Przejdź do głównej zawartości

Dobre i złe nawyki żywieniowe oraz wpływ na nasze zdrowie z punktu widzenia nauk o żywieniu człowieka

Chciałbym Wam omówić ważny temat związany z kształtowaniem dobrych i złych nawyków żywieniowych oraz ich wpływ na nasze zdrowie z punktu widzenia nauk o żywieniu człowieka. Jest to bardzo ważny temat, gdyż odżywianie się w sposób prawidłowy jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, dlatego też tak bardzo ważne jest, aby każdy z nas kształtował dobre nawyki żywieniowe, które już w dzieciństwie powinny zacząć się one kształtować. To, co my jemy, to nasz wybór. Jeśli chcemy być zdrowi i zadbać o nasze zdrowie, to koniecznie jest przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, która nam w tym pomoże. W takim przypadku bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego żywienia, czyli 10 zasad zdrowego żywienia [1] i piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej [2]. Także w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych pomogą nam zasady zdrowego żywienia "5U" wg prof. Stanisława Bergera, polskiego biochemika, fizjologa żywienia i żywieniowca (na ten temat opublikowałem wpis na mojej stronie [3]).

Czym są zatem dobre i złe nawyki żywieniowe? Jak one wpływają na nasze zdrowie z punktu widzenia nauk o żywieniu człowieka? Na te pytania dowiecie się z poniższych grafik.



Przypisy:

[1] 10 zasad zdrowego żywienia 

[2] Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej (wg nowych zmian wprowadzonych w 2016 r. przez IŻŻ)

[3] Zasady zdrowego żywienia "5U" wg biochemika i fizjologa żywienia prof. Stanisława Bergera

Komentarze

  1. Przez ten wieczny pęd niestety wiele osób ma złe nawyki żywieniowe. Sama wiem po sobie, że kiedy mam nawał nawał obowiązków nie skupiam się na jakości posiłku, a to błąd...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię serdecznie.
      Dziękuję serdecznie za poświęcenie swojego czasu na przeczytanie niniejszego wpisu i za podzielenie się z nami Twoimi przemyśleniami nt. złych nawyków żywieniowych.
      Zgadzam się z Twoimi przemyśleniami na temat złych nawyków żywieniowych, o których poruszyłaś w swoim komentarzu. Nadmiar obowiązków, wybór niskojakościowych posiłków i produktów żywieniowych oraz pośpiech sprzyja kształtowaniu złych nawyków żywieniowych, które latami powodują pojawienie się różnych chorób żywieniowozleżnych np. cukrzycy, otyłości, miażdżycy itp.
      Innym problemem są aspekty psychologiczne związane z poczuciem własnej wartości, gdzie szczególnie młode osoby, głównie płci żeńskiej w wieku dojrzewania mają problem z akceptowaniem własnego ciała i chcąc wyglądać szczupło, sięgają po niezdrowe diety, które bardziej szkodzą niż pomagają. Podobnie zresztą jak i u dorosłych, którzy także szukają szybkich i łatwych sposobów na schudnięcie, szukają także diet, które bardziej źle wpływają na zdrowie niż pomagają.
      Złe nawyki żywieniowe też są skutkiem złego podejścia do żywienia, gdyż niestety i w dziedzinie żywienia człowieka i żywności jest masa różnych szkodliwych teorii odnośnie do żywienia i żywności, że ludzie w nie wierzą, co też to ma aspekt psychologiczny, jeśli chodzi o uleganie błędom poznawczym, czy błędom myślowym.

      Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🙋‍♂️🤗
      Patryk

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.