Przejdź do głównej zawartości

Model PERMA, czyli 5 filarów naszego dobrostanu psychicznego i naszego poczucia szczęścia wg amerykańskiego psychologa prof. Martina Seligmana. Psychologia.

Dobrostanem subiektywnym nazywamy w psychologii subiektywnym postrzeganiem zadowolenia i satysfakcji z naszego życia. Składa się z 3 ważnych elementów (wymiarów) tj. dobrostanu psychicznego, społecznego i fizycznego. We wpisie, w którym przedstawiłem sześcioczynnikowy model psychicznego dobrego samopoczucia (dobrostanu psychicznego) wg amerykańskiej psycholożki prof. Carol Diane Ryff [1], wspomniałem również o tym, czym jest dobrostan psychiczny, ale również dowiedzieliście się o tzw. cebulowej teorii szczęścia wg polskiego psychologa społecznego Janusza Czaplińskiego. Wcześniej wspomniana amerykańska psycholożka jest autorką modelu sześcioczynnikowym dobrostanu psychicznego (dobrego samopoczucia psychicznego), który składa się z sześciu ważnych elementów, które wpływają na nasze samopoczucie psychiczne (dobrostan psychiczny).
Poczucie szczęścia, ale również zadowolenie z życia jest ważnym elementem, z którego składa się nasz dobrostan subiektywny (jako dobrostan emocjonalny), dlatego też na ten temat chciałbym poświęcić niniejszy wpis z cyklu ciekawostki psychologiczne, w którym przedstawię Państwu model, który nazywa się PERMA. Jest to model składający się z 5 ważnych filarów (elementów) naszego dobrostanu psychicznego, ale również naszego poczucia szczęścia. Autorem tego modelu jest amerykański psycholog prof. Martin Seligman (profesor University of Pennsylvania). Każde z tych elementów tego modelu wpływa znacząco na nasze poczucie szczęścia. 



Przypisy:

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy test. Na pewno każdy z filarów jest istotny dla każdego z nas,choć wcale osiągnięcie takie dobrostanu nie jest proste.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.