedstawię technikę układania naczyń stołowych oraz sztućców na stole konsumenckim podczas organizacji usług gastronomicznych w zakładach gastronomicznych. Wpis ten nauczy, jak ułożyć sztućce i talerze na stole, kiedy organizujemy różne usługi gastronomiczne w zakładach gastronomicznych lub różne przyjęcia okolicznościowe w domu. Wpis ten szczególnie polecam tym osobom, którzy uczą się na kierunku gastronomicznym. Często pytania związane z tym zagadnieniem pojawiają się na egzaminach zawodowych, dlatego też ten artykuł będzie powtórką z technologii gastronomicznej, bądź powtórką z zajęć z obsługi konsumenta. To będzie mała lekcja tzw. savoir-vivre przy stole. To tyle na wstępie, więc przejdźmy do głównej części naszego wpisu.

Obsługa konsumenta w zakładach gastronomicznych powinna być na najwyższym poziomie. Wystrój sali konsumenckiej, czy jakość posiłków w zakładach żywienia zbiorowego to nie wszystko. Najważniejsze jest to, aby profesjonalnie serwować potrawy, ale również prawidło układać talerze i sztućce na stole konsumenckim (serwis na stole konsumenckim). Każda osoba zajmująca się gastronomią powinna znać prawidłowy sposób serwowania potraw, czy też układać sztućce i talerze na stole podczas organizacji usług gastronomicznych. 
Są różne formy układania talerzy i sztućców na stole konsumenckim. To zależy od rodzaju posiłku, ale również zależy od tego, jakie potrawy podajemy konsumentom. Na różnych przyjęciach okolicznościowych podaje się potrawy, które składają się z kilku dań m.in. z pierwszego dania (zupa), z drugiego dania (danie zasadnicze), deseru, a także serwuje się wszelkie zakąski np. galaretki z mięsa. Taki ogromny wybór potraw wymaga, by wybrać odpowiednie sztućce oraz odpowiednie talerze do zaserwowania tych potraw dla konsumentów. Również bierzemy uwagę to, jakie kieliszki użyjemy do poszczególnych rodzajów alkoholi. O sposobach serwowania alkoholi omówię w osobnym wpisie. Skupmy się jednak na układaniu sztućców i talerzy na stole. Aby poradnik ten był praktyczny, przedstawię w poniższej grafice zdjęcie, które przedstawia schemat techniki układania naczyń stołowych i sztućców na stole konsumenckim, a w kolejnych grafikach opisałem szczegółowo sposób układania naczyń stołowych i sztućców na stole (serwis na stole konsumenckim). Schemat ten przedstawia jedynie miejsca, w których należy położyć poszczególne sztućce i naczynia stołowe na stole konsumenckim. 



Komentarze

  1. W domu też można stosować te zasady :) bardzo lubię ładnie nakryty stół, od razu wszystko smakuje lepiej :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.