Przejdź do głównej zawartości

Zasady zdrowego żywienia w oparciu o graficzne przedstawienie zaleceń żywieniowych w postaci talerza, czyli talerz zdrowego żywienia

Na mojej stronie wielokrotnie już publikowałem przeróżne wpisy o tematyce związanej z żywieniem człowieka oraz organizacją usług żywieniowych w gastronomii, gdzie przedstawiłem już wielokrotnie zalecenia żywieniowe, które powinny być uwzględnione w diecie podstawowej każdego zdrowego człowieka,  czy też w planowaniu żywienia w przypadku organizowania żywienia zbiorowego w zakładach żywienia zbiorowego, w szczególności typu zamkniętego. Przedstawiłem piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, jak i 10 zasad zdrowego żywienia, gdzie mieliście możliwość dowiedzieć się o dość ważnych zasadach zdrowego żywienia, które są przyjęte w nauce o żywieniu człowieka i są traktowane jako rekomendacje żywieniowe. Poświęciłem także jeden wpis odnoszący się do kształtowania dobrych i złych nawyków żywieniowych oraz ich konsekwencji dla naszego zdrowia. 
Chciałbym kontynuować ten temat, gdyż chciałbym przedstawić przyjętą w Polsce nową formę prezentowania zaleceń żywieniowych w formie graficznej, czyli talerza zdrowego żywienia. Rekomendacje są niezmienione, jeśli chodzi o zalecenia żywieniowe, natomiast w tych zaleceniach również przedstawiono 3 kroki do zmian złych nawyków żywieniowych, które pomogą nam kształtować właściwe nawyki żywieniowe. Te zalecenia także powinny być uwzględnione podczas organizowania usług żywieniowych w zakładach żywienia zbiorowego, a w szczególności typu zamkniętego, czyli m.in. szpitali, stołówek szkolnych, przedszkolnych, DPS-ów i innych rodzajów zakładów, w których organizuje się żywienie zbiorowe konsumentów.
Nowa forma przedstawienia zaleceń żywieniowych, czyli talerza zdrowego żywienia także jest popularna już od dawna w innych krajach jak np. w Wielkiej Brytanii, w USA (po ang. Healthy Eating Plate), czy też np. w Niemczech (po niem. Der gesunde Teller). W Polsce taka forma przedstawienia zaleceń żywieniowych została opracowana przez ekspertów z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i zaprezentowana podczas zorganizowanego Narodowego Kongresu Żywieniowego. 
W tym wpisie dowiecie się o tej formie prezentacji zaleceń żywieniowych, czyli talerza zdrowego żywienia oraz o 3 krokach do wprowadzenia zmian w nawykach żywieniowych, aby uwzględnić zalecenia żywieniowe w diecie podstawowej. One są także pomocne w planowaniu żywienia zbiorowego w przypadku zakładów żywienia zbiorowego, szczególnie typu zamkniętego, o czym już wcześniej napisałem.






Przypisy:

Komentarze

  1. Bardzo wartościowy wpis. Uczyłam sie o tym również w szkole, dla mnie to w sumie takie oczywiste, ale wiele ludzi wciąż nie ma zielonego pojęcia o podstawowych rzeczach, a nawet jeśli wiedza to nadal prowadza niezdrowy tryb życia. Nie traktują tego poważnie, a to wielka szkoda, bo zdrowe żywienie i aktywność fizyczna na prawdę są kluczem do zdrowia. Nie zapominajmy również, ze to wszystko wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Szkoda, ze ludzie bagatelizują takie sprawy a później chodzą co tydzień do lekarza :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie 🙋‍♂️

      Dziękuję za poświęcenie swojego czasu na przeczytanie niniejszego wpisu, jak i za napisanie bardzo wartościowego i ważnego komentarza, gdzie podzieliłaś się z nami bardzo ciekawymi, a zarazem ważnymi przemyśleniami i opinią na temat tematyki z obszaru związanego z żywieniem człowieka. Zgadzam się z Twoim zdaniem i przemyśleniami, które dotyczą problemów naszego społeczeństwa, jeśli chodzi o zdrowe żywienie i postaw ludzi do zadbania o swoje zdrowie. Masz słuszną rację, że zdrowie fizyczne, jak i psychiczne jest bardzo ważne, dlatego też ważna jest edukacja społeczeństwa pod tym kątem i powinna się zacząć od dzieciństwa. To bardzo ważny temat także w ujęciu psychologicznym - tym zajmuje się m.in. psychologia zdrowia i żywienia. Na ten temat także w przyszłości opublikuję wpis na moim blogu.

      Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę Tobie miłego i pozytywnego dnia 🤗🧡
      Patryk

      Usuń
  2. Zdrowy tryb życia w głównej mierze oparty jest na zdrowej diecie. Jak to mówią- jesteś tym co jesz...

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem tego samego zdania co moja poprzedniczka, że jesteśmy tym co jemy :) Ja staram się zdrowo odżywiać, czytam etykiety, gotuję i piekę :) Nie kupuję gotowców :)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.