Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z styczeń, 2022

Przepis kulinarny na tosty francuskie

W dzisiejszym poście chciałem podzielić się z Państwem przepisem kulinarnym na potrawę, czyli tosty francuskie (po ang. French toasts). Tosty francuskie są daniem m.in. kuchni francuskiej i przyrządza się na bazie pieczywa, które macza się z dwóch stron w masie jajecznej oraz smaży się je m.in. na maśle. Najczęściej podaje się je na słodko, choć również są wersje wytrawne. Można je podawać na śniadanie lub na II śniadanie. Tosty francuskie są także idealne na deser, więc warto je uwzględnić w karcie dań.

Książki o tematyce związanej z żywnością i gastronomią

Jest to druga część postu, gdzie podam Wam kilka wybranych książek z zakresu gastronomii, technologii gastronomicznej, żywności i towaroznawstwa żywności, które polecam do przeczytania. Te książki także powinni je przeczytać restauratorzy, kierownicy zakładów żywienia zbiorowego oraz kucharze. Również poniżej podana lista książek jest skierowana do osób uczących się w szkole gastronomicznej. W pierwszej części postu podałem listę polecanych książek do przeczytania o tematyce związanej z żywieniem człowieka oraz usługami żywieniowymi w gastronomii [1] . Przypisy : [1] Książki o tematyce związanej z żywieniem i usługami żywieniowymi

Książki o tematyce związanej z żywieniem i usługami żywieniowymi

Dla człowieka rozwój osobisty jest dość ważny z psychologicznego punktu widzenia. W piramidzie potrzeb wg amerykańskiego psychologa Maslowa, potrzeba samorealizacji jest u góry tejże piramidy jako potrzeba wyższego rzędu. Piszę o tym dlatego, że interesuję się także psychologią oraz chciałem zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dbanie o rozwój zawodowy pracowników, którzy pracują w zakładach żywienia zbiorowego. Kursy i szkolenia są dość ważne dla pracowników pracujących w różnych zakładach żywienia zbiorowego. Także aktualizacja i nabywanie nowej wiedzy zawodowej w dziedzinie żywienia, żywności i gastronomii jest bardzo ważne, dlatego też chciałem dla Was opublikować kilka postów, gdzie podam kilka wybranych przeze mnie książek o tematyce związanej z żywnością, żywieniem i gastronomii, które warto przeczytać, jeśli zawodowo zajmujesz się przede wszystkim gastronomią (żywieniem zbiorowym). Na rynku jest wiele książek o wcześniej wspomnianej tematyce, natomiast ja wybrałem kilka przykład...

Przepis kulinarny na gołąbki z mięsem mielonym i ryżem oraz z sosem pomidorowym

Jest mnóstwo różnych przepisów kulinarnych na gołąbki z ryżem i mięsa mielonego. Ja podam Wam jeden z nich. Gołąbki to fantastyczne danie na obiad. Do tego można podać również ziemniaczane purée lub ugotowane ziemniaki posypane koperkiem. Najczęściej podaje się gołąbki z sosem np. pomidorowym, dlatego też prócz przepisu na gołąbki, również podam Wam przepis na pyszny sos pomidorowy. Jest to fantastyczne danie, które warto serwować w zakładach gastronomicznych.

Podział towaroznawczy produktów żywnościowych na 12 grup

W towaroznawstwie żywności wyróżnia się wiele rodzajów grup produktów żywnościowych. O tym opublikuję post innym razem. W dzisiejszym poście chciałbym skupić się na bardziej rozszerzonym podziale produktów żywnościowych na 12 grup. W trzech grafikach podałem każdą grupę produktów żywnościowych oraz ich krótka charakterystyka. Taki podział produktów żywnościowych jest bardzo ważny z punktu widzenia usług żywieniowych w zakładach żywienia zbiorowego, gdyż musimy uwzględnić różne grupy produktów żywnościowych podczas planowania jadłospisu w przypadku świadczenia usług żywieniowych w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego. Ponadto na tym podstawie mamy tzw. modelowe racje pokarmowe (dzienne racje pokarmowe), które określają 12 grup produktów żywnościowych, ilość zlecanego spożycia tychże produktów żywnościowych na podstawie takich kryteriów jak: * stawka żywieniowa (stan finansowy zakładu żywienia zbiorowego) - dzienne racje pokarmowe z uwzględnieniem finansów na 4 grupy, czyli dzi...

Przepis kulinarny na American Pancakes

  Naleśniki są bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech (po niem. Pfannkuchen, Eierkuchen, Crêpes lub Palatschinken (w języku niem. austriackim)), we Francji (w języku franc. crêpes), ale również w Wielkiej Brytanii. Także w kuchni amerykańskiej są bardzo popularne w formie grubszych naleśników. Najczęściej w USA naleśniki je się na śniadanie. Naleśniki po angielsku to pancakes, a naleśniki amerykańskie to American pancakes. Również naleśniki w języku angielskim amerykańskim (American English) to flapjack. Do amerykańskiej wersji naleśników dodaje się również proszku do pieczenia lub sody oraz kładzie się je na talerzu w stos i podaje się m.in. z kawałkiem masła i polewa się je np. syropem klonowym (po ang. maple syrup). Są też wersje z bekonem (American pancakes with crispy bacon). Różne są wersje tych naleśników. Po przeanalizowaniu różnych angielskich wersji przepisów kulinarnych wybrałem ten tradycyjny przepis na te naleśniki. Są bardzo smaczne, a zarazem pros...

Przykładowe akty prawne prawa żywnościowego, które obowiązują w zakładach żywienia zbiorowego typu otwartego i zamkniętego

D zisiejszy post będzie o prawie, a dokładne o prawie żywnościowym, gdyż w zakładach żywienia zbiorowego typu otwartego, jak i zamkniętego obowiązuje szereg przepisów prawnych związanych z prawem żywnościowym. Wiedza ta jest bardzo ważna nie tylko dla restauratorów, czy też kierowników tychże zakładów, ale także również dla personelu kuchni, który powinien znać przepisy prawa żywnościowego, by wiedzieć, dlaczego tak ważne jest zapewnienie konsumentom bezpiecznej żywności, którą się przygotowuje w kuchni (prawo żywnościowe także jest objęte w programie szkoleniowym w zakresie HACCP, GHP i GMP!). Tych przepisów jest bardzo dużo, dlatego też podałem w grafice jedynie kilka wybranych, a zarazem dość ważnych różnych aktów prawnych prawa żywnościowego, które obowiązują w różnych zakładach żywienia zbiorowego. O prawie żywnościowym, jak i o szkoleniach w zakresie HACCP, GMP i GHP także będzie osobny post.

Nauka o żywieniu człowieka/dietetyka. Czym zajmuje się nauka o żywieniu człowieka - dietetyka?

J edną z nauk jest nauka o żywieniu człowieka (dietetyka). Czy wiesz, czym zajmuje się ta nauka? W grafice znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Warto także zaznaczyć, że nauka o żywieniu człowieka składa się z wielu różnych dziedzin tj. np.: * biologia; * chemia; * psychologia (psychodietetyka); * medycyna; * socjologia; * technologia żywności i technologia gastronomiczna; * gastronomia; * epidemiologia żywieniowa; * prawo (prawo żywnościowe); * bezpieczeństwo i higiena żywności. Ważną rolę odgrywa także edukacja żywieniowa społeczeństwa oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu żywienia i żywności. Także pojawi się niebawem na mojej stronie wpis na temat źródłem informacji, z których powinniśmy czerpać wiedzę odnośnie żywności i żywienia, gdyż często można natrafić na wiele treści odnośnie żywności i żywienia, które są sprzeczne z nauką lub nie są potwierdzone naukowo.

Przepis kulinarny na zupę krem z brokułów

Dzisiejszym przepisem kulinarnym, jaki został opublikowany na mojej stronie, jest przepis na zupę krem z brokułów. Prosta, szybka do zrobienia oraz dietetyczna. Bez używania tłustych mięs do przyrządzenia wywaru na tę zupę. Zupy krem są wyśmienite w smaku, a poza tym są lekkostrawne. Zupę można podać z różnymi dodatkami, które lubicie, np. z grzankami ziołowymi, groszkiem ptysiowym lub pestkami dyni. Co kto lubi.

Tłuszcze. Czym są tłuszcze? Jaka jest rola tłuszczy w żywieniu człowieka? Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze oraz produkty żywnościowe, które są źródłem tłuszczy.

K olejnym składnikiem pokarmowym są tłuszcze, które podobnie jak białka, czy węglowodany odgrywają ważną rolę w naszym żywieniu. Jest to tak obszerny temat, dlatego też ten temat podzieliłem na trzy części, gdzie w pierwszej grafice znajdziesz informacje ogólne na temat tłuszczy z punktu widzenia nauk o żywności i żywieniu człowieka, w kolejnej rolę tłuszczy i dzienne zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy, a w trzeciej grafice podałem produkty żywnościowe, które są źródłem tłuszczy. Temat cholesterolu zostawiłem na osobny post.

Przepis kulinarny na zupę gulaszową

Zupa węgierska jest jedną z przepysznych zup kuchni węgierskiej, dlatego też chciałem Wam opublikować kolejny przepis kulinarny na tę zupę. Zupa ta składa się z głównych składników tj. mięsa gulaszowego i papryki. Zupa ta ma ciekawą historię z punktu widzenia historii sztuki kulinarnej. Zupę gulaszową kiedyś gotowali dawni pasterzy w kociołkach. Zupa gulaszowa również jest nazywaną gulaszem borgaczowym. Co ciekawe, a zarazem ważne, iż zupę tą już przyrządzano w XIX wieku. Kiedy do Europy trafiła papryka, wówczas zaczęto dodawać paprykę do tego dania.

Przepis kulinarny na kotlety z ryżu

Jeśli został się Wam ugotowany ryż z poprzedniego dnia i nie wiesz, co możesz z tego ryżu zrobić, to ja Ci podpowiem. Możesz zrobić kotlety z ugotowanego ryżu. Na obiad w sam raz.  Te kotlety są bardzo smaczne, dlatego też warto serwować od czasu do czasu na obiad takie wegetariańskie kotlety. Myślę, że dzieciom także będą smakowały, więc polecam i gorąco namawiam do zrobienia takowych kotletów.

Przepis kulinarny na pieczone kotlety z mięsa mielonego

Najczęściej kotlety mielone poddajemy obróbce cieplnej (termicznej) - smażeniu. Aby nie używać tłuszczu do przeprowadzenia obróbki cielnej, czyli smażenia kotletów mielonych, ja proponuję upiec je w piekarniku. Kotlety mielone pieczone w piekarniku także wyśmienicie smakują, jak również smażone, dlatego też są fantastyczne dla dzieci i młodzieży. W taki sposób przygotowania kotletów sprawimy, że nasze kotlety będą mieli mniej tłuszczu niż smażone, tak jak już wcześniej tutaj wspomniałem. Jest to również fajny sposób przyrządzenia kotletów mielonych w zakładach gastronomicznych.

Ciekawostki historyczne związane z papryką

Papryka jest nie tylko ciekawym warzywem z punktu widzenia nauk o żywności, ale również z punktu widzenia historycznego. W grafice przedstawiłem Wam cztery bardzo interesujących ciekawostek historycznych dotyczących tego warzywa. Na temat papryki był już post, gdzie podałem Wam dość ważne informacje na temat tego warzywa z punktu widzenia towaroznawczego oraz nauk o żywności i żywieniu człowieka [1]. Przypisy : [1] Papryka. Wartość odżywcza papryki z punktu widzenia nauk o żywności i żywieniu człowieka.

Przepis kulinarny na placki ziemniaczano-marchewkowe

Lubicie placki ziemniaczane? Ja tak, ale chciałem jednak podzielić się z Państwem przepisem kulinarnym na placki ziemniaczano-marchewkowe. Jest to dość fantastyczna alternatywa zwykłych placków ziemniaczanych. Prócz marchewki, możecie także dodać inne warzywa starte na tarce tj. np. seler, pietruszka. Można takie placki podać z ulubionym sosem np. grzybowym, gulaszowym. Polecam także takie placki serwować konsumentom w zakładach gastronomicznych. Są naprawdę wyśmienite.

Owoce. Wszystko na temat owoców z punktu widzenia towaroznawczego i nauk o żywności i żywieniu człowieka.

J ak wiecie, iż spożywanie owoców jest bardzo ważne z punktu widzenia nauk o żywieniu człowieka, gdyż nie tylko dostarczają nam energii w postaci kalorii, ale również dostarczają nam wiele składników pokarmowych, szczególnie witamin i składników mineralnych. Należy także pamiętać o owocach podczas planowania żywienia w zakładach żywienia zbiorowego. Chciałem dzisiaj Wam opublikować kolejny post na temat owoców i ogólnej wartości energetycznej i odżywczej owoców z punktu widzenia towaroznawczego oraz nauk o żywności i żywieniu człowieka. Dziennie powinniśmy spożywać ok. 200-300 g owoców (2-3 porcje owoców dziennie), zgodnie z zasadami żywieniowymi oraz dziennymi racjami pokarmowymi. Pamiętajcie o tym! Na mojej stronie możecie znaleźć również post dotyczący warzyw i wartości odżywczej warzyw [1] . Przypisy : [1] Warzywa. Wszystko na temat warzyw z punktu widzenia towaroznawczego i nauk o żywności i żywieniu człowieka

Przepis kulinarny na placuszki z sera twarogowego

Publikuję dla Was kolejny nowy przepis kulinarny na pyszne placuszki z sera twarogowego. Są nie tylko idealne na śniadanie, czy na II śniadanie, ale także są fantastyczne na podwieczorek (jako przekąska). Te placuszki są dość proste do przyrządzenia, a poza tym są one tak smaczne, że dzieci z pewnością je polubią. Warto również takie placuszki serwować konsumentom w zakładach gastronomicznych.

Podział zakładów gastronomicznych (zakładów żywienia zbiorowego typu otwartego)

Ostatnio publikowałem dla Was post, który dotyczył podziału zakładów żywienia zbiorowego [1] . Dzisiaj kontynuuje ten temat, dlatego też chciałem dla Państwa opublikować kolejny post, który tym razem będzie dotyczyć podziału zakładów żywienia zbiorowego typu otwartego. W grafice przedstawiłem podział zakładów gastronomicznych oraz przykładowe rodzaje zakładów gastronomicznych, które można zaliczyć do danego typu zakładu gastronomicznego. Także podałem Wam również zakres usług, które oferują zakłady gastronomiczne (zakłady żywienia zbiorowego typu otwartego). O usługach gastronomicznych także opublikuję tutaj post, który będzie jeszcze innym razem. Przypisy : [1] Zakłady żywienia zbiorowego - definicja i podział

Przepis kulinarny na grzanki z jajkiem

Chciałbym dzisiaj podać Państwu przepis kulinarny na pyszne grzanki z jajkiem. Zrobienie grzanek zajmie Wam kilka minut, a poza tym są proste w przyrządzeniu. Takie grzanki są idealne na śniadanie (jako przekąska) lub na kolację. Dość ciekawy jest sposób ich zrobienia. O tym sposobie podałem w opisie wykonania tych grzanek. Jeśli jeszcze takich grzanek nie robiliście, to zachęcam gorąco do ich zrobienia.

Podział towaroznawczy owoców

Dzisiejszym tematem mojego wpisu są owoce, a dokładnie klasyfikacja towaroznawcza owoców. Przedstawię Państwu grafikę, w której podałem podział owoców w klasyfikacji 12 grup produktów żywnościowych i podział towaroznawczy owoców na 5 grup oraz przykładowe owoce, które zaliczamy do poszczególnych grup owoców. W osobnym poście także pojawi się temat owoców, a dokładnie wartość odżywczą owoców. Dla przypomnienia dodam, że dziennie powinniśmy spożywać ok. 200-300 g owoców (2-3 porcje owoców dziennie), zgodnie z zaleceniami żywieniowymi oraz dziennymi racjami pokarmowymi. Warto o tym pamiętać w szczególności, kiedy planujemy żywienie zbiorowe w zakładach żywienia zbiorowego. Również wcześniej opublikowałem tutaj post dotyczący podziału towaroznawczego warzyw [1] . Przypisy : [1] Podział towaroznawczy warzyw

Przepis kulinarny na kotleciki z ugotowanych ziemniaków (wersja pikantna)

Kotlety wegetariańskie to wyśmienity zamiennik kotletów mięsnych. Bardzo je uwielbiam, dlatego też mam ochotę podzielić się z Państwem przepisem kulinarnym na pyszne kotlety z ugotowanych ziemniaków w wersji pikantnej. Do tego można podać surówkę lub sałatkę warzywną (porcja warzyw do każdego posiłku jest ważne w żywieniu człowieka) i mamy świetny obiad. Również w zakładach żywienia zbiorowego można oferować konsumentom takie kotleciki. Jeśli masz ochotę wypróbować ten przepis, to gorąco zachęcam do ich zrobienia.

Śniadanie kontynentalne

Jednym z najczęściej popularnych śniadań serwowanych w zakładach gastronomicznych, szczególnie w hotelach jest śniadanie kontynentalne. Najczęściej oferuje się konsumentom proste śniadanie kontynentalne, choć również jest wersja rozszerzonego śniadania kontynentalnego. W poniższej grafice znajdziecie ważne informacje na temat tego śniadania. Na mojej stronie także możecie znaleźć post na temat śniadania bufetowego [1] . Linki: [1] Śniadanie bufetowe  

Przepis kulinarny na omlet biszkoptowy

Dzisiejszy post będzie kulinarny, gdyż chciałbym Państwu podać kolejny przepis na pyszny omlet biszkoptowy. Nie tylko jest idealny na śniadanie, czy na II śniadanie (jako przekąska), ale również na podwieczorek. Jest dość prosty do przyrządzenia, tym bardziej że nie zabierze nam wiele czasu na jego zrobienie. Z czym można podać omlet biszkoptowy? Z owocami, z marmoladą, z dżemem, z powidłami, z konfiturą lub też z syropem klonowym.

Białka. Czym są białka? Jaka jest rola białka w żywieniu człowieka? Ile białka potrzebujemy? Jakie produkty żywnościowe są źródłem białka?

T ematem dzisiejszego wpisu jest składnik pokarmowy, czyli białka. W dzisiejszym poście chciałbym Państwu przedstawić dość ważne informacje związane z białkami. Dowiecie się nie tylko na temat funkcji białka, jakie pełnią w naszym organizmie, ale również dzienne zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy oraz w jakich przykładowych produktach spożywczych znajduje się ten składnik pokarmowy. Tych informacji jest tak dużo, dlatego też informacje na ten temat podzieliłem na 2 części.

Jak zapobiec zatruciom pokarmowym konsumentów?

Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy dochodzi do zatrucia pokarmowego, kiedy zjemy jakąś potrawę, która niestety nie była dla nas bezpieczna do spożycia. Aby uniknąć takich sytuacji w gastronomii, należy przede wszystkim stosować nie tylko system HACCP, ale również dobre praktyki higieniczne (GHP) i dobre praktyki produkcyjne (GMP). W zrobionej przeze mnie grafice przedstawiłem dość ważne zasady z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności i żywienia, które należy je zapamiętać i koniecznie stosować je w praktyce. Pamiętajcie o nich drodzy restauratorzy, kierownicy zakładów żywienia zbiorowego typu zamkniętego i kucharze/kucharki. Również pojawi się następny post związany z tą tematyką, gdzie przedstawię listę bakterii chorobotwórczych, które wywołują zatrucia pokarmowe. Również możecie Państwo znaleźć post, który został opublikowany na mojej stronie, który dotyczy zasad bezpiecznego i higienicznego przyrządzania potraw w zakładach żywienia zbiorowego [1] . Przypisy: [1] 10 zasad bezpie...

Przepis kulinarny na sałatkę jarzynową

Dzisiaj miałem ochotę podzielić się z Państwem moim kolejnym moim zdaniem dość fantastycznym przepisem na pyszną sałatkę jarzynową. Często takie sałatki na bazie majonezu pojawiają się w menu na różne przyjęcia okolicznościowe, które są organizowane w restauracjach. Dość fajnym trikiem na obniżenie kaloryczności sałatki jarzynowej jest po prostu dodanie jogurtu naturalnego do majonezu. Moim zdaniem jest to dość fantastyczny trik kulinarny, który pozwala obniżyć kaloryczność sałatek warzywnych na bazie majonezu. Przepisów na taką sałatkę jarzynową jest wiele, więc podałem taki przykładowy przepis na wykonanie tejże sałatki. Jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji zrobić takiej sałatki, to gorąco zachęcam do jej przygotowania .

Ogólne zalecenia żywieniowe, jakie powinny być uwzględnione podczas planowania żywienia w zakładach żywienia zbiorowego

W dzisiejszej grafice chciałbym Państwu przedstawić 5 dość ważnych moim zdaniem ogólnych zaleceń żywieniowych, które powinny być wzięte pod uwagę, kiedy planujemy jadłospis w przypadku świadczenia usług żywieniowych w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego. Na mojej stronie pojawiły się już wcześniej posty dotyczące 10-ęciu zasad zdrowego żywienia i piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Jeszcze pojawią się inne posty związane z pozostałymi zaleceniami żywieniowymi, które podałem w poniższej grafice.

Data minimalnej trwałości a termin przydatności do spożycia - co one oznaczają?

Często ludzie mają dylemat związany z terminem przydatności do spożycia, gdyż do końca nie wiedzą, czy dany produkt można spożyć po upłynięciu terminu przydatności do spożycia. Z tego powodu opublikowałem dla Państwa kolejny post związany z tym tematem, gdzie w grafice przedstawiłem różnicę pomiędzy oznaczeniem "Należy spożyć do..." i "Najlepiej pożyć przed...". W przypadku produktów spożywczych tj. kasze, makarony, cukier i inne produkty sypkie, takie produkty są właśnie oznaczone "Najlepiej spożyć przed...". Jest to termin, który producent zaleca spożyć ten produkt przed upłynięciem terminu podanego na opakowaniu. Po tym terminie produkt żywnościowy nadal nadaje się do spożycia. Jedynie mogą zmienić się cechy organoleptyczne produktu np. w kruchości. W przypadku handlu i gastronomii, niestety, ale takowe produkty żywnościowe, gdzie minął termin minimalnej trwałości (oznaczone "Najlepiej spożyć przed ...") także nie mogą być sprzedawanie lub też...

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Chciałbym podzielić się z Państwem kolejnym postem związanym z obsługą konsumenta w gastronomii. Przedstawię Wam 3 wybrane przeze mnie sposoby układania sztućców na talerzu podczas konsumpcji i po konsumpcji. Niestety, ale z moich obserwacji wynika, że bardzo mało osób zna lub stosuje w praktyce te sposoby układania sztućców na talerzu, co może być niekiedy kłopotliwe dla kelnera/kelnerki, który zastanawia się, czy zabrać już talerz, czy też podać dokładkę, kiedy konsument o to prosi. Komunikacja pomiędzy klient-konsument musi być prawidłowa, dlatego też warto znać takie zasady i używać ich w praktyce. Na temat układania sztućców na talerzu jest wiele książek o tematyce związanej z gastronomią lub savoir-vivre. W przyszłości opublikuję jeszcze jeden taki wpis, gdzie podam jeszcze inne sposoby układania sztućców na talerzu.

Przepis kulinarny na kluski leniwe

Kluski leniwe to nie tylko proste danie do przyrządzenia, ale również tak bardzo smaczne, że nawet dzieci je kochają. Jest to danie najczęściej kojarzone z naszym dzieciństwem. Najczęściej takie kluski podaje się ze zrumienioną bułką tartą na maśle. Przedstawię Państwu przepis na pyszne kluski leniwe, które warto serwować takie danie konsumentom w zakładach gastronomicznych. Kluski można zrobić na bazie mąki pszennej, ale również pełnoziarnistej. Należy pamiętać o tym, aby zawsze znalazła się porcja surówki lub sałatki warzywnej do posiłku, jakim jest obiad. Do klusek leniwych idealnie pasuje np. surówka z marchewki i jabłka. Gorąco zachęcam do zrobienia takiego dania i życzę smacznego.