Przejdź do głównej zawartości

Stanowiska pracy w zakładach żywienia zbiorowego

W zakładach gastronomicznych istnieje wiele różnych dosyć ciekawych stanowisk pracy, w których pracownicy zajmują się wieloma sprawami związanymi z branżą gastronomiczną. Mogą być to wyższe stanowiska jak dyrektor zarządzający zakładem żywienia zbiorowego typu zamkniętego (np. szpitala, przedszkola, szkoły), stanowiska kierownicze w różnych działach np. bloku żywieniowego lub stanowiska związane z wykonywaniem pracy na stanowisku np. kucharz, kelner, kucharz okrętowy, pomoc kuchenna, barman, dostawca żywności. Są to stanowiska, gdzie każdy pracownik odpowiada za różne sprawy związane z branżą gastronomiczną, czyli np. produkcją gastronomiczną, cukierniczą, nadzorem nad produkcją oraz zespołem pracowników, ale również w obszarze usługowo-handlowym, gdzie w tym obszarze pracują m.in. kelnerzy, barmani, którzy zajmują się m.in. doradzaniem w zakresie wyboru potraw i napoi, sprzedażą napoi i potraw, ale także podawaniem konsumentom zamówionych potraw (ekspedycja). Na temat zadań kelnera w gastronomii opublikowałem już wcześniej wpis na mojej stronie, gdzie dowiecie się wiele ważnych aspektów związanych z pracą kelnera [1]. 

Co dość istotne jest to, iż w branży gastronomicznej bardzo ważna jest nie tylko umiejętność zarządzania zakładem gastronomicznym, ale również personelem zakładu żywienia zbiorowego, wykorzystując wiedzę z obszaru gastronomii, zarządzania, rachunkowości oraz marketingu, a także z obszaru psychologii zarządzania zasobami ludzkimi. Ten ostatni obszar jest bardzo istotny, gdyż umiejętność zarządzania personelem zakładu gastronomicznego, zadbanie o relacje, rozwój zawodowy oraz ich umiejętności i kompetencje jest dosyć istotne w tej branży. Brak dobrych relacji pracowników, odpowiedniego zarządzania personelem zakładu gastronomicznego oraz brak zadbania o rozwój zawodowy i podnoszenia kwalifikacji pracowników zakładów gastronomicznych może być przyczyną nie tylko złego funkcjonowania zakładu żywienia zbiorowego i złej jakości pracy, co przekłada się na jakość usług żywieniowych (gastronomicznych), ale również i wypalenia zawodowego z psychologicznego punktu widzenia, o czym już była mowa o wypaleniu zawodowym we wpisie, którego ostatnio opublikowałem na mojej stronie [2]. Każda praca, podobnie jak praca w gastronomii, ma swoje plusy i minusy. Głównie to praca pod presją czasu i bardzo stresowa, dlatego też odpowiednie zarządzanie personelem, jak i umiejętność radzenia sobie ze stresem przez pracowników jest bardzo ważne. Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji, o czym już wcześniej tutaj wspomniałem, także jest dość istotnym elementem w zarządzaniu zasobami ludzkimi z psychologicznego punktu widzenia. Co dość ważne, iż w branży gastronomicznej, prócz zasad BHP, także obowiązują przepisy prawa żywnościowego, dlatego tak ważny jest nadzór i kontrola nad przestrzeganiem prawa żywnościowego, a także bezpieczeństwo i higiena żywności poprzez wdrożenie i realizację systemu HACCP, GMP i GMP, dlatego też każdy pracownik zakładu żywienia zbiorowego powinien być przeszkolony w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny żywności, o czym już była również mowa na ten temat we wpisie dot. szkoleń pracowników kuchni zakładów żywienia zbiorowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny żywności [3]. Także nie należy zapomnieć o szkoleniach w dziedzinie gastronomii, które podniosą wiedzę i umiejętności w pracy kucharza (np. szkolenia kulinarne), kelnera (np. szkolenia w dziedzinie technik przyrządzania kaw, czy drinków), czy też cukiernika (np. szkolenia w obszarze technik przyrządzania różnych wyrobów cukierniczych).

Oczywiście nie trzeba mieć wykształcenia gastronomicznego, aby pracować w tej branży, aczkolwiek wykształcenie gastronomiczne będzie dobrym atutem, jeśli chodzi o pracę w gastronomii. Na temat pracy kucharza, jak i pracy pomocy kuchennej, a także o tym, jak zdobyć wykształcenie gastronomiczne opublikuję osobne wpisy. W niniejszym wpisie chciałbym Wam przedstawić różne stanowiska pracy, jakie występują w branży gastronomicznej, a także przedstawiłem przykładowe zadania na różnych stanowiskach pracy. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi mogłem pomóc Wam w wyborze ścieżki zawodowej, jeśli ktoś zamierza lub chciałby pracować w branży gastronomicznej.




Przypisy:

[1] Zadania kelnera w gastronomii - obsługa konsumenta

[2] Wypalenie zawodowe. Czym jest i czym się objawia? Psychologia.

[3] Bezpieczeństwo i higiena żywności w gastronomii oraz prawo żywnościowe - szkolenia pracowników kuchni zakładów żywienia zbiorowego w zakresie HACCP, GHP i GMP

Komentarze

  1. Umiejętność zarządzania ludźmi jest ważna w każdej firmie, chociaż niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.